MSI GE76 Raider 90 derece CPU sıcaklığı normal mi?

i7-10750h ısınma problemli bir işlemci çoğu laptop yük altında 90ları görüyor. Ryzen kanadında işler daha farklı onlar 75 derecerlerde geziyor.

i7-10750h ısınma problemli bir işlemci çoğu laptop yük altında 90ları görüyor. Ryzen kanadında işler daha farklı onlar 75 dereceler de geziyor.
Hocam arkadaş sorunu çözdü zaten 😄. Arkadaş "balanced (dengeli) mod" seçili şekilde kullanıyordu. Şu anda "ekstrem mod" seçili ve Cooler Boost seçeneği de aktif olarak Apex Legends oyununda işlemci 80 dereceyi görmemiş. Yani sorun arkadaşın yanlış ayarlarda kullanması olmuştu, biz doğru ayarları arkadaşa önerdik sorun düzeldi.

Hocam arkadaş sorunu çözdü zaten 😄. Arkadaş "balanced (dengeli) mod" seçili şekilde kullanıyordu. Şu anda "ekstrem mod" seçili ve cooler Boost seçeneği de aktif olarak Apex Legends oyununda işlemci 80 dereceyi görmemiş. Yani sorun arkadaşın yanlış ayarlarda kullanması olmuştu, biz doğru ayarları arkadaşa önerdik sorun düzeldi.

Vallahi hocam baştakileri biraz okudumda hepsini okudum desem yalan söylerim bende bildigim kadarıyla aydınlatmak istedim çözüldüyse sıkıntı yok.😁

Vallahi hocam baştakileri biraz okudum da hepsini okudum desem yalan söylerim bende bildiğim kadarıyla aydınlatmak istedim çözüldüyse sıkıntı yok.😁
Hocam MSI markası gerçekten soğutma işini iyi yapıyor. Burada püf nokta ayarlarını iyi yapmak. Çoğu kullanıcı sahip olduğu cihazda Cooler Booster özelliğini kullanmıyor bile. Sorun bu şekilde çözülmüştür.

Hocam MSI markası gerçekten soğutma işini iyi yapıyor. Burada püf nokta ayarlarını iyi yapmak. Çoğu kullanıcı sahip olduğu cihazda cooler booster özelliğini kullanmıyor bile. Sorun bu şekilde çözülmüştür.

Hocam bu cooler boster tam olarak ne oluyor? Turbo fan gibi bir şey mi?

Hocam bu cooler boster tam olarak ne oluyor? Turbo fan gibi bir şey mi?
Hocam bu MSI markasının söylediği bir soğutma teknolojisi. Mesela bu her markada değişir. ASUS da bu fan teknolojisinin rakibi başkadır. Ama amaç aynı "soğutmayı arttırmak".

Hocam ben bir ayar buldum bayağı bir etkisi oluyor ama ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum.
Gelişmiş güç ayarların seçeneğinde "en yüksek işlemci durumu"nu,%100'den %99a falan çekin işlemcinin GHz'ı düşecektir ama sıcaklık değerleride bayağı iyi düşüyor.

Denemek için baktım az önce Valorant'ta 80-85 derecelerdeydi sıcaklık değerim (her şey en yüksekte) 250-300 civarında FPS vardı bu ayarlarda bu şekilde deneyeyim bir dedim sıcaklık 60 derece FPS de düştü tabii 144'lerde.

Hocam ben bir ayar buldum bayağı bir etkisi oluyor ama ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum.
Gelişmiş güç ayarların seçeneğinde "en yüksek işlemci durumu"nu,%100'den %99a falan çekin işlemcinin GHz'ı düşecektir ama sıcaklık değerleri de bayağı iyi düşüyor.

Denemek için baktım az önce Valorant'ta 80-85 derecelerdeydi sıcaklık değerim (her şey en yüksekte) 250-300 civarında FPS vardı bu ayarlarda bu şekilde deneyeyim bir dedim sıcaklık 60 derece FPS de düştü tabii 144'lerde.
Bu da kullanılan bir yöntem ama dediğiniz gibi güç kaybı var. Tercih meselesi yani ufak oyunlar oynuyorsanız Valorant - LoL gibi bunlarda bir problem yaşatmaz ama diğer oyunlarda bu yöntem FPS'leri ciddi oranda düşürebiliyor.

Bu da kullanılan bir yöntem ama dediğiniz gibi güç kaybı var. Tercih meselesi yani ufak oyunlar oynuyorsanız Valorant - LoL gibi bunlarda bir problem yaşatmaz ama diğer oyunlarda bu yöntem FPS'leri ciddi oranda düşürebiliyor.

Evet düşürüyor ama bende dGPU açıktı diye fark o kadar fazla. FPS oyunlarında ciddi düşüş olur ama FPS dayalı olmayan oyunlarda denenilebilir. Ben fan sesini azalttığı için oyun haricinde kullanacağım.
MSI GE76 Raider laptopa sahibim. CPU sıcaklığı oyunlarda 90'ın altına düşmedi. Normal mi bu sıcaklık değerleri? Yardımcı olur musunuz?
Düzeldi mi hocam ? Hangi oyunlardan bahsediyordunuz.

Geri
Yukarı