MSI GL65 Leopard sıcaklık değerleri normal mi?

Persseus

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Konya veya İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar GL65 Leopard 10scxr laptopumu dün kargodan aldım. Forumda birinin sıcaklık sorunu yaşadığını görünce ben de test etmeye karar verdim. Fanlar otomatikte Dragon Center'da maximum performance ve Gaming modları açık. Test yaptığım oyunlar Battlefield 3 ve Rocket League. Oyunlar orijinal. Driver'lar güncel. BF3'de 99 derece olmasının nedeni kucağımdaydı. Masaya koyduğumda sıcaklık düştü tabii ama bana yüksek geldi.
Rocket League:

Rocket League.jpeg

Battlefield 3 laptop kucağımdayken:

BF3 Laptop Kucakta.jpeg

Battlefiled 3 laptop masada:

BF3 Laptop Masada.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
80 dereceler normal fakat 98 derece aşırı riskli. Sana önerim masada kullanman kucağındayken çok ısınmasının sebebi yumuşak zeminde olması. Masadaki sıcaklıklar Laptopa göre normal.
Çok uzun zamandır laptop kullanmıyorum. %30 yükte 85 derece gerçekten normal mi?

Hocam selam aynı bilgisayardan bende aldım. Dünden beri araştırıyorum, olay şöyle işlemcide Turbo Boost var ve oyuna girer girmez aktif oluyor üst hız 4, 5 MHz'ye ulaşınca direk işlemci 95 derecelere çıkıyor. İşlemci'nin Boost'unu kapatarak işlem yaptığında 2, 5 MHz'de sabit kalırken sıcaklık maksimum 70 derece oluyor. Senin anlayacağın bu bilgisayarda bu sıcaklık Boost'dan dolayı normal ama sağlıklı mı dersen bence değil. Ben şu an işlemci Boost'lu çalışsın ama maksimum 3, 4 MHz'yi görsün diye uğraşıyorum ama bunu sağlayamadım.

Hocam selam aynı bilgisayardan bende aldım. Dünden beri araştırıyorum, olay şöyle işlemcide Turbo Boost var ve oyuna girer girmez aktif oluyor üst hız 4, 5 MHz'ye ulaşınca direk işlemci 95 derecelere çıkıyor. İşlemci'nin Boost'unu kapatarak işlem yaptığında 2, 5 MHz'de sabit kalırken sıcaklık maksimum 70 derece oluyor. Senin anlayacağın bu bilgisayarda bu sıcaklık Boost'dan dolayı normal ama sağlıklı mı dersen bence değil. Ben şu an işlemci Boost'lu çalışsın ama maksimum 3, 4 MHz'yi görsün diye uğraşıyorum ama bunu sağlayamadım.
Bunu belirtmeniz çok iyi oldu. Anladığım kadarıyla 3GHz civarında değil de maksimum GHz'de çalışıyor. Underclock yapılması lazım gibi geliyor.

Aslında çok iyi bir soğutması var. Elimde Mastergel Maker termal macun var. Tahminimce termal iletkenliği MSI'ın kullandığı macundan daha yüksek. Macun yenilersem ısı değerlerinde düşüş göreceğimi düşünüyorum. Ancak Soğutmayı sökersem garanti dışı kalır mı bilmiyorum. Sonuçta MSI'ın cihazı RAM ve Depolama amaçlı sökülmesine müsaade ediyor.

Aslında çok iyi bir soğutması var. Elimde MasterGel maker termal macun var. Tahminimce termal iletkenliği MSI'ın kullandığı macundan daha yüksek. Macun yenilersem sıcaklık değerlerinde düşüş göreceğimi düşünüyorum. Ancak soğutmayı sökersem garanti dışı kalır mı bilmiyorum. Sonuçta MSI'ın cihazı RAM ve depolama amaçlı sökülmesine müsaade ediyor.

Hocam soğutma kaynaklı bir sorun olsa bu yalnız sende ya da bende olmaz. Sabah bir başka arkadaştada vardı belki ileride güncelleme gelir. Şu an dediğin underclock yapılması ya da biraz işlemci çalışma hızının düşürülmesi gerekiyor.

Bende de aynı model var volarant'ta 88-90 dereceleri görüyor ayrıca ekranda ışık sızması var anlamadım cihazda mı sorun var yoksa normal mı. Marvel's avengers oynarken cpu 95 dereceleri görüyor

Yeni konular

Geri
Yukarı