MSI GS66 laptop işlemci sıcaklığı 95 derece

AzimKasdas

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba derdimi ve yaptıklarımı ayrıntılı yazacağım lütfen bana yardım edin. Bende MSI'ın GS66 modeli var ve işlemci sabit 95'e çıkıyor daha 96'yı görmedim ama birkaç defa kapandığı oldu. Ayrıca şu detayı de veriyim kasayı elleyince 'ılık' denilebilecek bir sıcaklık var yani işlemcim 95 gösteriyor deyince birkaç arkadaşımdan nasıl klavyeye dokunuyorsun elin yanmıyor mu gibi yorumlar aldığım için yazdım. Bir çok şeyi denedim işlemcinin gücünü kıstım (FPS düştü sıcaklık 95) oyunun grafiklerini düşürdüm (FPS arttı sıcaklık 95) fan temizliği + macun yenilemesi yaptım (orta kalite bir macun ile) hala sıcaklık sabit 95. yorucu oyunlarda anlayışla bu durumu karşılayabilirim sonucta Cyberpunk Death Stranding gibi oyunlarda yüksek grafikte akıcı denilebilecek FPS'ler alıyorum. Canımı sıkan kısım orta yorucu oyunlarda (PUBG CS:GO. Gibi) bile bu sıcaklığa çıkıyor olması. Çok uzun araştırmalar yaptım bir yandan Intel'in özellikle 10. nesil işlemcilerinin yüksek sıcaklıklara (Max 100) dayanıklı olduğu ve stabil çalışabildiği yazıyor. Öte yandan daha hiçbir kullanıcıdan 95 normal bir değerdir gibi şeyler duymamam beni tedirgin ediyor. Sizlere sormak istediğim bu durum normal midir, değil ise işlemcimin sıcaklığı düşürmenin bir yolu var mıdır? Eğer soğutucuyla çözüleceğini düşünüyorsanız lütfen soğutucu tavsiyenizi de yazın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan temizliği ve termal macun yeniledikten sonra en az 5C Düşmesi gerekiyor bunları yapmadan önce elinizi laptopun altına koyabiliyormuydunuz? Bendede böyle bir sorun vardı 90C Sabit gözüküyordu boşta bile ama bilgisayar soğuktu

Hocam sabit 95 fazla boştayken. Format atmayı deneyebilirsiniz. Benimde işlemci 90 altına düşmüyordu ve fanlar acayip derecede hızlı dönüyordu format attım düzeldi. (Laptop bu arada)

Undervolt yapın.
Bence undervolt gerekmiyor. 95 Derece aldığını söyledi ve fan temizliği + termal macun sürdükten sonrada aynı dereceyi alması hiçbir zaman normal değildir
Eğer undervolt yapacak ise bilgili olması gerekiyor yoksa bu konu uzadıkca uzar :D

Bence undervolt gerekmiyor. 95 derece aldığını söyledi ve fan temizliği + termal macun sürdükten sonrada aynı dereceyi alması hiçbir zaman normal değildir.
Eğer undervolt yapacak ise bilgili olması gerekiyor yoksa bu konu uzadıkca uzar :D

Aslında bir uygulama ile yapılıyor ama neyse belki macun kalitesizdir MasterGel maker ile bende 13 derece düştü belki sahte MX4 almıştır.

Fan temizliği ve termal macun yeniledikten sonra en az 5C Düşmesi gerekiyor bunları yapmadan önce elinizi laptopun altına koyabiliyormuydunuz? Bendede böyle bir sorun vardı 90C Sabit gözüküyordu boşta bile ama bilgisayar soğuktu
Değiştirmeden önce daha sıcaktı diyebilirim.
Hocam sabit 95 fazla boştayken. Format atmayı deneyebilirsiniz. Benimde işlemci 90 altına düşmüyordu ve fanlar acayip derecede hızlı dönüyordu format attım düzeldi. (Laptop bu arada)
Boştayken değil hocam. Boşta 60-65 bandında fakat çok zayıf olmayan her hangi bir oyunda 90 üstüne fırlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı