MSI MAG Z590 anakartta RAM kaç MHz çalışır?

Yani toplam 9000 lira bütçenizle 12. nesil Intel işlemci ve anakart alabilirsiniz ve çok daha performanslı olur.
Size tavsiyem 12600K'ya da 12600KF almanız. 11700K'den çok daha iyidir.

Hem alacağın b660/Z690 anakart ile ileride işlemci yükseltmek istersen 13th nesil işlemcileri de alıp takabileceksin.

Buradan Render sonuçlarına bakabilirsin 11900k'yı bile geçiyor 12600k.

Yani toplam 9000 lira bütçenizle 12. nesil Intel işlemci ve anakart alabilirsiniz ve çok daha performanslı olur.
Size tavsiyem 12600K'ya da 12600KF almanız. 11700K'den çok daha iyidir.

Hem alacağın b660/Z690 anakart ile ileride işlemci yükseltmek istersen 13th nesil işlemcileri de alıp takabileceksin.

Buradan render sonuçlarına bakabilirsin 11900K'yı bile geçiyor 12600K.

Eğer 12.nesil Z690 anakart 13.nesli de destekliyorsa ileride işlemci yükseltme yapabilirim. Bir de Intel değil de AMD düşünüyorum daha mantıklı değil mi?
Durumu netleştirirsek seninle gelenleri iptal edeceğim.
Bide amd nin soket desteği biraz daha uzun.

Eğer 12.nesil Z690 anakart 13.nesli de destekliyorsa ileride işlemci yükseltme yapabilirim. Bir de Intel değil de AMD düşünüyorum daha mantıklı değil mi?
Bide amd nin soket desteği biraz daha uzun.
Bide intel tarafında olursam i7 düşünüyorum.

AMD düşünüyorsan 12600K'den daha iyi render performansı almak için 5900X ve üzeri bir işlemci alman gerekir öyle de çok daha pahalıya gelir. Ayrıca 5900X ile alacağın anakart yeni gelen 7000 serisini desteklemiyor.

Direkt 7000 serisi alayım dersen en uygun 7600X var işlemci olarak. Onun da anakart fiyatı B650/X670 en az 6000 bin lira ve sadece DDR5 RAM takabilirsin, bu da yine RAM fiyatını 2 ile çarpacağın anlamına gelir.

Bir de AMD'nin soket desteği biraz daha uzun.

Bir de Intel tarafında olursam i7 düşünüyorum.

i7 düşünürsen 9000 lira yetmez. Ayrıca sana attığım tabloya bakarsan 12. Nesil i5'in 11. Nesil i7'den çok daha iyi olduğunu görürsün. Yani i7 i5 Ryzen 7 Ryzen 5 bunlara takılma. Performanslarına bak.

AMD düşünüyorsan 12600K'den daha iyi render performansı almak için 5900X ve üzeri bir işlemci alman gerekir öyle de çok daha pahalıya gelir. Ayrıca 5900X ile alacağın anakart yeni gelen 7000 serisini desteklemiyor.

Direkt 7000 serisi alayım dersen en uygun 7600X var işlemci olarak. Onun da anakart fiyatı B650/X670 en az 6000 bin lira ve sadece DDR5 RAM takabilirsin, bu da yine RAM fiyatını 2 ile çarpacağın anlamına gelir.

i7 düşünürsen 9000 lira yetmez. Ayrıca sana attığım tabloya bakarsan 12. nesil i5'in 11. nesil i7'den çok daha iyi olduğunu görürsün. Yani i7 i5 Ryzen 7 Ryzen 5 bunlara takılma. Performanslarına bak.

Aslında şöyle bir durum var bütçe de limitim yok ama elimden geldiğince bütçeyi fazla zorlamak istemiyorum kart limitim var oradan kullanıyorum bir de taksitli yapacağım için. AMD yeni 7000 serisi dizilse en azından uzun yıllar soket sıkıntısı olmaz sadece işlemci ve ekran kartı yükselterek devam edilebilir ama en öncelik anakartın sağlam güzel bir şey olması lazım yani bir tık seviye seçilebilir.

Aslında şöyle bir durum var bütçe de limitim yok ama elimden geldiğince bütçeyi fazla zorlamak istemiyorum kart limitim var oradan kullanıyorum bir de taksitli yapacağım için. AMD yeni 7000 serisi dizilse en azından uzun yıllar soket sıkıntısı olmaz sadece işlemci ve ekran kartı yükselterek devam edilebilir ama en öncelik anakartın sağlam güzel bir şey olması lazım yani bir tık seviye seçilebilir.

Bir de ben AMD 7000 seri anakartların bulamadım nereden alıyorlar?

Maximum bütçenizi belirtmediğiniz sürece bir şey diyemiyorum.

Sadece DDR5 RAM desteklediklerini unutmayın.

DDR5 olması sorun değil. Bütçe anakarta 10k yeterli bir X serisi olarak islemciyide 15 k gibi olabilir. Bütçe ürüne bağlı kafama yatarsa daha yüksek miktarda çıkabilirim. Hem işlemci hem anakart.

Böyle bir kombo güzel olur o zaman.

Geri
Yukarı