Rehber MSI laptoplarda işlemci sıcaklığını düşürme

Xperiaxz1

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Biomdcl eng
Merhaba, bu anlatacaklarım sadece MSI laptoplar içindir. Malum işlemci sıcaklıkları 96 veya 97 derecelere kadar çıkmaktadır. Dediklerimi yaparsanız işlemcinizin maksimum sıcaklık değerlerini siz seçebilirsiniz (çok az bir kayıpla). Ben 85 dereceye çıkacak kadar ayarladım ve hiçbir kayıp olmadan kullanıyorum. Tabii ki siz daha fazla yapabilirsiniz. Tcc offset kısmında 5 yazar, bunu 15 yaptım.
Mantık şu tcc offset kısmı. CPU çalışma sıcaklık tepe kısmı 100 derecedir. İşlemci kendini koruması için maksimum 95 dereceye kadar çıkar ve thermal kısmaya girer. Siz bunu 15 yaparsanız, maksimum 86 dereceye çıkar ve thermal kısmaya girer fakat bu aralık için maksimum yüzde 2 kayıp olur. Özellikle oyun oynayanlar içindir. Bu özellik Dell alien serileri içinde geldi videoları var. İncelersiniz. Selamlar.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-03-08 at 09.44.48.jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-08 at 09.44.48.jpeg
    250,7 KB · Görüntüleme: 227
  • WhatsApp Image 2022-03-08 at 09.44.48 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-08 at 09.44.48 (1).jpeg
    267 KB · Görüntüleme: 180
  • WhatsApp Image 2022-03-08 at 09.44.48 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-08 at 09.44.48 (2).jpeg
    208,1 KB · Görüntüleme: 209
  • WhatsApp Image 2022-03-08 at 09.44.49.jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-08 at 09.44.49.jpeg
    257,5 KB · Görüntüleme: 229
Son düzenleme:
Güzel bir bilgi, teşekkürler. Kaybın %2 olacağını nasıl hesapladınız? Oyunlar dışında analiz ve çizim programlarında performanstan götürüsü ne kadar olur acaba? Uzun vadede işlemci ömrünü azaltır mı bu uygulama?

Böyle yapmak yerine macun yenileyip UV yapılırsa performans katlanır. Niye kısıtlamaya gidiyoruz ki? Hele ki PROCHOT Offset değiştirerek. Daha iyi yöntemler var.

Bu arada kayıp işlemciden işlemciye değişir. U serisi bir işlemcide devasa kayba sebep olabilir.

Güzel bir bilgi, teşekkürler. Kaybın %2 olacağını nasıl hesapladınız? Oyunlar dışında analiz ve çizim programlarında performanstan götürüsü ne kadar olur acaba? Uzun vadede işlemci ömrünü azaltır mı bu uygulama?

Uzunca anlatamadım kusura bakmayın. Bu özelliği Dell firması Alienware için sundu. Jarrods tech kanalında bu konu kısaca anlatıldı. Her marka veya modelde var mı bilemem. En iyi sonucu deneyerek anlarsınız. Çok memnun kaldım. Şahsen 5 yerine offseti 15 yaptım. 80 yerine 77 FPS almak fark yaratmadı ama işlemci sıcaklığım düştüğü için GPU sıcaklığımda düştü ve sonucunda GPU kendi daha çok gazlamaya başladı.
Böyle yapmak yerine macun yenileyip UV yapılırsa performans katlanır. Niye kısıtlamaya gidiyoruz ki? Hele ki prochot offset değiştirerek. Daha iyi yöntemler var.

Bu arada kayıp işlemciden işlemciye değişir. U serisi bir işlemcide devasa kayba sebep olabilir.

2 ay evvel macun yenilendi serviste ama bir şey fark etmedi. GF65 kullanıyorum. Şu an 15 offsetteyim. Artık maksimum 86 derece görüyorum. AIDA 64 testi yapın deneyin. Kendi oyunlarınızda deneyimleyin. U serisi için demedim zaten.

Uzunca anlatamadım kusura bakmayın. Bu özelliği Dell firması Alienware için sundu. Jarrods tech kanalında bu konu kısaca anlatıldı. Her marka veya modelde var mı bilemem. En iyi sonucu deneyerek anlarsınız. Çok memnun kaldım. Şahsen 5 yerine offseti 15 yaptım. 80 yerine 77 FPS almak fark yaratmadı ama işlemci sıcaklığım düştüğü için GPU sıcaklığımda düştü ve sonucunda GPU kendi daha çok gazlamaya başladı.

2 ay evvel macun yenilendi serviste ama bir şey fark etmedi. GF65 kullanıyorum. Şu an 15 offsetteyim. Artık maksimum 86 derece görüyorum. AIDA 64 testi yapın deneyin. Kendi oyunlarınızda deneyimleyin. U serisi için demedim zaten.
Servis macunları dandik çünkü, Honeywell 7950 kullanmalısın en iyi performans için.

Servis macunları dandik çünkü, honeywell 7950 kullanmalısın en iyi performans için.

Bu yöntem daha çok bilgisayarını açamayan veya servise götürmeye üşenen ve işlemci sıcaklık kısmında uzun performans almak bir için öneriydi. Benim kasa GF65 biraz açması dert olduğu için üşeniyorum keza 2 ay evvel servise gönderdim sanırım düzgün macun kullanmıyorlar. Teşekkür ederim bakarım.
Bir yöntem daha göstereceğim. Bu yöntemde termal kısma yok sadece işlemciyi turbolarken daha verimli çalışması için bir süre frekansı kısıyor ve gerekli yerlerde tekrar performansı pik yaptırıyor... Zaten bütün çekirdeklere yüklenen oyunlarda frekans kısılır.

energy efficient Turbo​

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-03-08 at 19.03.19 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-08 at 19.03.19 (1).jpeg
    236,1 KB · Görüntüleme: 98
  • WhatsApp Image 2022-03-08 at 19.03.19.jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-08 at 19.03.19.jpeg
    254,1 KB · Görüntüleme: 118
Son düzenleme:
Bu yöntem daha çok bilgisayarını açamayan veya servise götürmeye üşenen ve işlemci sıcaklık kısmında uzun performans almak bir için öneriydi. Benim kasa GF65 biraz açması dert olduğu için üşeniyorum keza 2 ay evvel servise gönderdim sanırım düzgün macun kullanmıyorlar. Teşekkür ederim bakarım.
Bir yöntem daha göstereceğim. Bu yöntemde termal kısma yok sadece işlemciyi turbolarken daha verimli çalışması için bir süre frekansı kısıyor ve gerekli yerlerde tekrar performansı pik yaptırıyor... Zaten bütün çekirdeklere yüklenen oyunlarda frekans kısılır.

energy efficient Turbo​

Mantıklı değil.

Honeywell 7950 termal macun tavsiye ettin fakat bu hiç mantıklı değil. 5 dolara satılan 8.5 w/mk. Piyasada 14'lük varken neden bunu alayım.
Sadece iletkenlik değeri hiçbir şey ifade etmiyor. Bu macun pump out yapmıyor, sıvı metal performansından 4-5 derece daha düşük ve piyasada bulabileceğin en uzun ömürlü termal macun. Araştırırsan Lenovo da Legion serilerinde fabrika çıkışlı bunu kullanıyor ve gayet uzun ömürlü diğer silikon bazlı macunlara kıyasla.

Bir arkadaşımın bu macunla yaptığı test, Cooler Boost açık:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Auto fan:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Zrzut_ekranu_2022-02-24_140809.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı