MSI GT72S 6QE Incelemesi

Gecen hafta actigim bu konuda arkadaslarin verdigi tavsiyeler ve Technopat'in buradaki incelemesini görünce bu dizüstü bilgisayari almaya karar verdim...

Konuyu fazla uzatip sakiz yapmayacagim, zira ayrintili incelemeyi Technopat yapmis...
Burada sadece deneyimlerimi paylasacagim... :)

Öncelikle tasarim, performans gercekten bekledigimin cok üstünde... Sessiz klavye ve birbirinden yeterince ayrilmis tuslar oyun oynarken hic zorlamiyor sizi... Laptop'u acar acmaz saatlerce stres testine soktum ve hic sapma olmadan tüm testleri basari ile gecti...

Yazilim konusu hic hosuma gitmedi acikcasi... Sag alttaki bildirimler bölümünde 10'a yakin gereksiz ikon var. Halbuki bunlarin hepsini tek programda toplasaniz daha iyi olurdu, duy beni MSI... :) Zira ben autostart sekmesinde o kadar acik program görmeyi sevmiyorum... Eeeee kapatsak'ta bu sefer o programa hizli erisim olmayacak... Iki ucu balli degnek yani... :)

Ayrica bu laptop'u sadece RECOVERY ile ilk günkü haline cevirebiliyoruz... Zira sifir Windows formati atmayi denedim ve harddisk sekmesinde hic bir sekilde C:\ HDD'si görünmüyor... Sadece BIOSRVY ve DATA HDD'sini görünüyor... Cok ilginc... Super Raid oldugu icin mi dedim kendi kendime ama... Belki ben bir hata yapiyorumdur, bilgili arkadas konu altina yazarsa sevinirim...
Yani bilgisayari sifirlamak sadece RECOVERY ya da WINDOWS SIFIRLA secenekleri ile mümkün...

Oyun konusunda bence bir numara... GTX 980M ile tüm güncel oyunlari ULTRA ayarlarda, hatta bazen ULTRA'yi zorlayan özel ayarlarla oynadim hic bir takilma, donma gibi hatalar yok... Oyunlar gercekten cok ama cok akici. Oyun konusunda hakkini vermek lazim yani bu dizüstü'nün... :)
Belki de GSYNC destekli bir monitörü oldugu icindir bu harika oyun deneyimim... Zira GSYNC destekli ilk monitör deneyimi mi bu laptop ile yasadim... Bu arada bir kac forumda konulara denk geldim bu laptopun VRAM'i konusunda dedikodular var biri 4 digeri 8 GB diyor... Onlari aydinlatmak acisindan hemen belirteyim 8 GB Ekran karti bellegi var... 4 GB bile hayli hayli yeterken 8 GB olmasi üst sekmen bir sistem oldugunun belirtisi gibi... Yani bence...

Nahimic ile cok gercekci sesler aliyorsunuz gercekten, ayrica True Color, Dragon Gaming Center, Killer Network ve SCM ile tadindan yenmiyor... Bir de yanina Afterburner kurdum ki degmeyin keyfime...
Klavyenin aydinlatma konusuna deyineyim hemen azcik... Aydinlatma cok yeterli ve hos görünüyor, lakin bir tik ötesine gidip her tusa farkli renk atama imkanimiz olsa idi harika olurdu...

Sarz konusu beni hic tatmin etmedi zira ben Windows'umun enerji ayarlarini her zaman en yüksek seviyede kullanirim bazi nedenlerden dolayi... Windowsun enerji ayarlari en yüksekte ise sarj en fazla 2 saat dayaniyor oyun oynamaz iseniz... Bilemedin 2,5 saat ama asla 3 degil yani... :)

SSD gereginden fazla hizli gibi geldi bana AC butonuna basinca 3 - 5 saniye'de hemen LOGIN ekrani geliyor yani acilim ve kapanimlar cok hizli. Lakin Bios'un UEFI arayüzü olaydi iyiydi, zira BIOS UEFI ama UEFI arayüzüne degil eski arayüze sahip... Saglik olsun yilda kac kere BIOS'a giriyoruz ki sanki... :)

Tavsiye konumda belirttigim gibi benim sinema odam, ofisim, bilgisayarim bodrumda oldugu ve kislari bodrum soguk oldugu icin bu laptopu alma kararini verdim. Hesap ettim bodrum'da yakacagim enerji fiyatini 2 seneye katlar yeni bir Laptop alirim dedim... Bence iyi yaptim... :)
Yani beni kis aylari idare etsin yeter diyorum bu oyuncu laptop'u... :)

Neyse hemen arti ve eksilere gecip sonlandirayim deneyimi mi...

+ Harika Oyun Performansi
+ Gercekci sesler ve akici FPS
+ Klavye yönetimi cok iyi
+ Cok sessiz oyunlarda yük altinda bile sesi rahatsiz etmiyor

- Gereginden fazla yazilim daginikligi
- Sifir format atamamak
- Bios arayüzü UEFI degil

Unigine Valley Benchmark testi (Extreme HD)
Not: Bu testi yaparken windows update ve steam download vs... acik idi... Degerleri etkilemis midir bilmem...

2.jpg

Unutmadan incelemeyi yapan @Recep Baltaş ve @Ali Güngör ayrica tavsiyelerini esirgemeyen @er36po , @Murat5038 ve @bedirhan 'a Tesekkürler... Unuttuklarim var ise affola...

Bir resim atayimda öyle bitireyim...

1.jpg

Sevgiler Efendim...

-

Valley Bench. skorunuz biraz düşük gelmş, bunu sebebi o belirttiğiniz MSI'ın gereksiz (evet, o programları çoğu kesinlikle gereksiz) programlar, ve arka planda çalışan diğer bazı uygulamalar. Tabi bu bir sorun değil asla. Bu skoru çoğu üst düzey denilebilecek masa üstü bile alamaz.
Tabi elime geçse en az 2500 aldırırım ona :matrix:

Bu kesinlikle harika bir laptop, güle güle kullanın :)

Resimden bakınca dahi bi rahatlama hissi veriyor insana. Gerçekten çok hoş bir tasarıma sahip. Hayırlı olsun. :)

Güzel yorumlariniz icin Tesekkürler arkadaslar...

Yüksek ayarlarda GTA 5 Benchmark'larini göstermek amaci ile böyle bir video yükledim... (Ortalama 50-60 FPS)
Ultra ayarlarda ortalama 40 FPS aliyorum... Diger benchmark'lar zamanla gelir insallah...

Bu arada GTA 5'in Türkce olduguna bakmayin, Ingilizcesini bitirdim simdi hikaye modunu Türkce olarak yeniden oynuyorum...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güncelleme V1.1 :)

Ilk MSI deneyimim oldugunu söylemistim sanirim, MSI gercekten hardware konusunda cok kaliteli yani bu ürününden cok ama cok menmunum... Ama sürücü güncellemelerini yerinde yapmadigini gördüm bugün bayagi bir sürücünün güncellendigini lakin ürünün kendi sayfasinin Download bölümünde olmadigini farkettim...
Güncellenen sürücüler'i ve programlari burada yazayim ayni dizüstü'nü kullananlar magdur olmasin...
Hepsi tarafimca denenmis ve calisiyor. Gönlünüz rahat olsun yani...

Öncelikle kendi sayfasindaki SteelSeries Aydinlatmali Klavye Sürücüsü 2.9.2015.1 versiyonu... Lakin SteelSeries'in ücüncü versiyonu cikmis ve buradan indirilebiliyor... Yani bu versiyon ile daha sade ve güncel bir arayüze ve cok daha fazla fonksiyonlara kavusabiliyorsunuz... Ayni zamanda bu ücüncü versiyon dizüstünüzü otomatik taniyor GT72 yaziyor en basta. Hicbir uyumsuzluk sorunu yok. Indirmenizi tavsiye ederim.

steel.jpg

Ikinci olarak en begendigim özelliklerinden biri olan MSI True Color programi güncellenmis ama yine ürün sayfasinda yer almiyor, buradan en güncel sürümü indirebilirsiniz... Böylece ara sira olusan klasör boyutu ayarlama sikintinizda ortadan kalkiyor. Sorunsuz calisiyor. Ayrica güncellemeyi aninda yapabiliyorsunuz yeni versiyon ile, önce kaldir sonra kur derdi yok yani...

truecolor.jpg

Daha sonra NAHIMIC programi güncellenmis. MSI kendi sitesinde 1.2.12 sürümünü yayinlamis lakin facebook sayfasinda 1.2.7 sürümü mevcut ve sorunsuz calisiyor...
Önemli Not: Sadece Realtek'in 6.0.1.7680 sürümü ile uyumlu, digerleri ile sorun yasadim. Yani NAHIMIC'in icindeki ses sürücüsünü kurmayin, Ses sürücüsü olarak MSI'in kendi NAHIMIC programinin icindeki 6.0.1.7680'i kullanin...

Versiyon numarasinida screenshot'un icinde aldim...

nahimic.jpg

Daha sonra Killer Suite'nin 26 Ocak 2016 sürümlü programi'da MSI'in kendi sitesinde mevcut degil onu buradan indirebilirsiniz...
Yine Killer'in Bluettoth K1535 (10.0.0.191) sürücüsünü yine kendi sitesinden yani buradan indirebilirsiniz...

killer.jpg

Aklima gelenler bunlar simdilik...

Uzun sözün kisasi MSI'nin resmi sürücülerine pek güvenip'te sürücülerinin güncel oldugunu zannetmeyin...
Sevgili @akakgun93 ile sanirim ayni dizüstünü kullaniyoruz... Onu davet edeyim, o da güncellesin... :)

Iyi Günler Dilerim...

Son düzenleme:
Bu üreticiler neyin kafasında anlamış değilim. Aynı şekilde Asus da öyle... Abi, siteye girip güya son sürüm sürücüleri indirip kuruyorsun ancak bi de bakmışsın Win 10 daha güncel sürücüleri bulmuş ve kuruyor (n)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı