MSI MPG CoreLiquid K240 vs Corsair iCUE H100ı Elite Capellix

Hangisi?

• Oy verenlerin toplamı
    17
Hocam H150 akakçe sayfasında iCUE yazıyor ama en düşük fiyat olan incehesap sayfasına gidildiğinde iCUE olmadığını görebilirsin. Zaten aynı modelin (H150i Elite Capellix) 240mm'si yukarda bahsettiğim H110i Elite Capellix.

H150i - 360mm , H100i - 240mm (iCUE destekli) Modellerin sonunda i ibaresi olması gerekiyor sanırım.

Tüm Corsair ürünleri ICUE desteklidir. Akakçe gibi işini doğru düzgün yapamayan sitelere güvenmemek gerek.

Ürün, diğer Corsair sıvı soğutma modellerine nazaran standart 4 pin PWM ve ARGB uçlarına sahip. Ancak Corsair'in kontrolcüleriyle de uyumlu. Yani kutudan çıktığı gibi anakarta bağlayarak kontrol edebilirsin. Ancak illa iCUE üzerinden kontrol etmek istiyorsan Corsair Commander Core XT gibi kontrolcü gerekli ve kutu içeriğine dahil değil.

Performans istiyorsan, ucuza alabileceğin gayet iyi bir model H100 RGB.

Ürün, diğer Corsair sıvı soğutma modellerine nazaran standart 4 pin PWM ve ARGB uçlarına sahip. Ancak Corsair'in kontrolcüleriyle de uyumlu. Yani kutudan çıktığı gibi anakarta bağlayarak kontrol edebilirsin. Ancak illa iCUE üzerinden kontrol etmek istiyorsan Corsair Commander Core XT gibi kontrolcü gerekli ve kutu içeriğine dahil değil.

Performans istiyorsan, ucuza alabileceğin gayet iyi bir model H100 RGB.

Tüm kontrolün bende olmasını istiyorum. Bu sebeple yazılım desteği önemli. H100i elite capellix'te kutu içeriğinde commander core xt çıkıyor. Mevcut bileşenlerimle uyum sorunu yaşar mıyım? Corsair olan başka parçam yok. Kasa içindeki fanlar kasanın rgb kontrolcüsüne bağlı.

Uyumsuzluk olmaz.
Kafama takılan soru şu. Kasanın kontrolcüsüne 4 fan takılı. H100i alırsam bağlantıları nasıl yapacağım? Her halükarda commander'i takmam gerekecek galiba. Hem kasanın kontrolcüsü hem commander takılı iken Mystic Light ile senkronize çalıştırabilir miyim? Yoksa iki taraf bağımsız mı çalışır? Veya kasanın kontrolcüsüne bağlı olan MSI fanları da commander'a mı bağlamalıyım? Bu konuda kafam biraz karışık.

Sıvı soğutma toplamda 1 SYS_FAN, 1 AIO_PUMP ve 1 tane de ARGB portuna ihtiyaç duyuyor. Kasa ile birlikte gelen çoklayıcı da boş port varsa ARGB kablosunu oraya takabilirsin. Diğer kasa fanları ile senkron çalışır.

Sıvı soğutma toplamda 1 SYS_FAN, 1 AIO_PUMP ve 1 tane de ARGB portuna ihtiyaç duyuyor. Kasa ile birlikte gelen çoklayıcı da boş port varsa ARGB kablosunu oraya takabilirsin. Diğer kasa fanları ile senkron çalışır.
Teşekkürler.

Ürünün montaj videolarına bakıyordum. Technopat'ın incelemesini gördüm. Montajda

- sistem fanı kablosu
- commander'a bağlanan yassı kablo
- commander'dan çıkan USB header kablosu var.
- Commander’a fanların güç kablosu ve rgb kabloları giriyor.

Pompa kablosu yok sanırım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şuan bendeki fanların durumu şu şekilde.

- Pump_Fan -> Kasa egzoz fanı bağlı
- Sys_Fan5 -> Kasa ön taraf 3 fan bağlı (3 kablo teke iniyor)
- 4 fanın RGB kabloları kontrolcüdeki 6 yuvadan 4’üne takılı
- Kontrolcüden JRAINBOW2’ye bağlantı
- Kontrolcüden SATA bağlantısı

Aşağıda anakart şemasında mavi ile işaretli bölümler dolu durumda. H100i almam durumunda bağlantıları nasıl yapmam gerekir?

1cb100c5-8c78-433f-8024-0cf13bb99b04.jpeg
fa16d879-deb4-4f4f-8944-dbec95d5060f.jpeg

İzlediğim videoda @aranelciryatan hocam radyatör ısısı olarak bahsetmiş. Radyatör ısısına göre fanları çalıştırmak çok daha mantıklı ve gereksiz iniş çıkışlar yaptırmaz fanlara diye düşünüyorum. Bu sebeple MSI'da böyle bir özellik var mı merak ettim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

MSI Black Friday Cashback ile 305 lira geri ödeme alınabiliyor. 1875 TL'ye falan geliyor. Diğer tarafta H110I Elite Capellix en uygun 1950 TL'ye bulunabiliyor. MSI'da LCD ekranın da olması ve bileşenlerimin çoğunun MSI olması ve az daha fiyat farkı olması sebebiyle bi tık MSI tarafına yakınım ama fan ayarlama seçeneklerinde sensör seçimi yapılabiliyor mu emin değilim. MSI sadece CPU ısısına göre ayar yaptırıyor olabilir.
Aynen radyatör olarak bahsettiğim sıvı sıcaklığı aslında. Videolarımı genelde kesip biçmeden doğaçlama çekmeye çalışıyorum kesilip biçilen videoları izlemek beni çok rahatsız ediyor o yüzden bende kendim rahatsız olduğum için asla öyle çekmemeye çalışıyorum :)

Aynen radyatör olarak bahsettiğim sıvı sıcaklığı aslında. Videolarımı genelde kesip biçmeden doğaçlama çekmeye çalışıyorum kesilip biçilen videoları izlemek beni çok rahatsız ediyor o yüzden bende kendim rahatsız olduğum için asla öyle çekmemeye çalışıyorum :)
Anladım hocam problem değil. :) H100i elite capellix almayı düşünüyorum. Bir üst mesajımı okuyup yardımcı olabilir misiniz?

Kasanda takılı olan fanlarının RGB'lerini Corsair Commander Core ile yönetemezsin onun girişleri farklı ama. Fan bölümüne takıp hızlarını yönebilirsin.

Zaten H100i'nin kablo bağlantıları şöyle olacak.

Pompadan 2 kablo çıkar biri 24 pin, diğeri 3 pin. 3 pin olan Anakarttaki CPU_FAN'a girecek ki anakart hataya düşmesin.

24 pin olan direkt Commander Core'a giriyor. Sonra Fanların Power ve RGB kablolarını ayrı ayrı Commander Core'a takacaksın.

Bide USB Header kablo var o anakarttaki USB Header girişine takılacak.

Kasada bulunan fanların RGB' kablolarını maalesef Commander Core'a takıp yönetemezsin fakat PWM fanların hızlarını yöntebilirsin eğer bir uyum sorunu yoksa.

Yeni konular

Geri
Yukarı