GTX 1080 TI, 1080P'de düşük performans sorunu

• Konuyu başlatan mmT
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 92
  • Görüntüleme 25B

mmT

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar. Yaklaşık 2 yıldır kullandığım sistemimi güncellemeye başladım bu sene. Sistemim şöyleydi:

• MSI Gaming 7 anakart
  • i7 4790k işlemci
  • GSKILL 16GB(8x2) 2400 MHz CL10 DDR 3 RAM
  • ASUS Strix GTX 970 Ekran Kartı
  • Zalman ZM700 Power Supply
  • KİNGSTON HYPERX FURY 240 GB SSD
  • WD 2TB CAVIAR BLACK HDD
  • AOC 2369V Monitör ( buna param kalmadığı için ucuz yollu bir şey almıştım :) )
Önce monitörü değiştirdim takdir edersiniz ki;
SAMSUNG 27" LC27FG70FQMXUF 1ms(MPRT) 144Hz Quantum Dot Curved MONİTÖR
bu monitörü aldım. Merak edenler için son derece memnunum.
Daha sonra fark ettim ki ben bu monitörü aldım ancak ekran kartım çoğu oyunda 144FPS veremediğinden, ekran kartını yenilemeye niyetlendim.
500 daha koyayım şu olsun 300 daha koyayım şu olsun derken sonunda şans eseri KDV indirimine denk geldim ve MSİ GAMİNG X 1080 Tİ modelini 3050 TL fiyata aldım.
Siparişi verdim o an uygun bulunca, ancak sonradan merak ettim dar boğaz yaşar mıyım diye ve yerli yabancı bir çok forumda yorumlara baktım. Burası da dahil kimse 4790k ile GTX 1080 TI darboğaz yapmaz diyordu.
Bugün kart elime geçti uzun bi bekleyişin ardından büyük bi hevesle taktım açtım driver'larını indirdim kurdum.

Bu arada şunu da belirteyim benim görüntüden asıl beklentim akıcılık. Yani 4k çözünürlükte değil gözüm. Hep derler ya 1080p monitörünüz varsa 1080 1080TI gibi modeller gereksiz diye. İşte ben de düşük çözünürlük ama yüksek FPS olacak diyerek bu kartı aldım monitör zaten 1080p uçar gider diye düşündüm.

Ancak neticeye geliyorum. GTA 5 yüksek ayarlarda 1080p çözünürlükte 50-70 FPS arası oynuyorum. Şimdi bu güzel bi değer diyebilirsiniz ama 1080TI'dan bahsediyoruz ya. Bu rakamın çok daha yüksek olması gerekmez miydi ? Aynı şekilde Assassins Creed Unity 1080p çözünürlük yüksek ayarlar TXAA açıkken 50 60 FPS arası gidip geliyor. GTX 970 ile sadece TXAA yerine FXAA açardım o da 60 civarı FPS verirdi. Yani düşünsenize 970'ten 1080 TI'a geçtim oyunda tek fark zorla fark edilecek kadar kalite artışı oldu. 4K konusunda fark var tabii ki onu belirteyim. Ancak 1080p'de bu kadar düşük olması çok saçma sistemi komple yenilemem mi lazım acaba? 4K dediysem DSR'la yapılmış 4K. Örneğin GTA 5 aynı ayarlarda DSR 4k çözünürlükte 45 50 FPS arası veriyor ancak 108p'de 60. Bu fark bana çok az gibi geldi. önerebileceğiniz bir şey var mı ? Normal mi bu durum ? Bir de şöyle bi durum daha var onu da anlamadım. İşlemci %80 çalışıyor ekran kartı %50 çalışıyor FPS düşük. Hani darboğaz desen değil bunlar neden tamamen kullanmıyor kendini? Kartı yeni aldım hevesim kursağımda kalmış durumda şuan :(

Edit: Yeni başlık açmak istemedim sistemi komple DDR'e geçirsem beklediğim değerlere ulaşabilir miyim sizce? Yani şu Assassin's Creed Unity'den 100 küsur FPS almanın bi yolu yok mu ? :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi akşamlar. Yaklaşık 2 yıldır kullandığım sistemimi güncellemeye başladım bu sene. Sistemim şöyleydi:

• MSI Gaming 7 anakart
  • i7 4790k işlemci
  • GSKILL 16GB(8x2) 2400 MHz CL10 DDR 3 RAM
  • ASUS Strix GTX 970 Ekran Kartı
  • Zalman ZM700 Power Supply
  • KİNGSTON HYPERX FURY 240 GB SSD
  • WD 2TB CAVIAR BLACK HDD
  • AOC 2369V Monitör ( buna param kalmadığı için ucuz yollu bir şey almıştım :) )
Önce monitörü değiştirdim takdir edersiniz ki;
SAMSUNG 27" LC27FG70FQMXUF 1ms(MPRT) 144Hz Quantum Dot Curved MONİTÖR
bu monitörü aldım. Merak edenler için son derece memnunum.
Daha sonra fark ettim ki ben bu monitörü aldım ancak ekran kartım çoğu oyunda 144FPS veremediğinden, ekran kartını yenilemeye niyetlendim.
500 daha koyayım şu olsun 300 daha koyayım şu olsun derken sonunda şans eseri KDV indirimine denk geldim ve MSİ GAMİNG X 1080 Tİ modelini 3050 TL fiyata aldım.
Siparişi verdim o an uygun bulunca, ancak sonradan merak ettim dar boğaz yaşar mıyım diye ve yerli yabancı bir çok forumda yorumlara baktım. Burası da dahil kimse 4790k ile GTX 1080 TI darboğaz yapmaz diyordu.
Bugün kart elime geçti uzun bi bekleyişin ardından büyük bi hevesle taktım açtım driver'larını indirdim kurdum.

Bu arada şunu da belirteyim benim görüntüden asıl beklentim akıcılık. Yani 4k çözünürlükte değil gözüm. Hep derler ya 1080p monitörünüz varsa 1080 1080TI gibi modeller gereksiz diye. İşte ben de düşük çözünürlük ama yüksek FPS olacak diyerek bu kartı aldım monitör zaten 1080p uçar gider diye düşündüm.

Ancak neticeye geliyorum. GTA 5 yüksek ayarlarda 1080p çözünürlükte 50-70 FPS arası oynuyorum. Şimdi bu güzel bi değer diyebilirsiniz ama 1080TI'dan bahsediyoruz ya. Bu rakamın çok daha yüksek olması gerekmez miydi ? Aynı şekilde Assassins Creed Unity 1080p çözünürlük yüksek ayarlar TXAA açıkken 50 60 FPS arası gidip geliyor. GTX 970 ile sadece TXAA yerine FXAA açardım o da 60 civarı FPS verirdi. Yani düşünsenize 970'ten 1080 TI'a geçtim oyunda tek fark zorla fark edilecek kadar kalite artışı oldu. 4K konusunda fark var tabii ki onu belirteyim. Ancak 1080p'de bu kadar düşük olması çok saçma sistemi komple yenilemem mi lazım acaba? 4K dediysem DSR'la yapılmış 4K. Örneğin GTA 5 aynı ayarlarda DSR 4k çözünürlükte 45 50 FPS arası veriyor ancak 108p'de 60. Bu fark bana çok az gibi geldi. önerebileceğiniz bir şey var mı ? Normal mi bu durum ? Bir de şöyle bi durum daha var onu da anlamadım. İşlemci %80 çalışıyor ekran kartı %50 çalışıyor FPS düşük. Hani darboğaz desen değil bunlar neden tamamen kullanmıyor kendini? Kartı yeni aldım hevesim kursağımda kalmış durumda şuan :(

Edit: Yeni başlık açmak istemedim sistemi komple DDR'e geçirsem beklediğim değerlere ulaşabilir miyim sizce? Yani şu Assassin's Creed Unity'den 100 küsur FPS almanın bi yolu yok mu ? :(
Selamlar.
İşlemci kac megaherzde çalışıyor? Hic işlemciye oc yapmayı düşündünüz mü?
4.7 ghz'de ve 1080p de denemiştim. Fps artışı mutlaka olacaktir.

Monitörün asıl çözünürlüğü 1080P olsa da sen onu denetim masasından DSR'yi açıp 1440P 144HZ ile değiştir büyük ihtimal sorunun çözülecektir. Görüntüyü displayport girişi mevcut ise ordan almayı dene ayrıca tam yüke girmiyorsa denetim masası ayarından güç ayarını oyunun profilini seçip tam güç olarak değiştirmekte çare olabilir.

Son düzenleme:
Öncelikle cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. @Nazım Paşa @Onur_Korkmaz @xdeliruzgar@Yakupcan5634 @Güray asl @CraZyNoMaD

Şimdi bazı noktalarda sanırım ya ben bir şeyleri çok yanlış biliyorum ya da derdimi tam anlatamamışım. Diyorsunuz ki o kartlar 4K çözünürlük için üretilmiş. Eyvallah kart çok güçlü ve 4K çözünürlükte gayet güzel performans verebiliyor ki bunu kendim de gördüm. Ancak geçen de belirttiğim gibi ben yüksek kalite yerine yüksek akıcılık isteyen bir insanım. Yani bu kart 4K çözünürlükte iyi performans verecek de 1080P'de veremeyecek mi mesela ? Öyle bir şey mümkün mü ? Bence değil.

1080p için o kart alınmaz demişsiniz de atıyorum GTX 1070 alsaydım Assassin's Creed Unity oynarken 1080p'de daha mı fazla FPS verecekti bana ? Bence bu da kulağa pek mantıklı gelmiyor. Elimizde tek makul açıklama kalıyor o da darboğaz meselesi.

O noktada da uzun süre uğraşıp sonuç alamayınca dellendim ben. Sistemi tamamen yükseltmeye karar verdim. MSI Z270 Gaming M7 anakart, Intel i7 7700k işlemci ve Corsair 32 GB (16x2) 3000MHz DDR4 RAM aldım geçtiğimiz hafta. Yine forumlarda ve burada 7700'ün 8 çekirdekli işlemcilere göre, tek çekirdek hızı daha hızlı olduğu için daha iyi performans verdiğini okudum ondan dolayı tercihim oldu. Zaten anakart ve RAM'de DDR 4 sisteme geçtiğim için mecbur değişti.

Bu arada Windows 7 kullanıyordum. Bu da bi etken olabilir diyerek Windows 10'a geçiş yaptım. Format attım temiz kurulumla bilgisayarı kurdum driver'ları indirdim yardımcı programlar falan derken bilgisayar tamamen yeniden doğdu.

Ve sonuç olarak asıl noktamıza gelirsek Assassin's Creed Unity oyununa geri döndüm. Bu arada BIOS'tan işlemciyi 5.00 GHz'e çıkardım XMP'de açık şekilde ayarladım. Ve bilin bakalım ne oldu?

Neredeyse her şey aynı !!

Evet FPS değerinde artış oldu bir miktar. Daha da önemlisi düşüş miktarı azaldı. Ancak 1080 Ti gibi bir kartla 1080p çözünürlükte bu oyunu ortalama 60-70 FPS arası oynamak ? 7. nesil herkesin çok beğendiği işlemciyle? Hem de 5.00 GHz hızındayken ? Size de saçma gelmiyor mu ?

Daha da saçması şu bana göre, DSR'la 1440p ya da 4k çözünürlüğe aldığımda da FPS sadece 5-10 düşüyor. Yani evet 4K çözünürlükte aşırı net şekilde 50-60 FPS dolaylarında oynuyorum bu oyunu ki bu harika bir şey ve dediğiniz gibi bu kartın genel alınma amacını karşılıyor. E bu kadar güçlü kart nasıl 1080p çözünürlükte nasıl böyle düşükFPS değerleri verir?

Acaba oyunda mı sıkıntı var dedim ve internetten video araştırdım. Şöyle bir video buldum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada adamla aynı ayarları yapmama rağmen ve adamın ekran kartı GTX 1080 Ti yerine GTX 1080 olmasına rağmen adam benim tam bir buçuk katım kadar FPS ile oynuyor. Aynı yerlere gidiyorum aynı hareketleri yapıyorum ancak adam 100 FPS ortalama ile oynarken bende 65 civarında kalıyor bu değer.

Darboğaz ise işlemcim adamınkinden iyi ekran kartıysa benimki adamınkinden iyi ama buna rağmen performansım neredeyse yarısı. Bence bu sorunu anca siz çözersiniz @Ali Güngör @Recep Baltaş

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada da aynı adam 1080 Ti ile test yapmış ve yine benimkiyle alakası olmayan değerler elde etmiş. Nerede neyi yanlış yapıyorum acaba yardımcı olabilen olursa çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ve bilin bakalım ne oldu? Neredeyse her şey aynı!
Başka bir sonuç beklenemezdi zaten.

Yanlışı şurada yapıyorsunuz; herkes size daha yüksek çözünürlüklü monitör alın derken gidip de komple sistem yenilemekte. Kusura bakmayın ama laf dinlememenin sonuçları bunlar.

Saçma dediğiniz her şey çok mantıklı şeyler ve şu ana kadar yaşadığınız tüm problemler de olması gerektiği gibi olmuş. 1080P için maksimum alınması gereken kart GTX 1060. Daha üstünü alırsanız harcadığınız para boşa gitmiş olacak. Çünkü sınırları zorlamış oluyorsunuz.

Hani demişsiniz ya: "İşlemci %80, ekran kartı %50, niye bunlar %100'e ulaşıp biraz daha performanslı çalışmıyorlar?" diye, onun sebebi işlemcinin her çekirdeğinin eşit olmaması. Eminim ki bazı çekirdekler %100, bazıları %30-50 gibi değerlerde çalışıyordur.

Belli ki maddi durumunuz kötü değil, elinizdeki monitörü satın ve ister 2K 144-165-180 Hz gibi yüksek akıcılığa sahip monitör alın, ister 4K 60 Hz monitör alın. G-Sync destekli olmasını kesinlikle öneririm. 4K istiyorsanız bu modele bakabilirsiniz, ben de aynı modeli almayı planlıyorum.
2K 144 Hz olarak zamanında şu monitörü istiyordum, fiyatı ne alemde bilmiyorum. Daha uyguna bulunabilir belki.
Sonuç olarak yeni sisteminiz hayırlı olsun, tek eksiğiniz monitör. Sisteminizde herhangi bir sorun yok. Ya da para harcamayıp DSR ile kullanmaya devam edeceksiniz. İlla ekran kartınızda düşük FPS sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, 3DMark ya da Unigine Heaven ve özellikle Unigine Superposition benchmark testlerini yapın. Kart 4K'da 8K'da ne kadar performans verecek görelim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı