MSI GTX 1070 Ti 1080p'de düşük performans sorunu

agelir3

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.

GTX 1070Ti, 1080, 1080Ti kartların 2K, 4K çözünürlüklerde kullanılması gerektiği, 1080P için fazla güçlü olup enerji ve ısı tasarrufuna geçtiği söylemlerinin farkındayım.

ASUS VG248QE 24'' 144Hz 1ms monitör kullanıyorum. Monitörü alırken ekran kartlarının 144 FPS'e ulaşmayıp genelde 80-120 FPS arasında kaldıklarının farkındaydım, bunun bilincinde olarak aldım.

Benim sorunum bunun gibi bir şey değil, bariz bir şekilde bazı oyunlarda 20-50 FPS gibi aşırı düşük FPS alıyorum. Hem ekran kartı, hem de işlemci kullanımı %50 altında oluyor anlam veremiyorum. Örneğin GTA 5'te (Full ayarlar FXAA on MSAA 8X) 50-70 FPS alıp sorun yaşamazken GTA 4'te 30-50 FPS alıyorum. Arma 3, The Witcher 2 gibi oyunlarda da aynı sorunu yaşıyorum. (GTA 4'te optimizasyon sorunu var farkındayım. Ben çok daha düşük ekran kartında aynı ayarda aldığımdan bariz daha düşük FPS almamdan bahsediyorum)

Bazı oyunların menüsünde +500 FPS alırken ekran kartından geldiğini düşündüğüm Coil Whine gibi sesler geliyor. (Gerekirse ses kaydı yükleyebilirim)

Ekran kartını Nisan ayında aldım. O dönemde forumlarda baya bir araştırma yaptım fakat "o kart 2K, 4K kartıdır" ve "Single-Dual Channel RAM" harici yapıcı bir şey bulamadığım için konu açmamıştım. Aşağıda görebileceğiniz gibi RAM'ler Dual Channel çalışıyor. Daha düşük bir kartı aynı sisteme takıp daha fazla FPS aldığını görünce ekran kartında bir sorun olduğuna kanaat getirdim.

Anlattığım şeyin kesinlikle normal olduğunu düşünmüyorum çünkü benim sorunum eski kartım R9 380'den fazla FPS alamamam değil, daha az FPS almamdır. Test amaçlı sistemime Sapphire RX 580 nitro+ takıp denedim ve hiçbir sorun yaşamadım. Ultra ayarlarda oyunlarda 100 FPS'e yakın değerler aldım. O karttan daha güçlü olan 1070Ti kartımı taktığımda bunun çok daha altı FPS alıyorum.

Aynı sorunu yaşadığını düşündüğüm birkaç kişide de DDR3 sistem vardı. Sorunun ya sistemden kaynaklandığını ya da ekran kartımda gerçekten teknik bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız gerçekten müteşekkir olurum, teşekkürler.

Sistem:
Intel Core i7 4770 Soket 1150 3.4GHz 8MB Cache 22nm Turbo Boost ile 3.8GHz
ZALMAN ULTRA SESSİZ 775/1155/56/1366/2011&AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1 İşlemci Soğutucu
2 adet GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1600MHz CL9
MSI Z97 PC Mate Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart
MSI GeForce GTX1070 Ti GAMING 8GB GDDR5 256Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı
CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 650W GÜÇ KAYNAĞI
WD 3.5" 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk

GTA4:
gta4-1.jpg

gta4-2.jpg

The Witcher 2 - bir alana bakarken
witcher2-1.jpg

The Witcher 2 - Yere bakarken
witcher2-2-yer.jpg

CPU-Z Bilgiler
cpuz-islemci.png
cpuz-islemci-bench.png

cpuz-anakart.png
cpuz-ram.png

Son düzenleyen: Moderatör:
GPU kullanmıyor kendini. İlginç. Ekran kartı benchmark yaptınız mı? Tek aklıma gelen RAM darboğazı mı oluyor acaba DDR3 besleyemiyor mu anlayamadım. Her oyunda mı böyle?

Aynı monitörde gtx 1080 kullanmama rağmen sorun yaşamıyorum ilginç.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Witcher 2'de bu ayarları kullanarak denerseniz en azından ona çözüm olabilir.

Coil Whine garanti içi değişim veya iade alabilirsiniz, kuşkuluysanız fazla vakit kaybetmenize gerek yok direkt olarak garantiye yollayınız. Coil Whine ekran kartları için garanti içi sorundur.

Coil Whine garanti içi değişim veya iade alabilirsiniz, kuşkuluysanız fazla vakit kaybetmenize gerek yok direkt olarak garantiye yollayınız. Coil Whine ekran kartları için garanti içi sorundur.
Ne alaka? Coil Whine sorunu, ekran kartının yüksek frame sırasında çıkardığı "cızırtı" sesidir. Yanlış bilgilendirme yapmayın.

GPU kullanmıyor kendini. İlginç. Ekran kartı benchmark yaptınız mı? Tek aklıma gelen RAM darboğazı mı oluyor acaba DDR3 besleyemiyor mu anlayamadım. Her oyunda mı böyle?
Sorunda bu her oyunda böyle değil. GTA 5'te gayet güzel değerler alırken bazı genelde eski oyunlarda sorun yaşıyorum. OpenGL yada belli bir DirectX sürümünde sorun yaşıyor olabilirim diye düşünüyorum.
CINEBENCHR15.038 test;
cine.png

Aynı monitörde gtx 1080 kullanmama rağmen sorun yaşamıyorum ilginç.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Witcher 2'de bu ayarları kullanarak denerseniz en azından ona çözüm olabilir.
Ayarlar ultra UberSampling on olarak oynuyordum.
Coil whine = garanti içi değişim ve ya iade alabilirsiniz, kuşkuluysanız fazla vakit kaybetmenize gerek yok direkt olarak garantiye yollayınız. Coil whine ekran kartları için ''garanti içi'' sorundur.
Ekran kartını 4 ay önce aldım fakat sorunun sistemden kaynaklandığını düşündüğüm için bu güne kadar beklemiş oldum. Yine de o şekilde iade talep etmeyi düşünüyorum. Sorunun kaynağını bulamazsam Vatan Bilgisayara gidip test edilmesini veya coil whine'dan iade alınmasını talep edeceğim.

GTX 1070 Ti'ın 1080p için aşırı güçlü olduğunu düşünmüyorum. Benzer bir sorun yaşıyordum fakat kendiliğinden düzeldi. GTA 5'te ekran kartı bir türlü tam kapasite çalışmıyordu. İşlemci kullanımı ve ekran kartı kullanımı düşüktü. Bir süre sonra güncelleme gelmemesine rağmen kendiliğinden düzeldi. Sorun olup olmadığını 3D Mark testleri yaparak anlayabilirsiniz. Eğer Fire Strike veya Time Spy testlerinde ekran kartınız tam kapasite çalışmıyorsa bir sorun olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı