MSI Mag Forge kasa neden tavsiye ediliyor?

Hocam mümkün şöyle ki mesela ucu ucuna ekran kartı yada işlemci değişiyordur etkisi çok büyük olacaktır kısılıp bu kasa tercih edilebilir burada yanlış bir şey yok bence. Mesela PSU'dan kısılıp bunları yapmak yanlış olur ama kasa zaten belli bir seviyede hava akışı ve malzeme kalitesi sunuyor. Çok bir kayıp olmayacağı için önerilebilir ki genelde yine de önerilmez çok çok bir sıkışma yoksa gereksiz yine de belirttiğim gibi.

Mag Forge 100M satın aldım geçen hafta.
Artıları:
Üste 240 MM'ye kadar sıvı soğutma desteği verirken RAM ve anakart soğutma bloğu ile çakışmıyor. Üstte havalandırma var diye her kasaya sıvı soğutma takamıyorsunuz.
Fanları sessiz ve güçlü.
Ön USB 3 portları, tuşlar ve kasa içindeki malzeme kalitesi iyi.
Eksileri:
Ön mesh panelin toz filtresi yok. Klima vs. yedek parçacılardan toz filtresi alabilirsiniz. O fitreyi çıkarıp keserek takılabiliyor. Ben öyle yaptım.
FSP Hydro G 750 Watt PSU'm var. Uzunluğu 15-16 CM. PSU'yu monte etmeden önce ihtiyacım olan modüler kablolarını taktım. PSU'yu kasaya takabilmek için yanındaki HDD/SSD kafesini kasa altındaki vidalarından söktüm. PSU'yu taktuktan sonra bu kafesi geri taktım HDD ve Sata SSD'im için. Benim gibi tam modüler PSU'nuz yoksa HDD/SSD kafesi ve PSU arası boşluğa kablolar sığmaz. O kafesi sökmeniz gerekir. SSD'ler için başka yerler var ama HDD kullanıyorsanız işiniz zor.
Ekran kartını taktıktan sonra kasa arkasındaki vidala delikleri uymuyor. Vidayı ittirip çevirerek yuvaya oturmasını sağlarken oraya yapılan baskı ekran kartının kasa içindeki diğer ucunu dışarıya doğru ittiren kuvvet uyguluyor. Kart çıkmaz ama o baskı yüzünden kartın PCI Express yuvasınsa temassızlık yapma olasılığı zamanla artar. Pense veya karga burun ile arka vida yuvasını çok az bükerek bu sorun ortadan kalkıyor. ATX boyutlarında anakartım var. Kasa içinde anakart için eksik vida montajı vardı.
Kasa ile gelen yedek vidalar ile ilgili montaj deliklerini doldurdum. Anakartı yerleştirdikten sonra sıra vidalamaya. Anakartı oturttuğum vida yükseltileri üstte vidaları takıp sıkarken birçoğu boşta dönmeye başladı. Kasa yuvasına iyi sabitlenmemişler ve vida takılıp döndürüldükçe boşta dönüyorlar( buna laşk olma da denir. Hadi benim taktıklarımda olması benim iyi sıkmamamdan olsun da diğerlerinde de var). Bazıları boşta bazıları tam sıkılarak anakartı taktım. Çok bilgisayar topladım, o yüzden bu sorunlarla nasıl baş edeceğimi, yeri geldiğinde kendi çözümümü uygulamayı bilirim. Aksi halde yanaşmayın.
Ha bu arada bu fiyat bandındaki kasalardan Cooler Master MB 511 veya Cooler Master TD500 veya eşdeğeri kalite beklemeyin.
Kasa önüne uyguladığım filtre resimleri:
IMG_20201209_150312.jpg
IMG_20201215_172949.jpg
IMG_20201215_173024.jpg

Sistemde sık sık parça değişikliği, bakım yapacaksanız aldığınız kasanın soğutma performansı dışında malzeme kalitesi, tasarımı, montaj bakım rahatlığı çok önem kazanır. Böyle bir niyeti olanlar uzun süre kasayı değiştirmeyeceği için yüksek bütçeleri dert etmesin. Üst seviye pahalı kasa parasını sonuna kadar hak eder tabii amacınız da buysa.

Mag Forge 100M satın aldım geçen hafta.
Artıları:
Üste 240 MM'ye kadar sıvı soğutma desteği verirken RAM ve anakart soğutma bloğu ile çakışmıyor. Üstte havalandırma var diye her kasaya sıvı soğutma takamıyorsunuz.
Fanları sessiz ve güçlü.
Eksileri:
Ön mesh panelin toz filtresi yok. Klima vs. yedek parçacılardan toz filtresi alabilirsiniz. O fitreyi çıkarıp keserek takılabiliyor. Ben öyle yaptım.
FSP Hydro G 750 Watt PSU'm var. Uzunluğu 15-16 CM. PSU'yu monte etmeden önce ihtiyacım olan modüler kablolarını taktım. PSU'yu kasaya takabilmek için yanındaki HDD/SSD kafesini kasa altındaki vidalarından söktüm. PSU'yu taktuktan sonra bu kafesi geri taktım HDD ve Sata SSD'im için. Benim gibi tam modüler PSU'nuz yoksa HDD/SSD kafesi ve PSU arası boşluğa kablolar sığmaz. O kafesi sökmeniz gerekir. SSD'ler için başka yerler var ama HDD kullanıyorsanız işiniz zor.
Ekran kartını taktıktan sonra kasa arkasındaki vidala delikleri uymuyor. Vidayı ittirip çevirerek yuvaya oturmasını sağlarken oraya yapılan baskı ekran kartının kasa içindeki diğer ucunu dışarıya doğru ittiren kuvvet uyguluyor. Kart çıkmaz ama o baskı yüzünden kartın PCI Express yuvasınsa temassızlık yapma olasılığı zamanla artar. Pense veya karga burun ile arka vida yuvasını çok az bükerek bu sorun ortadan kalkıyor. ATX boyutlarında anakartım var. Kasa içinde anakart için eksik vida montajı vardı.
Kasa ile gelen yedek vidalar ile ilgili montaj deliklerini doldurdum. Anakartı yerleştirdikten sonra sıra vidalamaya. Anakartı oturttuğum vida yükseltileri üstte vidaları takıp sıkarken birçoğu boşta dönmeye başladı. Kasa yuvasına iyi sabitlenmemişler ve vida takılıp döndürüldükçe boşta dönüyorlar( buna laşk olma da denir. Hadi benim taktıklarımda olması benim iyi sıkmamamdan olsun da diğerlerinde de var). Bazıları boşta bazıları tam sıkılarak anakartı taktım. Çok bilgisayar topladım, o yüzden bu sorunlarla nasıl baş edeceğimi, yeri geldiğinde kendi çözümümü uygulamayı bilirim. Aksi halde yanaşmayın.
Ha bu arada bu fiyat bandındaki kasalardan Cooler Master MB 511 veya Cooler Master TD500 veya eşdeğeri kalite beklemeyin.
Eki Görüntüle 782118Eki Görüntüle 782120Eki Görüntüle 782119
Koyduğun filtre biraz kalın olmuş gibi geldi bana.

Koyduğun filtre biraz kalın olmuş gibi geldi bana.
Fitresiz iken BF5, COD ve R6 Siege'de yük altında işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarına baktım. Aynı şekilde filtre taktıktan sonra da bu oyunlarda kontrol ettim.1 derece bile oynamadı değerler. Fotoğrafta yoğun görünüyor ama filtre seyrek ve ince. Kasa önündeki resimde de az çok belli ince olduğu, Fanların ışıkları rahat görünüyor. İşin garibi filtresiz iken kasa önü ışıklar daha basit idi. Şimdi hoş bir loşluk ekledi.

MAG Forge 100M satın aldım geçen hafta.
Artıları:
Üste 240 Mm'ye kadar sıvı soğutma desteği verirken RAM ve anakart soğutma bloğu ile çakışmıyor. Üstte havalandırma var diye her kasaya sıvı soğutma takamıyorsunuz.
Fanları sessiz ve güçlü.
Eksileri:
FSP Hydro G 750 Watt PSU'm var. Uzunluğu 15-16 cm. PSU'yu monte etmeden önce ihtiyacım olan modüler kablolarını taktım. PSU'yu kasaya takabilmek için yanındaki HDD/SSD kafesini kasa altındaki vidalarından söktüm. PSU'yu taktuktan sonra bu kafesi geri taktım HDD ve SATA SSD'im için. Benim gibi tam modüler PSU'nuz yoksa HDD/SSD kafesi ve PSU arası boşluğa kablolar sığmaz. O kafesi sökmeniz gerekir. SSD'ler için başka yerler var ama HDD kullanıyorsanız işiniz zor.
Ekran kartını taktıktan sonra kasa arkasındaki vidala delikleri uymuyor. Vidayı ittirip çevirerek yuvaya oturmasını sağlarken oraya yapılan baskı ekran kartının kasa içindeki diğer UC'unu dışarıya doğru ittiren kuvvet uyguluyor. Kart çıkmaz ama o baskı yüzünden kartın PCI Express yuvasınsa temassızlık yapma olasılığı zamanla artar. Pense veya karga burun ile arka vida yuvasını çok az bükerek bu sorun ortadan kalkıyor. ATX boyutlarında anakartım var. Kasa içinde anakart için eksik vida montajı vardı.
Eki Görüntüle 782118Eki Görüntüle 782120Eki Görüntüle 782119

Ön panele uydurduğunuz toz filtresinin temizliği kolay mı?
Bende kadın çorabı veya ince aralıklı sineklik ile toz filtresi yapmayı düşünüyordum. Sizin uyguladığınız malzemede bana mantıklı gözüktü.

Yeni konular

Geri
Yukarı