MSI GX70 3BE-042TR İşlemci Sorunu Yaşar Mıyım?

Prisoner[OF]Games;125798 dedi:
Orası öyle ama işlemciye hala takılıp kaldım. Ben şöyle düşünüyorum; eğer ge70 alırsam ileride ekran kartını rahatlıkla değiştirebilirim, ama gx70 alırsam ileride-hatta şimdi bile değişmeli bence- değiştirmem çok zor olur. Öte yandan dediğin gibi kasa yapısı ışıklı klavye ve verdiği aksesuarlar gerçekten çok hoş. Ama sırf görünüş için de almak aptallık olur diye düşünüyorum, benim için zaten önemli olan performansı. Keşke forumda kullanan arkadaşlar olsaydı da sorabilseydik işlemci gücünü.
Bu arada işlemcinin mimarisinin çok önemli olduğunu biliyorum ama nedenini tam bilmiyorum, zannedersem ekran kartıyla aynı mantık?

RECEP ABİ SANA SESLENİYORUM DUY BENİ:D GX70'İN İNCELEMESİNİ YAPAMAZ MISIN?

Recep abinin bir inceleme yapmasını hepimiz isteriz aklımızdaki sorular cevap bulur. Ancak anlamak istemediğinizi düşünüyorum oyunlarda GE70 ile aynı performansı sunuyorsa işlemci ile ilgili nasıl bir sorun yaşamayı planlıyorsunuz? Ayrıca ileride AMD FP2 socketli işlemciler illa üretecektir işlemciyi değiştirmek ekran kartını değiştirmekten daha az maliyet isteyecektir. Ama sonuçta bu bir masaüstü bilgisayar değil pek fazla parça değiştirmeyi düşüneceğinizi sanmıyorum. Bilgilerimin yettiği kadar cevaplamaya çalıştım.

Recep abinin bir inceleme yapmasını hepimiz isteriz aklımızdaki sorular cevap bulur. Ancak anlamak istemediğinizi düşünüyorum oyunlarda GE70 ile aynı performansı sunuyorsa işlemci ile ilgili nasıl bir sorun yaşamayı planlıyorsunuz? Ayrıca ileride AMD FP2 socketli işlemciler illa üretecektir işlemciyi değiştirmek ekran kartını değiştirmekten daha az maliyet isteyecektir. Ama sonuçta bu bir masaüstü bilgisayar değil pek fazla parça değiştirmeyi düşüneceğinizi sanmıyorum. Bilgilerimin yettiği kadar cevaplamaya çalıştım.
Ya dediğinin çoğuna katılıyorum ama bir tarafta haswell diğer tarafta a-10 :D İşte beni asıl düşündüren bu. Yani en yeni işlemciyi almayıp eski işlemciyi almak ne kadar doğru olur? Çoğu oyunun önerilen sistem gereksinimlerinde a-10 dan daha iyi işlemci istiyor amd için. Haswell son teknoloji yani önerilen sistemin bile üstünde. Daha şimdiden a-10 önerilenin altındayken 1-2 yıl sonra ne olur, işte o zaman şimdi olduğundan çok daha sönük bir işlemci olur. Dediğin gibi AMD FP2 soketli işlemci üretmeyecek diye bir şey yok, belki haswell den daha güçlü bir işlemci üretir FP2 soketine uygun ama üreteceğinin de garantisi yok. Ama 1-2 yıl içinde ekran kartı gx70 için bile değişim gerektirir. Ben de daha iyi bir işlemciye sahip ge70 in sadece ekran kartını değiştiririm. Umarım anlatabilmişimdir:D

Prisoner[OF]Games;125943 dedi:
Ya dediğinin çoğuna katılıyorum ama bir tarafta haswell diğer tarafta a-10 :D İşte beni asıl düşündüren bu. Yani en yeni işlemciyi almayıp eski işlemciyi almak ne kadar doğru olur? Çoğu oyunun önerilen sistem gereksinimlerinde a-10 dan daha iyi işlemci istiyor amd için. Haswell son teknoloji yani önerilen sistemin bile üstünde. Daha şimdiden a-10 önerilenin altındayken 1-2 yıl sonra ne olur, işte o zaman şimdi olduğundan çok daha sönük bir işlemci olur. Dediğin gibi AMD FP2 soketli işlemci üretmeyecek diye bir şey yok, belki haswell den daha güçlü bir işlemci üretir FP2 soketine uygun ama üreteceğinin de garantisi yok. Ama 1-2 yıl içinde ekran kartı gx70 için bile değişim gerektirir. Ben de daha iyi bir işlemciye sahip ge70 in sadece ekran kartını değiştiririm. Umarım anlatabilmişimdir:D

Bu konuda Recep abinin söyleyecek birşeyi elbet vardır artık ondan cevap bekliyorum bende. Ama düşündüğüm şeyde işlemcinin ekran kartından daha az maliyetle değiştirileceği ve ayrıca incelemelerde HD8970M GTX780M'den sadece %16 geride kalmışken birkaç incelemede daha fazla puan bile verilmiş. Ben HD8970'in baya bir süre yeteceğini düşünüyorum.

Ben şahsen GE70 veya GE60'ın 2OE modellerinden birini almanızı öneriyorum. Kasaları önceki modele göre çok iyi. Daha sert hatlar ve aydınlatmalı klavye gibi özelliklerle görünümü daha güzel ve taşınılabilirliği yüksek. Haswell ve GTX 765M, ayrıca 750 GB HDD'nin üzerine 128GB SSD ile işletim sisteminizi ve programlarınızı SSD'ye kurarak çok daha hızlı kullanabilirsiniz bilgisayarınızı. Eğer SSD'ye oyun yüklemek isterseniz de hız artışını ara yüklemelerde hissedersiniz. MSI'ın önceki modellerde desteğini sunmadığı Killer Network Oyuncu Ağı ile çok daha az gecikme süreleri elde edersiniz. Ses kalitesi bendeki modelde gayet iyi ama yeni modellerde daha iyi diyor MSI. Eğer doğruysa bu da harika bir şey. Haswell ile GTX 765M'in iyi performans vereceğinden de eminim. Ben de almak istiyordum aslında ama daha bunu alalı 1 yıl oldu.
Bu özelliklerin aynısı hatta daha iyileri Gx70'te de var zaten. Resmen tanıtımını yapar gibi tavsiye etmişsin. Bu özellikleri herkes biliyor zaten. Arkadaş ne alıyım dememiş gx70 nasıldır demiş ama sen gx serisinde olan ve zaten herkesin bildiği özellikleri saymışsın.

İyi peki ben bir şey öneremem, benim düşüncelerim ve tecrübelerim yok. Ayrıca MSI GE serisi için bana para da ödüyor tavsiye edeyim diye. Her şeyi kendi lehine çevirme çabaları içinde olanlardan nefret ediyorum biliyor musun? Sen bana tanıtımını yapar gibi diyorsun, resmen GX70 al diye bağırıyorsun oradan. Ben bu konuyu açan arkadaşa bilgiler vermek istiyorum ki onun aklında olsun. Onun aldığı bilgisayar benim olmayacak. Herhalde bunu anlamışsındır. 4 senedir dizüstü bilgisayarları takip ediyorum, kullanıyorum ve araştırıyorum. Ben burada insan gibi kendi düşüncemi açıklarken sen de aynısı yapabilirdin. Ama neden kendi düşüncelerini açıklamak yerine çocuk azarlar gibi laflar ediyorsun anlamadım. Kişilikten olsa gerek.
Yanlış anlama ben Gx70 tavsiye etmedim, sadece bu özellikleri sayarak tatmin olmaz biri. Gx70 fiziksel olarak her açıdan üstün çünkü gerek kasası gerek soğutması gerekte ışığı olsun. Benim anlamadığım ise Gx70 değilde Ge0 20e'yi tavsiye ediyorsun buraya kadar tamam, ama tavsiye ederken zaten Gx serisinde olan özellikleri sayıyorsun yani neden tavsiye ettiğini söylemiyorsun Gx70 darboğaz mı yapıyor, yoksa işlemcisi düşük olduğu için mi tavsiye etmiyorsun o kısım meçhul.

Artık sadece benim değil diğer insanlarda aynı şeyi görüyor. GE'yi insanlara aldırmak istiyormuşsunuz gibi bir görüntü çiziyorsunuz. Bir bağınızın olmadığını tabikide biliyoruz ama konuşmalarınız aldırmaya çalışırmış gibi. Sizin takip ettiğiniz kadar bizde takip ediyoruz ve mesleğimizide bu yönde seçtik. Öyle bir konuşuyorsunuzki görüş belirtmekten öte benim dediklerim kesin doğrudur havası vermeye çalışıyormuşsunuz gibi görünüyor. Üstelik adam işlemciyi sormasına rağmen hala GE serisini anlatıyorsunuz burada GX serisini almasınıda söylemiyorum yanlış anlamayın ama zahmet olmazsa bir inceleyin testleri GE serisinin en iyi makinesi bile GX70'den geride. Bunu testleride sizin için buraya taşıdım inşallah daha detaylı bir makale hazırlayıp foruma koymak istiyorum. Ama artık GE serisini anlatmayı bırakın.

Bu arkadaşımızda işlemciyi düşünüyor gibip işlemci ile ilgili araştırmalar yapın uygun sockete yeni işlemciler var mı onu bulup arkadaşa yardımcı olun ne bileyim bugün bana gelen bir soru var işlemci kaç sene götürür bizi intel'ler kadar uzun ömürlü olur mu? gibi bunlara cevap aramaya çalışın GE serisini övmek yerine..

Bence maliyeti düşük tutmak amaçlanmış. GT serisi ile hemen hemen aynı fiyat olacağı için satamayacaklarını düşünmüş olabilirler.

Mantıklı. Ek olarak yanında verdikleri Gaming setini de ekleyerek biraz daha alınası bir ürün yapmaya çalışmışlar ama bence AMD ekran kartının tam anlamıyla performans almasını sağlasalardı daha iyi olurdu.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı