MSI GTX 980 ekran kartı fan sorunu

LFA

Hectopat
Videodan da görmüş olduğunuz üzere ekran kartı fanlarından bir tanesi stabil bir şekil de çalışmamakla birlikte rahatsız edici bir takılma sesi çıkartıyor. Bunun sebebi aşırı tozlanma ya da başka bir şey midir ?

Ekran kartı:MSI GTX 980

İlgili Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yardımcı olabilecek yok mu ? :/

Fan kendi kendine durup tekrar çalışsa devrelerde bir şey var diyeceğim ancak çok net bir şekilde görüldüğü üzere fan çarpıyor. Fan, hemen altında bulunan soğutucu bloğa bir şekilde çarpmıyorsa fanın kendi iç yapısında veya motorunda, dönüşü sağlayan bobinlerde yapısal bir bozukluk var demektir.

Toz böyle bir şeye neden olamaz. Kart garanti süresi içerisindeyse derhal yolla servise. Fanı değiştirirler. Ama öncesinde emin ol ; Çarpan bir şeyin olmadığından.

Bir şey çarpıyormuş gibi geldi ama çarpsa bile yavaşlamaması lazım. Diğeri gayet güzel çalışıyor bunu sen direk servise yolla daha çok zarar görmeden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maalesef ki garanti kapsamı içerisinde değil. Bu nokta da nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

Edit: Kasayı söküp fana fiziksel güç uygulayarak çevirdiğimde de aynı takılma mevcuttu. Fakat ben fanın dönmesine müdahale edecek gözle görülür bir şeye rastlamadım.

Öncelikle kartı komple söküp termal bakımlarını yapın. Fanların bobin kısmındaki tozları yağsız kontak spreyi ile iyice temizleyin. Ardından sıvı gres ile fanın bilya kısmını yağlayın. Eğer mekanisel ve elektroniksel bir bozulma söz konusu değilse sorunsuz bir şekilde çalışmasını sürdürecektir.

Pratik olarak anlamıyorsanız, bu belirtilen işlere kendi kafanıza göre başlamayın. Yetkili bir servise götürerek yaptırın. Aksi halde sorumluluk bize ait değildir.

Büyük ihtimal fanın bilyasında sorun var. Fan yalpalıyor.

Geri dönüşleriniz için teşekkür ederim.Dediğiniz gibi bilgisayara teknik anlamda hakim olmadığımdan dolayı profesyonel bir servisten destek almam benim yararıma olur.

Sırf, sözde profesyoneller diye de gereksiz paralar bayılma bu arada. Bizim Sosyal'de 1 sene aktif olarak bulunan biri bile rahatlıkla yapabilir bu işlemi. Elektronik kart üzerindeki 4 adet vida sökülüp soğutucu ayrılacak ve ayrılırken de fan bağlantısı çıkarılacak. Daha sonra 3-5 vida daha sökülüp fan soğutucudan ayrıştırılacak. Fanın bakımlarını nasıl yapacağın da anlatılıyor, benim açtığım bir konu da vardı yanlış hatırlamıyorsam. Baktın sıkıntı büyük aynı model fandan bulabiliyorsan bulursun, bulamazsam alternatif bir şey bulunur.

Kart pahalı diye yapılan işlemi büyük kılmaz. 75TL'lik kart da yollasan yapılan işlem birebir aynı bunun bilincinde ol :) Hatta aldığın fiyatları buraya yaz, bir bakalım uçan kaçan var mı diye.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı