MSI katana serisi CPU'nun 90 derece normal mi?

KK28

Hectopat
Daha fazla  
Selam, 2 gün önce MSI katana GF66 serisi laptop aldım. (i7 12650H, RTX3060, 16 GB RAM) asıl amacım render olsa da arada oyun oynayan biriyim. Dün Rust yükledim ve yaklaşık 1.30 saat oynadım. Ekran kartı dereceleri 70'lerdeyken işlemci normal fan modunda 90-95 arası sabitti. Hiç 100 olmadı Max 97 gördüm. Turbo fan modunu aktif ettiğimde 85 derecelere geriledi. Birkaç arkadaşa sorduğumda sistemde i7 12.nesil işlemci olduğu için o derecelerde çalışması normal dedi. Oyunda hiçbir performans kaybı drop vs. olmasa da klavyenin ve kasanın ısınması biraz rahatsız etti. Bu durumda herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Turbo fanlar ile bu değerleri alıyorsa biraz anormal ama fansız çok normal 15 senelik laptop kullanıcısıyım laptop pişmanlıktır kasa candır.
RTX 4000 serisi ve üst seviye bir laptop ile o kötü anılar tarihe karışıyor ufak ufak. Tabi kullanım senaryosu mühim, kasa gibi laptop kullanmanın mantığı yok ancak çantaya atıp götürmek, dışarda kullanmak elzem ise laptoptan başka çare yok.

@KK28 laptop işlemcileri sweet stop olarak 95 96 sevilerinde geziyor. Masaüstü PC'lerle kıyaslamak mantıklı değli. 85lere gerilediyse mükemmel değer bile sayılabilir. Ne de olsa 2cm'lik alana aktif soğutma ve tüm parçaları sıkıştırıyorsunuz. Eğer kurcalamak isterseniz UV deneyebilirsiniz. Youtube'da kaynaklara bakın.

Turbo modda kullanırsanız sorun yaratmaz. Laptoplarda işlemcinin ürettiği ısıyı dağıtamadığı ve dış kasayı da ısıttığı için bu değerleri görmeniz normaldir. Altında desteklediğiniz soğutucu gibi şeyler varsa bu sıcak havalarda destekleyin.

Selam, 2 gün önce MSI katana GF66 serisi laptop aldım. (i7 12650H, RTX3060, 16 GB RAM) asıl amacım render olsa da arada oyun oynayan biriyim. Dün Rust yükledim ve yaklaşık 1.30 saat oynadım. Ekran kartı dereceleri 70'lerdeyken işlemci normal fan modunda 90-95 arası sabitti. Hiç 100 olmadı Max 97 gördüm. Turbo fan modunu aktif ettiğimde 85 derecelere geriledi. Birkaç arkadaşa sorduğumda sistemde i7 12.nesil işlemci olduğu için o derecelerde çalışması normal dedi. Oyunda hiçbir performans kaybı drop vs. olmasa da klavyenin ve kasanın ısınması biraz rahatsız etti. Bu durumda herhangi bir sorun yaşar mıyım?
95 üstü biraz sıkıntılı, turbo fanı açarsan iyi olur.

Geri
Yukarı