Çözüldü MSI GP62-2QE CPU Boştayken Dahi Aşırı Sıcak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mawendir

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Elimde yaklaşık 4 sene kadar önce aldığım bir MSI GP62-2QE marka ve modelli bir laptop bulunuyor. 4 senedir de bakımını, temizliğini vs. düzenli olarak kendim yapıyorum. Yine dün, termal macunu değiştirmek, fanı temizlemek ve sonrasındaysa da format atmak üzere laptop'ı açtım. Yine her zaman yaptığım gibi fanı ve tüm kasayı güzelce temizledim, termal macunu her zaman kullandığım olan ile yeniledim. Üstüne bir de 1903 versiyonu kullanarak temiz bir format attım. Bu süreçlerin hiçbirinde de bir aksilik, sıkıntı veya anormallik deneyim etmedim, her şey olması gerektiği ve bundan önce de olduğu gibiydi. Formattan sonra her zaman kullandığım programları ve oyunları yükledim. Ama bu sırada masaüstünde bile pencerelerde dolaşırken kasmalar yaşıyordum. Daha bir kaç gün önce gayet akıcı bir şekilde oynadığım oyunlarda da aşırı takılmalar ve kasmalar hissettim.

MSI Afterburner ile durumu takip ettim. Normalde önceden de zaten yük altındayken işlemcim 80-87 derece civarlarında çalışıyordu her zaman. Oyundayken de bu durum aynıydı fakat oyunu kapattıktan sonra, restart atmama, arka planda hiçbir uygulama çalışmamasına rağmen işlemcinin bir türlü soğumadığını gördüm. Hiçbir yük olmamasına karşın işlemcinin sıcaklığı 85-87 dereceden aşağı çok nadir iniyor. Bir kaç kere daha laptop'ı açıp soğutucu bloğu çıkarmadan bir sorun olup olmadığını kontrol ettim fakat her şey normal gözüküyordu. Fan da gayet temiz ve normal çalışıyor. İşlemci bu sıcaklıklardayken yaklaşık 4500-5000 RPM aralığında çalışıyor fakat hiçbir zaman işlemci soğumuyor. Ayrıca, işlemciyi ve ekran kartını soğutan bloklar iki ayrı parça olmasına karşın tek bir bütün olarak fana bağlanıyor, ekran kartına da işlemciye de aynı termal macun ve temizleme işlemini uygulamama rağmen ekran kartının sıcaklığı normal fakat işlemcinin durumu böyle. Bilgisayarı kapatıp ekstra yöntemlerle soğuttuktan sonra yine denedim. Bilgisayar açılır açılmaz işlemci sıcaklığı 87 derece ve kullanım %1-2 arasında. Dediğim gibi üstelik Windows'u kullanırken dahi kasıntılar yaşanıyor. Oyunlardan bahsetmiyorum bile. Bu yazıyı yazarken bile ara ara neredeyse zorlandığı hissediyorum işlemcinin. Son olarak da tüm yazılımların, programların ve sürücülerin güncel ve orjinal olduğunu belirtmek isterim. Acaba bu sorunu çözebilmem için yapmamı önerebileceğiniz şeyler var mıdır? Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler!
Güncelleme ve çözüm: Yanıt bekleyene kadar laptop'ı tekrar açıp fanı soğutma bloğu ile birlikte sökerek tekrar kontrol etmeye ve termal macunu temizleyip tekrar sürmeye karar verdim. Söktükten sonra termal macunda, işlemci, ekran kartı veyahut da fanda herhangi bir sıkıntı görmedim. Her şey gayet normal ve olması gerektiği gibiydi. Aynı şekilde termal macunu temizleyip aynı şekilde aynı marka termal macunu sürdüm ve aynı şekilde söktüğüm fanı ve soğutma bloğunu aynı şekilde geri takıp vidaladım. Bilgisayarı tekrar açtığımda boşta iken, olması gerektiği gibi işlemci sıcaklığı 50-60 derecelerde seyrederken, Windows performansının da düzeldiğini, hızlandığını ve çok akıcı bir şekilde deneyimlediğimi fark ettim. Son olarak da, bu sorunu yaşadığım sırada test için kullandığım oyun olan Euro Truck Simulator 2'yi denedim. Sorunu yaşadığım sırada 720p'de en düşük görsel ayarlarda dahi işlemci %100'de çalışıyordu, sıcaklığı ise 87 dereceydi ve çalışma frekansı 750-900 MHz civarıydı. Frame time ise yaklaşık 25-50 milisaniyeydi. Üstelik de ana menüde bile ancak 40 FPS alabiliyordum ki oyunu oynarken bu durum 20 FPS civarına düşüyordu ve oyun çok kasıyor, anlık donmalar yaşanıyordu. Bu sefer hiçbir ayarı değiştirmeden tekrar test ettiğimde oyun çok hızlı açıldı ve yüklendi. Aynı ayarlar ile ana menüdeki FPS 250-300 civarıydı ve 2.9-3.3 GHz hızında ve %60-70 civarında çalışıyordu işlemcim. Oyuna geçtiğim sırada ise 200 civarında FPS alırken, işlemci hızı ve kullanım oranı hemen hemen aynıydı, hiçbir donma ve kasma yaşamadım. Frame time ise 4-5 milisaniyenin üzerine çıkmadı. Ekran kartında da hiçbir sorun yoktu aynı şekilde, önceden de olmadığı gibi. Son olarak da oyun sırasında %70-75 civarında olan sıcaklığın oyundan çıktıktan sonra fan tarafından soğutularak düşüp düşmeyeceğini kontrol ettim ve işlemci sıcaklığı yine 4500 RPM civarında çalışan fan tarafından saniyeler içinde tekrar 55 derece civarlarına düştü ve böylelikle sorunum, sorunun kaynağını ve nedenini kesinlikle bilmeyerek, asla hiçbir şeyi farklı yapmayarak ve değiştirmeyerek, sadece aynı termal macunu, aynı yöntemle temizleyip aynı yöntemle tekrar sürerek çözmüş oldum. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara da termal macunu silip tekrar sürmelerini tavsiye ederim. Teşekkürler!

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı