MSI H81M-P33 ile Intel Pentium G3258 Overclock Tavsiyesi

Daha fazla  
Bugün MSI H81M-P33 anakart ve Intel Pentium G3258 işlemci sipariş ettim. Yanında Cooler Master Hyper TX3 Evo işlemci soğutucu da alıyorum. Sizce bu parçalarla G3258'i kaç GHz'e overclock edebilirim ve bunu kaç volt ile yapabilirim? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Deneyebilirain ama zorlanır motoru bozarsın uyarayım.Ben denedim arkadaşla 1.5 Watt ile 4.7 GHz denedik ama sistemi bozduk.

Bu arada bizim sogutucumuz blizzard t2 mini idi.

Deneyebilirain ama zorlanır motoru bozarsın uyarayım.Ben denedim arkadaşla 1.5 Watt ile 4.7 GHz denedik ama sistemi bozduk.

Bu arada bizim sogutucumuz blizzard t2 mini idi.
Bende aynı işlemci var blizzard t2 mini ile 4,5 yapsam bozulur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus H81M-C Anakart ve G3258 işlemciyi, stabil çalışacak şekilde 4 saat Prime95 ve Occt programlarıyla ağır yük altında, Windows 10'da test ettim. Gereksiz yere 1.4 yada 1.5v verip işlemcinin ömrünü azaltmaya gerek yok. Ayarlar şu şekilde;
  • Cpu Core Ratio: 42
  • Bclk: 100
  • Cpu Core Voltage: 1.25
  • Cpu System Agent Voltage: +0.195
  • Cpu Analog I/O Voltage: +0.195
  • Cpu Digital I/O Voltage: +0.195
Bu ayarlarda stabil şekilde çalışıyor. +0.195 verilmezse, 10 dakika sonra mavi ekran hatası veriyor.
4.2ghz için 1.3v verilirse stabil çalışıyor fakat gereksiz yere fazla ısınıyor.

4.5ghz için bu ayarlarda stabil çalışıyor;
  • Cpu Core Ratio: 45
  • Bclk: 100
  • Cpu Core Voltage: 1.35
  • Cpu System Agent Voltage: +0.195
  • Cpu Analog I/O Voltage: +0.195
  • Cpu Digital I/O Voltage: +0.195
Tabi önce G3258'in Windows 10'da overclock yapılabilmesi için şu linkteki ayarların yapılması gerekiyor. Aksi takdirde overclock yapılamıyor;
[Çözüm] Windows 10 G3258 Overclock Sorunu

Her işlemci aynı performansı vermediği gibi voltaj değerlerini yükselterek yine üst frekanslara çıkabiliyorsunuz. Sonuç olarak kullandığınız G3258 işlemci ve iyi bir soğutma kullanıyorsanız ömrü kısalır diyemeyeceğim. İşlemcilerin hepsinin belli bir ömrü var ama 60-70 derece bile olsa bu çok normal. 80 ve üzeri için aynı şeyi söyleyemem. Tavsiyem kademe kademe gidin bilgisayarınızın gücünü öyle test edin. Sonrasında keşke dememek için temkinli adım atın. Bilgisayarınızın performansı cebinizi yakmasın. :))

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı