MSI H170 M3 Dual Channel RAM Takınca Boot Sorunu

KingSlayer1112

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Şubat tatilde almiş oldugum sistemimde yaklaşık 2 aydır bu problemi yaşıyorum. Problemimi soyle açıklayayım pc'mi güzelce topladım. Ram'leri anakartın kitapcıgında yazdıgı gibi dim 1 ve dim 3 slotlarını taktım ve pc kendini bootlamadı sonra dim 1 slotundaki ramı cıkardım pc'me windows kurdum bios uptade'ini yaptım gereklı butun guncellemeleri yaptım bir daha denedim ve gene çalışmadı. Her gün bios uptade'i bekliyorum. En son version c.50 yaptım ve sorunum hala duzelmedi. Canıma tak etti artık. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Anakart: Msi H170 M3
İşlemci: İ-5 6600
Ramler: Kingston Hyperx DDR4 2133 mhz cal 14
Ekran Kartı: Msi Gtx 970

aa.png
dd.png
sss.png
sssa.png
ssss.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorununuz şu: Her iki RAM ı da bilgisayarınıza taktığınızda BOOT sorunu yaşıyorsunuz. Bilgisayara görüntü geliyor. Değil mi? Cevap evet ise:

Bios ayarlarınızı varsayılan ayarlara döndürünüz. Ramlarınızın en düşük frekansta 1333 te çalışmasını sağlayın.(DDR3 için bu şekilde en azından DDR4 ün bazal hızını bilmiyorum) Bütün overclock ve XMP profillerinin devre dışı olduğundan emin olunuz. Bu şekilde bilgisayarınızı UEFI formatlayın. En güncel Sürücüleri kurun. Ardından BIOS a tekrar deönüp her seferinde bir değişiklik olmak üzere değişikleri yapmaya başlayın. Sorunun BIOS kaynaklı olduğu kanaatindeyim. Ve eğer varsa Dual Channel seçeneği kapalı/kullanılmıyor olabilir. Onu açmaya çalışın. Açıksa kapatmaya. Bu şekilde değişiklerle doğru seçeneği bulacaksınız diye düşünüyorum.

Kolay Gelsin

Son düzenleme:
yorumunuz için teşekkür ederim fakat taktıgımda malesef ki görüntü gelmiyor bios surumum en guncel we windowsum UEFI ile formatlandi ilk toplanırken
Görüntü varken dediğim şekilde BIOS ayarlarından dual channel ram seçeneği varsa açmaya aktifleştirmeye çalışın. Yoksa bios ayarlarınızı varsayılan ayarlara döndürüp ram ı o şekilde takın. Ne yazık ki aklıma başka çözüm gelmiyor şu anda.
Bir de ramlarınızı DIMM0 ve DIMM1 e takıp açmayı deneyin. Bu şekilde açılıyorsa Demek ki dediğim gibi dual channel özelliğiyle ilgili bir sorun vardır demektir.

yorumlarının için tekrardan teşekkür ederim swatcyp adlı arkadaş cok yardımcı oldu ben xmp yi kapatmayı unutmuşım bugün tekrar denedim ve sorun düzeldti teşekkürler

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı