MSI MPG B550 GAMING RAM slotları çalışmıyor

Holyjoker

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merahaba,

Ryzen 5 5600X ve MSI MPG 550 Gaming Plus anakartlı sistemi topladım. Tüm bileşenleri taktıktan sonra bilgisayarı çalıştırdım fakat ne yazık ki ekran gelmedi. LED hata bildirim ışıklarında CPU yazıyordu. Cihazın son BIOS güncellemesini yaptım ve tekrar çalıştırdım. Bu sefer DRAM hatası üzerinde takılı kaldı.

RAM'ları G.Skill tridentz Neo DDR 4 3600MHz CL 16 2x8GB modeli, bu model AMD Ryzen'lerle uyumlu olan model. CMOS reset yaptıktan sonra RAM'lerde hata olabileceğini düşünüp elimde olan Kingston HyperX DDR4 2400MHz RAM'lerle de denedim fakat sonuç değişmedi.

Tüm slotlara tek tek RAM'leri takarak denedim ve anakartın DIMM'ı ve DIMM II girişlerinde RAM takılı iken bilgisayar çalışırken DIMM III ve DIMM IV'e takılıyken yine DRAM hatası aldım ve cihazdan görüntü alamadım.
Ardından işlemciden kaynaklı bir sorun olabileceğini düşündüm ve daha önceden elimde bulunan Ryzen 2600X işlemcimi takıp yine önerildiği gibi sistemi Dual Channel yapmak için DIMM II ve DIMM IV slotlarına RAM'leri taktım. PC açıldı fakat bu Sefer'de kullanılabilir bellek 16 GB olması gerekirken 8 GB olarak gözüktü.
Son olarak RAM'lerı DIMM'ı ve DIMM II slotlarına takarak Single Channel olarak çalıştırdım ve PC açıldı. Hatta şu anda oradan yazıyorum. Fakat bilgisayarım DIMM III ve DIMM IV slotlarının çalışmaması ve RAM'lerı Dual Channel olarak kullanamama sorunum mevcut.

Defalarca CMOS reset ve farklı slotlar - farklı RAM'lerle denememe rağmen bir sonuç elde edemedim.

Bu tarz bir durum daha önce başına gelen oldu mu? Çözüm önerileri nelerdir? Anakart'ı yeni aldım bu sorundan dolayı iade kabul ederler mi? Teşekkürler...

Hayır windows 10 pro 64 bit kurulu, sitede neden Windows 7 gözüktü bilemiyorum. Güç kaynağı olarak Cooler Master MWE 750 80+ Bronze kullanıyorum. Güçle ilgili bir sorun da olduğunu düşünmüyorum bu nedenle

Hocam bios güncelledim ilk mesajda yazmıştım. 2-3 defa da sıfırladım hatta sonrasında da, ne yazık ki sonuç elde edemedim.
İşlemci pinlerine vs de baktım ondan mı kaynaklanıyor diye fakat zaten sıfır işlemci pinlerde de görebildiğim kadarıyla bir yamulma eğrilme göremedim.

Arkadaşlar, tekrar ryzen 5 2600x i taktım ve 2 ve 4 slotta ramler dual channel olarak çalıştı. Ryzen 5 5600x i taktığımda ise çalışmıyor. Bu durumda anakartta sorun yok da işlemci kaynaklı bir sorun oluyor? başına gelen veya çözüm önerisi olan var mı?

Arkadaşlar, tekrar Ryzen 5 2600X'i taktım ve 2 ve 4 slotta RAM'ler Dual Channel olarak çalıştı. Ryzen 5 5600X'i taktığımda ise çalışmıyor. Bu durumda anakartta sorun yok da işlemci kaynaklı bir sorun oluyor? Başına gelen veya çözüm önerisi olan var mı?

Belki 5. Nesil daha yeni çıktığı için BIOS tam optimize olamamıştır. Bir sonra ki güncellemeyi beklemek faydalı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı