MSI MPG Z590 Gaming Plus XMP açılınca sistem siyah ekranda kalıyor

KLETHRA

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM belleklerim standart olarak 2133 olarak çalışıyor. XMP açıp 3600MHz frekansta çalıştırmayı denedim; bilgisayar siyah ekranda kalıyor ve DRAM ışığı sürekli yanarak boot edilmiyor.

Anakart ile RAM belleklerim uyumlu mudur?
Manuel OC yapmak mantıklı mıdır?

Çözümlerinizi ve desteklerinizi bekliyorum.

RAM BELLEK
RAM olarak Toplam 32 GB olacak şekilde 2 x 16GB(2x8) Kit Corsair bellekler kullanıyorum.

ANAKART

Son düzenleme:
Yaşadığın sorun RAM kaynaklı gibi duruyor. Çünkü 10 ve 11. nesil Intel işlemciler için 3600 MHz, 4 modülle bile çocuk oyuncağı.

2x8 ikiliyi ayrı, 2x8 ikiliyi ayrı ayrı takıp XMP açmayı dene. Eğer 2x8 halleriyle ikisi de sorunsuz çalışıyorsa 4x8 konfigürasyonunda problem var demektir. Bunu da elle ayarlayarak düzeltme şansın olabilir uğraşırsan.

Yaşadığın sorun RAM kaynaklı gibi duruyor. Çünkü 10 ve 11. nesil Intel işlemciler için 3600 MHz, 4 modülle bile çocuk oyuncağı.

2x8 ikiliyi ayrı, 2x8 ikiliyi ayrı ayrı takıp XMP açmayı dene. Eğer 2x8 halleriyle ikisi de sorunsuz çalışıyorsa 4x8 konfigürasyonunda problem var demektir. Bunu da elle ayarlayarak düzeltme şansın olabilir uğraşırsan.

Evet hocam, genelde dram ışığı XMP ayarıyla doğru orantılı şekilde sonuç veriyor. Açtığım zaman anında ışık yakıyor. Kapattığım zaman hiç sorun yaşamadım fakat biliyorsunuz ki kapalı olunca da frekans 2133 oluyor ve verim alamıyorum.

İşlemci olarak i7 11700K kullanmaktayım. Bahsettiğiniz elle ayarlamak kısmında; ben manuel olarak deneme yaparak en verimli frekansı bulayım. Sonrasında herhangi bir çözüme kavuşursam buraya eklerim. :)

@BerkayZ87 @Yener K. @Bora Dere değerli dostlarım tekrardan bilgilendirmek isterim ki söylediklerinizi uyguladığımda sonuç olarak 2400MHz üzerinde bir değere ulaşamadım. Aklıma tek bir yöntem geldi; tüm ayarları BIOS üzerinden varsayılana sıfırladım. Sonrasında sadece XMP açarak deneme yaptım ve şu anda sistem gayet sağlıklı çalışıyor. :)

Umarım tekrar sorun çıkarmaz çünkü yaklaşık 2 aydır bununla uğraşıyordum ve bu sorun yüzünden işlemci değişimi bile yapmak zorunda kalmıştım. İlgi ve alakanız için teşekkür ediyorum. Konu çözüldü olarak işaretlenebilir.

sistem kendine geldi :)

IMG_7481.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı