MSI MPG Z590 Gaming Plus XMP açılınca sistem siyah ekranda kalıyor

KLETHRA

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM belleklerim standart olarak 2133 olarak çalışıyor. XMP açıp 3600MHz frekansta çalıştırmayı denedim; bilgisayar siyah ekranda kalıyor ve DRAM ışığı sürekli yanarak boot edilmiyor.

Anakart ile RAM belleklerim uyumlu mudur?
Manuel OC yapmak mantıklı mıdır?

Çözümlerinizi ve desteklerinizi bekliyorum.

RAM BELLEK
RAM olarak Toplam 32 GB olacak şekilde 2 x 16GB(2x8) Kit Corsair bellekler kullanıyorum.

ANAKART

Son düzenleme:
Uyumluluk tarafında sorun yok. Problemin sebebi muhtemelen tüm RAM'lerin kit halinde olmaması. Kendi aralarında uyuşamıyor olabilirler. 2x8'lik kitlerden sadece birini kullanarak XMP açmayı deneyin. Modülleri 2 ve 4. slotlara takın. Eğer sorun yaşamazsanız dediğim gibi, RAM'lerin karışık olmasıdır sorunun sebebi. Bu sorunu da kit RAM alarak çözebilirsiniz.

@Bora Dere Bahsettiğinize göre 32 GB(4x8) Kit olarak almam mı gerekiyor? 2 adet 16 GB(2x8) Kit böyle bir sorun yaratabiliyor mu?

Bu arada RAM bellekler seri numarası ve versiyon numalarına kadar aynı serideki ürünlerdir. Belki faydalı bir bilgi olur diye paylaşayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 adet 16 GB(2x8) kit böyle bir sorun yaratabiliyor mu?
Evet, daha önce de karşılaşmıştım aynı durumdaki birisinin konusuyla.

Bahsettiğinize göre 32GB(4x8) kit olarak almam mı gerekiyor?
4x8 de olur, 2x16 da. O size ve bütçenize kalmış.

Manuel OC yaparak kullanabilirsiniz belki ama o konuda da benim bilgim sınırlı. Eğer düşünürseniz bir başkasının yardımcı olması daha iyi olur. Onun dışında durum bu.

Elle de değer girip deneyebilirsiniz. Bazen 4 RAM ile yüksek frekans sıkıntı yapabiliyor.

Elle de değer girip deneyebilirsiniz. Bazen 4 RAM ile yüksek frekans sıkıntı yapabiliyor.
Hocam paylaşmış olduğunuz rehbere göre anakartımın bu özelliğini nasıl öğrenebilirim? Eğer "bunu öğrenemezsiniz" diyorsanız bahsettiğimiz gibi manuel olarak çalıştırabileceğim en yüksek frekansı kendim denemeliyim değil mi?

Evet hocam. Elle değer girip deneyebilirsiniz. Voltaj olarak da 1,35V verebilirsiniz.

Evet hocam. Elle değer girip deneyebilirsiniz. Voltaj olarak da 1,35V verebilirsiniz.
MSI için manuel OC rehberi bulabilir miyim? Bilinçsiz şekilde yaparak donanıma zarar vermek istemiyorum. Frekans değerlerini ayarlamayı biliyorum fakat voltaj ayarlarını hiç kurcalamadım, bilmiyorum hocam.

Hocam paylaşmış olduğunuz rehbere göre anakartımın bu özelliğini nasıl öğrenebilirim? Eğer "bunu öğrenemezsiniz" diyorsanız bahsettiğimiz gibi manuel olarak çalıştırabileceğim en yüksek frekansı kendim denemeliyim değil mi?
Elinizdeki anakart Daisy Chain topolojisi kullanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı