Çözüldü MSI MAG B550M Mortar Wi-Fi BIOS güncellemesinde M-Flash menüsü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lord_Src

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance RBG Pro 3200mhz DDR 4 16gb
İşlemci
Ryzen 5 3600X
MSI MAG B550M Mortar Wi-Fi marka model anakart kullanıyorum. Buna en son 1.94 (beta) sürüm BIOS yüklemiştim. Şimdi; 27.12.2021 günü daha güncel bir sürüm çıkmış. Bunu yüklemek için M-Flash menüsüne girmek için o seçeneğe tıkladığımda BIOS menüsünde, bir restart attıktan sonra tekrar açılıyor. Buraya kadar normal, sonra flash ekranına girildiğine dair bir mesaj geliyor İngilizce. Bundan sonra M-Flash menüsü gelmiyor. Siyah ekranda kalıyor. Görüntü var ama siyah ekran. M-Flash giriş tuşları olan CTRL+F5 tuşlarını denedim açılırken. M-Flash'a girmeyi denedim gene siyah ekran. MSI Center Windows yazılımından BIOS güncellemeyi seçtim. İndirdi dosyayı. Yeniden başlattı ve gene siyah ekran. Hiç tepki yok. En son msi.rom olarak düzenledim BIOS dosyasını. Anakartın arkasındaki işaretli yuvaya takıp USB belleği, BIOS flashback tuşuna bastım. Kırmızı LED yanıp söndü, sonra sabit yanmaya başladı. En az 30 dakika bekledim tepki yok ışık sönmedi bir türlü. Power tuşuna basıp çalıştırdım bilgisayarı. Açıldı ama BIOS güncellenmedi. Ne yapmam gerekiyor. M-Flash menüsünde görüntü yok. Bu ilk defa başıma geldi bundan önce böyle yapmıyordu. Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
MSI Dragon Center ile BIOS güncellemeyi denedin mi? Anakartının kullanım kılavuzunda bir seçenek olarak bunu önermiş.

Eki Görüntüle 1254634

Kılavuz: https://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/E7C94v1.3.pdf
Onu da denemiştim hatta bu daha kötü. İndiriyor BIOS'u. Yeniden başlatılacak diyor bilgisayarı kapatmayın diyor. Restart attıktan sonra bilgisayar yanıt vermiyordu. Siyah ekranda kalıyor. 2-3 kez MSI Dragon Center ve yeni çıkan MSI Center'la da denedim yani. Ama bahsettiğim sorunu biraz evvel çözdüm ve BIOS'u güncellendim en sonunda. Çok uğraştırdı beni ama sorun çok gıcık. Beta BIOS 1.94 yüklüydü anakartta. ViewSonic VX2457MHd marka model monitör kullanıyorum. M-Flash ekranında gene görüntü vermedi. Kasayı kapattım HDMI'den çıkardım monitörü. Yani ekran kartından. Yerine evdeki 4K TV'yi taktım. Sonra girdim BIOS'a. Sonra da M-Flash'a. Sonra TV görüntü verdi M-Flash menüsü karşıma çıktı. BIOS'u güncelledim. Restart attım. Sonra geri taktım monitörü. Şimdi yeni sürüm BIOS yüklü. Monitor takılıyken girdim M-Flash menüsüne. Monitör de görüntü verdi sorun çözüldü. Bir de denemişken HDMI kablosunu uçlarını değiştirdim. Monitördeki ucu karta, karttaki ucu monitöre. Belki de bundan düzeldi belki de beta sürüm BIOS'tan kurtulunca düzeldi. Neyse arkadaşlar gene de teşekkürler cevaplarınız için sağ olun.
RAM veya işlemciye overclock yaptınız mı? BIOS'a girip F1 tuşuna basın. Açılan menüde "Optimized Defaults" gibi bir seçenek vardır, o kısayolu kullanıp BIOS'u optimize ayarlara çevirin. Bazı BIOS ayarları M-Flash'ı kırabiliyor.

Olmazsa BIOS pilini çıkararak, bekleyerek veya Clear CMOS switchlerini kullanarak BIOS ayarlarını tamamen temizleyin. Ondan sonra M-Flash'ı deneyin.

Yine olmazsa BIOS Flashback seçeneği kalıyor. Anakartın kitapçığını kullanarak hangi USB portunun BIOS Flashback için uyumlu olduğunu bulun. BIOS dosyasını indirip adını MSI.ROM yapın. Belleğe atın, bilgisayarı kapatın. BIOS Flashback tuşuna basıp ışık sönene kadar bekleyin.

RAM veya işlemciye overclock yaptınız mı? BIOS'a girip F1 tuşuna basın. Açılan menüde "Optimized Defaults" gibi bir seçenek vardır, o kısayolu kullanıp BIOS'u optimize ayarlara çevirin. Bazı BIOS ayarları M-Flash'ı kırabiliyor.

Olmazsa BIOS pilini çıkararak, bekleyerek veya Clear CMOS switchlerini kullanarak BIOS ayarlarını tamamen temizleyin. Ondan sonra M-Flash'ı deneyin.

Yine olmazsa BIOS Flashback seçeneği kalıyor. Anakartın kitapçığını kullanarak hangi USB portunun BIOS Flashback için uyumlu olduğunu bulun. BIOS dosyasını indirip adını MSI.ROM yapın. Belleğe atın, bilgisayarı kapatın. BIOS Flashback tuşuna basıp ışık sönene kadar bekleyin.
Overclock yapmadım bilgisayara sadece ramleri XMP profiliyle kullanıyorum. Bios ayarlarını default a alıp kaydedip denemiştim zaten gene siyah ekranda kaldı. Cmos jumper ı ile de default a aldım denedim gene olumsuz. Flash belleğe bios u msi.rom olarak adlandırıp kasanın arkasındaki işaretli usb ye detakıp denedim. Düğmeye bastım ışık birkaç kez yanıp söndü sonra sabitlendi. 20-30 dk bekledim söner mi diye sönmedi öyle kaldı. Sönünce tamamlanıyormuş update işi. Bende yanık kaldı. İnternetteki videolarda o led yanıp sönüyordu bende sabit yanıyor. Sabrım tükendi. Flash ı çıkarmadım. Kasanın power düğmesine bastım. Çalıştı kasa baktım bios sürümüne aynı sürüm duruyor güncellenmemiş. En son aklıma şu geldi. Windows 11 uyumlu bios yüklü zaten ama beta sürüm bios 1.94 sürümü. Belki de bir bug var. Windows 11 uyumlu bioslar TPM 2.0 ayarını kendiliğinden açıyor diye biliyorum kullanıcı uğraşmasın menülerde gezmesin diye. Tpm 2.0 güvenlik modülü ve güvenli önyükleme ayarı bios güncellemeye mani olur mu? Bunu kapatıp da M-Flash menüsüne girmeyi deneyeceğim. Eskiden TPM 2.0 açık değildi default halinde. Şimdi default ta açık halde. Versiyon 1.0 dan bu yana 8-9 kere güncelledim belki. O kadar sürüm çıktı. Bu başıma ilk defa geldi. 1 yıllık anakart/sistem.

MSI Dragon Center ile BIOS güncellemeyi denedin mi? Anakartının kullanım kılavuzunda bir seçenek olarak bunu önermiş.

2021-12-29 01_44_45-E7C94v1.3.pdf - Adobe Acrobat Pro DC (32-bit).png

Eki Görüntüle 1254634

Onu da denemiştim hatta bu daha kötü. İndiriyor BIOS'u. Yeniden başlatılacak diyor bilgisayarı kapatmayın diyor. Restart attıktan sonra bilgisayar yanıt vermiyordu. Siyah ekranda kalıyor. 2-3 kez MSI Dragon Center ve yeni çıkan MSI Center'la da denedim yani. Ama bahsettiğim sorunu biraz evvel çözdüm ve BIOS'u güncellendim en sonunda. Çok uğraştırdı beni ama sorun çok gıcık. Beta BIOS 1.94 yüklüydü anakartta. ViewSonic VX2457MHd marka model monitör kullanıyorum. M-Flash ekranında gene görüntü vermedi. Kasayı kapattım HDMI'den çıkardım monitörü. Yani ekran kartından. Yerine evdeki 4K TV'yi taktım. Sonra girdim BIOS'a. Sonra da M-Flash'a. Sonra TV görüntü verdi M-Flash menüsü karşıma çıktı. BIOS'u güncelledim. Restart attım. Sonra geri taktım monitörü. Şimdi yeni sürüm BIOS yüklü. Monitor takılıyken girdim M-Flash menüsüne. Monitör de görüntü verdi sorun çözüldü. Bir de denemişken HDMI kablosunu uçlarını değiştirdim. Monitördeki ucu karta, karttaki ucu monitöre. Belki de bundan düzeldi belki de beta sürüm BIOS'tan kurtulunca düzeldi. Neyse arkadaşlar gene de teşekkürler cevaplarınız için sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
M-Flash çalışıyordu ama görüntü alamıyordun yani. İlginç. Sorunun çözüldüğüne sevindim, ben de bir şey öğrenmiş oldum :3

M-Flash çalışıyordu ama görüntü alamıyordun yani. İlginç. Sorunun çözüldüğüne sevindim, ben de bir şey öğrenmiş oldum :3
Aynen öyle ama daha önce böyle bir problem yoktu aynı monitörle. Defalarca çıkan her BIOS'u yükledim hepsinde de görüntü vardı. Bu son çıkan BIOS'tan bir önceki sürüm beta BIOS'ta bu sorun başıma geldi. 1.94 beta sürümde yani. Enter tuşlarına falan da bastım görüntü yokken. Monitör çalışıyor ışığı mavi renkli yanıyor, panel açık ama görüntü siyah. Eğer o an update etseydi görüntü yokken, kesin yarıda keserdim bu dondu kaldı diye. Kesin bios ekranı (m-flash) uyumsuz bir çözünürlükte açılıyordu ve monitör bunu göstermediğinden siyah ekran veriyordu. Crt tüplü monitörlerde falan eskiden yüksek değer seçerdim bir şekilde bazen. Ekran giderdi. O aklıma geldi. O yüzden TV ye takmayı denedim. Acaba gösteremiyor mu menüyü diye. İlk gün sıfır topladım bilgisayarı. Herşey düzgün. Boot oluyor windows açık. Anakartta saçma sapan debug ledi yanıyor hangisi hatırlamıyorum. İlk gün Msi Dragon Center ile bios atayım dedim. İndirdi. Yeniden başlatılacak dedi. Başladı. Sonra ekran yok gene. Baya bekledim yarım saat birşey olduğu yok. Bir ilerleme çubuğu vs. bekliyorum yok. Reset attım yarım saat sonra. Sonra ekran gelmedi kasa çalışıyor boot olmuyor. Korktum bios çöktü diye. Kapattım cmos jumper ile sıfırladım BIOS'u. Görüntü geldi. Baktım BIOS güncellenmemiş. Hala hata ledi yanıyor. Usb ile M-flash tan güncelleme yaptım. Hata ledi yanmamaya başladı. Eski bilgisayarımda Asus anakart vardı onun yazılımı olan Alsuite ile güncelleme yapmışımdır BIOS'u. Onda böyle sorun çıkmadı. Msi güven vermiyor bu konuda artık. Windows yazılımıyla update etmem. Üstelik birkaç kez denedim sonuç aynı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı