MSI GT73EVR 7RE TITAN Düşük Performans Sorunu

recklessblack

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Bilgisayarı alalı yaklaşık 40 gün oluyor, özellikler bu. Daha önceden Render işleri falan sormuştum. Black Desert oynarken son 3-5 gündür bir sorunla karşılaşmaktayım. En yüksek grafiklerde FPS 120 ama 2-3 dakikada bir 5'e sabitleniyor 1 saniye boyunca, sonra geri düzeliyor. Black Desert'tan bu konu hakkında yardım aldım ve düzeldi. Sonra ekran kartına güncelleme geldi yaptım falan ara ara olmaya devam etti. Bugün 4-5 saat Black Desert oynadım bu hata 1 kere oldu.

Geçen gün Watch Dogs 2 aldım oynuyorum, hiç sıkıntı yok ama ekran kartını ne zaman güncellediysem aynı sorun başladı ara ara olmaya. Alt+Tab yapıp oyuna geçince anında düzeliyor FPS problemi. Alt+Tab yapmasam bile 1-2 saniye sürüyor zaten. Bakıyorum oyundayken de %99'da çalışıyor, kasınca da %99. Bilgisayarı aldığımda Windows sistemi yoktu. Acaba Windows'tan mı kaynaklanıyor yoksa donanımda mı bir sorun var bilemiyorum.

Düşürmedim, çarpmadım, gereksiz ısı sağlamadım, yorganda veya kucakta oyun açmadım ki açsam da 4 fan Cooler Boost özelliği var. Bilemiyorum abi sinir bozucu olmaya başladı. Yardımlarınızı bekliyorum.
Saygı ve sevgilerimle.

Not: En son attığım FPS'de %100'de çalışıyor ekran kartı ama 0 kasma.
+ Ben o güncelleştirmeden sonra elle güncelleştirdim ve notebook olan 1070 seçmedim düz 1070 seçtim bununla bir alakası olabilir mi?

pc.png

pc2.png

pcfps.png

Son düzenleyen: Moderatör:
GPU kullanımının %100 olmasında sorun yok.

İlk olarak Dizüstü bilgisayarlarda FPS limitini 60 sabitleyerek oynamanızı öneririm. Bunun nedeni 120 FPS ekran kartı daha fazla yük altında çalışacağından daha çabuk ısınacaktır. Isınma değerleri belirli bir seviyeye geldiğinde FPS düşme sorunları yaşayacaksınız.
Tek oyunculu oyunlarda tavsiyem direk V-Sync ayarını açmalısın.
MMORPG oyunların çoğunda FPS limitleme için ayar var. Ya da Nvidia İnspector ile ayarlayabilirsin.

Oyun oynarken arka planda çalışan uygulamaları simge durumuna küçülterek kullanmanı öneririm. Optimus teknolojisinden dolayı bazen arka planda çalışan uygulama oyundaki FPS değerine etki edebiliyor.

Özellikle yaz yaklaştığından Dizüstü bilgisayarı iyi hava alan bir Oda da kullan.
Fan'ın hava akışını iyi sağlaması için ayaklarına silgi benzeri bir obje koyup alan yarat.

BIOS, Chipset, Ekran kartı, Ses sürücüsü ve Windows update güncelleştirmelerini eksiksiz aldığından emin ol.

Bakım yönergelerini uygula. Arka planda kullanmadığın esnada çalışan uygulamaları kapat.
Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi

Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak.
[Çözüm] Windows 10 Fall Creators Update Oyunlarda ve Tam ekranda sorunlar

@26318 Ben güncelleştirmeyi 1070 olarak yaptım 1070M olarak yapmadım burada bir hata var mı yoksa normal mi? Bilgisayarımda baktığımda 1070M olarak göstermiyor ekran kartını.

@recklessblack Hayır dostum doğru yüklemişsin. Eğer yanlış sürücü yüklemeye çalışırsan Nvidia kurulum yöneticisi uyumlu olmadığını söyler ve kurulumu yaptırmaz.

@26318 Teşekkür ederim ve dediğim gibi %100 çalışsa bile kasmıyor çok nadir arada sanki FPS 5'e sabitleniyor. Ayrıca NVIDIA inspectoru indirdim MMORPG oyunda nasıl sabitleyeceğim hakkında fikrim yok, yardımcı olur musun?

Ve CCleaner kullanmamı önerir misin?

Dosya Ekleri

• pcgp.png
    pcgp.png
    15,4 KB · Görüntüleme: 59
Yüklediğin dosyada Nvidia Profile Inspector adında bir uygulama daha olacaktır. Eğer yoksa bağlantıdan benim ayarladığım dosyayı yükleyebilirsin.
Nvidia Inspector.zip

İlk olarak Nvidia Profile Inspector uygulamasını Yönetici olarak çalıştır.
Screenshot_1.png
Sonrasında Profiles kısmından FPS sabitleme işlemini yapacağın oyunu seç. Eğer oyun yoksa sağdaki Araç çubuğunda Güneş simgesi var. Create new profile olarak geçiyor. Ona tıklayarak oyun için yeni profil oluşturabilirsin. Oyun profilini oluşturmak için oyunun exe dosyasını seçmen gerekiyor.
Ekran Görüntüsü (1).png
Oyunu seçtikten sonra Snyc and Refresh'in altında bulunan Frame Rate Limiter sekmesinden FPS ayarlaman gerekiyor. 60 civarına sabitlemek istiyorsan ekranda yırtılma olmaması için 65 ya da 70 seçmeni öneririm.
Ekran Görüntüsü (2).png
En son olarak sağ üstteki Apply changes butonuna tıklayarak ayarları kaydedebilirsin.
Ekran Görüntüsü (3).png
Diğer ayarları yabancı forumlardaki rehberleri kontrol etmeden kurcalama. Bazı oyunlarda bu ayarlar etki etmeyebilir. Ama çoğu oyunda çalışmaktadır.

Yaptığın ayarları sıfırlamak istiyorsan Araç çubuğundaki Nvidia logosuna tıkla.
Screenshot_1.png

@26318 Artık son 2 soruma geliyorum. Sistem ve bakımda bilgisayarın daha hızlı açılması için işlemci sayısı 1 ise Max'a yükseltebilirsiniz diyor. Ben de SSD var buna gerek var mı?
Diğeri de Disk temizliğini sistemin olduğu yere yapmamız söyleniyor. Peki D'ye yani oyunların olduğu yere de yapsak olur mu?

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim, saygılarımla.

Ben o ayarı kullanmıyorum. Bir artısı var mı bilmiyorum.
Disk için olan bakımları diğer diske uygulayabilirsin. Zaten CCleaner adlı program nerede çöp dosya varsa buluyor.
Disk birleştirmesini SSD için önermiyoruz. Hatta Windows'un sunduğu Disk birleştirme aracının otomatik birleştirme görevini kapat.
Arama sayfasına Sürücüleri Birleştir ve İyileştir yaz. Çıkan uygulamayı aç.
Açılan sekmede SSD seç. Seçtikten sonra Zamanlanmış en iyi duruma altında Ayarları değiştir butonuna tıkla.
Zamanlamaya göre çalıştır tikini kaldır.
Screenshot_1.png
SSD firmware güncellemesini kontrol et. Bağlantıdaki işlemleri uygula.
SSD için yapılacak tüm ayarlar

Sevgili kardeşim ;
Sorununuzun tam ve net olarak neye bağlı olduğunu öğrenmek için MSİ Afterburner'i indirip GPU, CPU, RAM usage değerlerine bakın. Sıcaklık değerlerini paylaşın. Sisteminizde SSD var mı ? HDD'den dolayı takılmalar olabilir FPS anlık düşer. Ve birçok sebep.

@ugurozturk Sıcaklık değerlerinde hiçbir sıkıntı yok. Çünkü Cooler boster 5 özelliği var. Onun dışında sistem SSD'de oyunlar ise HDD'de yüklü. Ama Black Desert oyunum SSD'de yüklü onda zaten kasma olmuyor. Az önce Watch Dogs2 deydim. Saatlerdir oynadım hiçbir sıkıntı olmadı ama Online mode geçtim biraz görevler yaptım ve anlık kasmaya başladı alt Tab yapıp geçince hemen düzeliyor cidden anlayamadım ekran kartımda sorun mu var bilemiyorum.

PlXAlN.jpg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı