İnceleme MSI MAG242C Kullanıcı İncelemesi

Merhabalar. Herkese iyi forumlar. Bundan yaklaşık 10 gün önce, LG 24GN650-B model bir monitör almıştım. Coil whine sebebiyle iade etmiştim. Daha sonra MSI MAG Artymis 242C satın aldım. Açıkçası IPS panel ile VA panel arasında, Yok Artık! diyecek kadar bir fark göremedim. Tabii ki renk doygunluğu vs. daha iyiydi ancak, yine de Curved bir VA panele geçtim. Bu monitör için de ilk izlenimlerimi size aktaracağımı söylemiştim. Bugün monitörü teslim aldım, kurulumunu yaptım. Testlerini gerçekleştirdim. Şimdi sizlere ilk izlenimlerimi aktarayım, zamanla konuyu güncellerim.

Genel Özellikler:
23,6''
165 Hz
1000R Curved
1 Ms (MPRT)
VA Panel

Ürün Görseli:
product_16092914735d10608e39efac61afdd56de02e9d7da.png

1- KUTU ve PAKETLEME:
Monitörün kutusu çok şık sayılmaz öncelikle. Basit bir kutusu var. Ama sağlam ve tok duruyor. İçerisindeki ürünü koruduğu aşikar. Kutu üzerinde koruma bandı mevcut. Bu bantın olmadığı ya da açıldığı durumlarda kargoyu KESİNLİKLE teslim almadan, direkt iade edin. Bu ürünün daha önce açıldığı anlamına gelir. Kutu içeriğinde 1 adet DisplayPort kablosu, 1 adet HDMI kablosu ve adaptör bulunuyor. Ayaklar ve monitörü ayaklar ile birleştiren aparat ayrı şekilde geliyor. 4 adet vida ile birleştiriyorsunuz. Kurulumu çok basit, 1 adet yıldız tornavida işinizi görür.

2- MONİTÖRÜ KURDUKTAN HEMEN SONRA YAPTIĞIM TESTLER:
Monitörü kurduktan hemen sonra, ilk önce Hz ayarını yaptım. Monitörü ekran kartıma DisplayPort ile bağladım. Çünkü sadece bu şekilde monitörün size sunduğu maksimum Hz olan 165Hz değerine ulaşabiliyorsunuz. HDMI ile maksimum 144Hz oluyor. Hz ayarını yaptıktan sonra, bir ölü piksel testi yaptım. Monitörde ölü piksek yok. Daha sonra bir görüntü ayarı bakarken, siyah arka planda ÇOK FAZLA ghosting gördüm. Bu sorunu çözmek için ise, monitör ayarlarından EKO MODE'u kapatmanız ve tepkime süresini EN HIZLI'ya getirmeniz gerekiyor. Siyah arka plandaki ghosting büyük oranda azaldı, ve standart bir VA panel haline geldi. Monitör 1000R Curved ve VA panel olmasından dolayı, bir miktar ghosting var tabii ki, hatta iade ettiğim LG monitöre göre de daha fazla (doğal olarak), ancak ben zaten VA panelden bu monitöre geçtiğim için, benim için normal. Köşelerde bir miktar ışık sızması var.

Ghosting:
1111.jpg

Backlight Bleed: (Bu görüntüyü bir videodan aldım, fotoğrafta daha fazla görünüyor. Gözle bu kadar görmüyorsunuz.)
Eki Görüntüle 1369963

3- GÖRÜNTÜ KALİTESİ:
Monitörün renk kalitesi, doygunluğu stok haliyle de gayet iyi. Ekstra bir ayar yapmadım. F/P olduğunu düşünüyorum. LG model monitöre göre bir tık geride doygunluk vs. olarak ama Curved bir monitör alıyorsanız, bence zaten bunu bilmelisiniz. IPS panelle arasında fark var evet ama dağlar kadar değil.

Sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz, bilgim ve test edebildiğim düzeyde cevaplamaya çalışırım.

Dosya Ekleri

• 2222.jpg
    2222.jpg
    24,2 KB · Görüntüleme: 32
İlk defa sizden duyuyorum bu monitörde coil whine olduğunu. Sanırım arızalı bir monitör yolladılar size.

Geçen haftaki konu. 7 kullanıcının 6'sı CW olduğunu söyledi. Biri benim, biri de arkadaşım. 5 kişi de forumdan.
600B modeli için de CW konusu açıldı 2 hafta önce.

Geri
Yukarı