MSI mı, Alienware mı, Asus mu?

Hangi marka?

• Oy verenlerin toplamı
    32

Metalive

Hectopat
Daha fazla  
3D çizim yapmaktayım aynı zamanda programlama öğrenmeye başlamayı düşünüyorum. Oyun pek oynamam sadece sıkıldığımda MOBA'lar. Üniversite hayatımdan dolayı masaüstü sistem dizemiyorum. Bana uzun süre sıkıntı çıkarmayacak güçlü kaliteli bir laptop almayı planlıyorum ama 3 marka arasında kaldım. Araştırdığım kadarıyla bana en yakın olan ve hoşuma giden Alienware R4 17" oldu. Bütçem 15.000TL, belki 2.000TL üstü. Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok güzel bir bütçen var ancak baktığın ürün senin tarzın değil bence. Gigabyte AORUS segmentinde yeni bir model tanıtıldı X9 adında.
X9 | AORUS

Detaylı özelliklerine resmi sayfasından bir bakmanı öneririm.

Cihazda bulunan 1070SLI senin çizim renderlanmanda kesinlikle büyük avantaj sağlar. Ayrıca opsiyonel olarak X9'un bir başka modelinde olacağı söylenen WVA IPS panel sayesinde Adobe RGB ekran standartının %100 'ünü hatasız ekrana yansıtabiliyor; ki bu senin için gerçekten lazım olabilir.

Dünyanın en ince, bu özelliklere sahip 4 fanlı mekanik RGB aydınlatmalı klavye falan derken özellikler mest ediyor resmen.
Şuan satışta değil 2018 yılında satışa sunulacak detaylı ve daha belirgin bir tarih bulabilirsem onuda tekrardan buraya yazarım. X9'un en üst (bütün bu özellikleri kapsayan modeli ) modeli 3790$ olacakmış. Şuan ki kur ile 14.400₺ civarı ediyor. 15bin ₺ civarında bir bütçeyle alınıp arkanıza yaslanıp keyifle kullanabilirsiniz. Bence çıkmasını beklemeye değer.

Detaylı video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ya da Asus ROG G701 VI modelini düşünebilirsin.

ROG G701VI (7th Gen Intel Core) | Notebook | ASUS Türkiye

Tek 1080GPU kullanıyor ve tek farkı 64 GB RAM kullanıyor olması (Gigabyte modelinde de 64GB RAM desteği var istenirse ekstra RAM eklenebilir daha sonradan ). Testle genellikle oyunlar üzerinden yapıldığı için ROG>AORUS olarak çıkıyor, ancak senin 3D çizimlerinin renderlama işlemlerinde 1070SLI çok daha performanslı olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca ekranda gördüğün görüntünün kalitesi açısından AORUS>ROG olacaktır.

Bu da Asus için detaylı video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Alienware'ları arkadaşlarımdan dolayı biraz deneme şansım oldu. Açıkçası kasa olarak fazla ağır, fazla kaba ve o kadar büyük boyutlarına rağmen soğutma performanslarında ekstra bir başarısı yok. İlla Alienware alınacaksa da R15 R3 modeli iyidir, sesli çalışması ve yüksek CPU ısısı dışında bir sorunu yok. R17 R4 modelini önermem, fanlar sürekli rahatsız edecek derecede sesli çalışıyor, yük altındayken işlemci ve GPU çok fazla ısınıyor, kasa olarak çok büyük ve çok hantal.

MSI'ları yıllarca kendim kullandığım için çok iyi biliyorum, GE60, GE70 ve GS70 modellerini kullandım. Hepsi sorunlu cihazlardı, istisnasız üçünde de fan devir problemi vardı, GE60 modelinde 2 haftada bir fandan garip sesler geliyordu, GE70 ve GS70 modelleri sistem yeniden başlatmalarında siyah ekranda kalıyordu ve GS70 modeli aşırı ısınıyordu. Kısacası kullandığım 3 üst düzey MSI cihazda da fan ve güç kontrolcüsüyle ilgili sorunlar yaşadım.

Şu ana kadar 2 tane Asus kullandım, ilki Asus N56VZ oldu. 2010 yılında aldığım Corsair SSD ile uyum sorunu dışında hiçbir problem yaşamadım. O problem de büyük sorun değildi, ilk başlangıçta SSD'yi görmediği için yeniden başlatma yapmam gerekiyordu. Şu anda ise GTX 1080'li Zephyrus GX501 modelini kullanıyorum, neredeyse tüm oyuncu diz üstü sistemlerde bulunan işlemci ısınması sorunu dışında bir problem yaşamadım. Zephyrus GX501 modeli de düşünebileceğin alternatifler arasında. Sana göre olup olmadığını görmek için inceleme yazımı okuyabilirsin. Artısı ve eksisi fazla olan bir cihaz olması yüzünden iyice araştırma yapmadan almamak en iyisi.

Asus Zephyrus GX501 İncelemesi (i7 7700HQ - 16 GB DDR4 - GTX 1080 Max-Q)

Gigabyte Aorus serisi ile ilgili okuduklarım dışında bir bilgim yok, tecrübe etmediğim şeyi de sadece okuduğum birkaç kaynağa güvenip biliyorum diye tavsiye edemem. İyice araştır, eğer aklına yatarsa Aorus serisini düşünebilirsin belki, fakat Alienware - Asus ve MSI arasından başımı ağrıtmayan marka olduğu için Asus'u öneririm.

Yalnız unutmamak lâzım, elektronik ürünlerde sorunsuzluk biraz da şansa bağlı. Mesela 2010 yılında kız kardeşim için aldığım Casper laptop şu anda forum moderatörlerinden birinde sadece SSD takviyesi ile sorunsuz çalışmaya devam ediyor.

Not: Casper asla önermem, bir dönem aynı zamanda Casper yetkili servisi olan bir yerde kurumsal destek için MCSE olarak çalıştım. Satılan sıfır cihazların neredeyse yarısı (laptop - telefon ve tablet) 2-3 ay içinde geri dönüyordu. 2010'dan beri sorunsuz çalışan o Casper laptop aşırı şansıma denk geldi.

Son düzenleme:
MSI GT73VR kullanıyorum son 1 senedir. Bir kere bile sorun çıkarmadı, hangi uygulamayı açsam hepsini sorunsuz kullandım. Şu anda çalıştığım şirket MSI ile anlaşmalı tüm ürünler MSI laptoplar ve AutoCAD, sketchup vs. sorunsuz kullanıyoruz. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir marka. Alienware amerikada yaşadığım dönemde kullandım, tasarım olarak belki daha güzel olabilir diğer kullanıcılara göre ancak MSI daha performanslı. ASUS hakkında hiçbir bilgim yok, yorum yapamayacağım.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı