MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi 3. HDD'yi sistem görmüyor

Sagahetya

Zeptopat
Daha fazla  
Selamlar.

MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi anakarta Ryzen 5 3600, Crucial 2x8 CL16 3600 MHz RAM ve 2TB Gigabyte NVMe M.2 SSD takarak sistem kurdum. Ekran kartım GTX 680.

Sistem gayet normal çalıştı. Ben de önceki disklerimi takmaya başladım. Olay bundan sonra patladı. İlk diskimi görüntüdeki SATA1'e taktım normal çalıştı. 2 diskimi SATA 2'ye taktim BIOS'ta SATA5 gördü, önemsemedim, çalışınca sorun etmedim. Lakin 3. diskimi SATA 3'E takınca ekran gelmedi, bir sürü resetle birlikte port değiştirme, uzun süre siyah ekranda bekleme falan derken yine olmadı.

Google aramaları sonucunda Reddit'te birisi BIOS'tan Wi-Fi'yi kapatmış, onu da denedim ama 3. diski asla görmüyor. Wi-Fi olayını tek tek denediğimde diskleri doğru portlarda gördüğünü söylemek için anlattım. Bu arada uzun beklemelerin birkaçında Windows açıldı (hangi ayar bilemiyorum çünkü deneme yanılma yapıyordum) fakat HDD'ler bilgisayarımda görünmüyordu. PC'nin yönet kısmına girdiğimde disklerin bazıları görünmesine rağmen MBR / GPT ile yeni disk takmış gibi gösterip seçmemi istedi. İstemememe rağmen seçtiğimde de hata verip eklemedi.

Sonuç olarak M.2 takınca şu şu portlarınız iptal olur tarzı bir şey de göremediğim bu anakartta 3.yü takamamışken 4 HDD'yi nasıl takacağım?

Dosya Ekleri

• 998b6514-3c1b-4940-b41e-84a7fa34d4ac.jpg
    998b6514-3c1b-4940-b41e-84a7fa34d4ac.jpg
    41,1 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış hatırlıyor olabilirim benzer bir sorun arkadaşımın başına gelmişti. M2 kullandığınız zaman SATA portlarından bazıları iptal oluyor kullanılamıyor. Örneğin 6 SATA portu var bunların ikisi iptal oluyor. Denemeniz lazım veya anakart kitapçığını detaylı okuyun.

Yanlış hatırlıyor olabilirim benzer bir sorun arkadaşımın başına gelmişti. M2 kullandığınız zaman SATA portlarından bazıları iptal oluyor kullanılamıyor. Örneğin 6 SATA portu var bunların ikisi iptal oluyor. Denemeniz lazım veya anakart kitapçığını detaylı okuyun.
Kitapçıkta veya sitesinde bununla ilgili ek bilgi yok. Ozellikle baktım

Yeni konular

Geri
Yukarı