MSI Optix MAG271CQR İndirimi

Yanlış görmediysem parlaklık ayarı 50 biraz az değil mi? Parlaklık beni de rahatsız ediyor ama 60 civarı iyi bence ya da HDCR açıp öyle kullanıyorum. Karşıtlık 70 olarak kullanıyorum. Netlik 1, görüntü iyileştirme zayıf benim ayarlarım. O şekilde denediniz mi black tuner'ı?
Belirttiğin ayarları aynen denedim basitçe söyleyebilirim ki çözüm değil. Siyah ayarlayıcıyı amorti edecek bir konfigürasyon yok. İlle 10'a çekeceksin öyle kurtulacaksın yani 9'da tutup başka ayarlar ile hiç bir şekilde iyileştiremiyorsunuz. 10 yapınca da suni bir parlaklık meydana geliyor, 9'daki doygunluk kayboluyor. 9 renkler bakımından tam istediğim gibi fakat karanlık sahnelerde belirttiğim gibi facia.

Detaylar hatta kolayca görülmesi gereken şeyler kayboluyor arkadaşlar, kabul edilebilir değil. 9'un karanlık sahnelerde ne denli kusurlu olduğunu ara sıra 9-10 geçişleri yaparak farkedebilirsiniz; örnek koyu sahneler seçin ve sabit kalın, mevcut ayarlarınızı koruyarak sadece siyah ayarlayıcıda 9-10 arası değiştirin.
Benim ayarlar da şu şekilde. Bazen gece kısmak zorunda bile kalıyorum. Hatta IRIS denen uygulamayı kullanıp oradan health seçeneğini kullanabiliyorum. Mavi ışık vs kendisi ayarlıyor. Tabi oyun sinema vs konularında seçenekleri var bazen seçiyorum.
Senin ayarların ile benimki benzer. Ben de doğal ve doğru renkler ile kullanmayı seviyorum:
  • Parlaklık: 50
  • Karşıtlık: 50
  • Netlik: 0
  • Renk sıcaklığı: Normal
  • Siyah ayarlayıcı: 10
  • Görüntü iyileştirme: Zayıf
  • Tepki süresi: Hızlı
  • Sıfır gecikme: Açık
  • FreeSync: Kapalı
Yukarıda yazdıklarım senin için de geçerli. SA: 9 ayarının aslında kusurlu olduğunun farkına varılması bu kadar zor değil. Belli ki sizler çok alışmışsınız. Mutlaka örnek sahne karşılaştırması yapın.

-------------------------------------
AMD ekran kartı kullananlar burayı iyi okusun.

Önceki sayfalarda yazdığım "FreeSync düzgün çalışmıyor" serzenişimi hatırlıyorsunuzdur. Sebebini buldum. Bu monitörde 1ms ve FreeSync aynı anda düzgün biçimde çalışmıyor arkadaşlar. Şöyle anlatayım; FreeSync: Açık ve Tepki Süresi: Hızlı'daysa monitör bu durumu bariz biçimde kaldıramıyor ve hareketli objelerde bir nevi ghosting durumu ortaya çıkıyor.

Bu durumu normal bir kamera ile yakalayamadığım için videosunu çekemedim. AMD ekran kartı olanlar hemen deneyebilir; FreeSync: açık ve tepki hızı: hızlı olsun. Örneğin bir FPS oyununda sabit bir objeye bakar vaziyette durun ve fareyi hafif hafif sallayın. Dikkatli bakıyorsanız objeyi, yani ekrandaki hareketli nesneleri koyu bir izin takip ettiğini göreceksiniz. Tepki hızını normale çektiğinizde yada FreeSync'i kapattığınızda bu durum ortadan kalkar. Yani monitörü yüksek tepki süresiyle beraber FreeSync ayarı açık şekilde kullanamıyorsunuz. Teorik olarak kullanabiliyorsunuz bir engel yok ama pratikte patlıyor.

Toparlamak gerekirse bu durum iki şekilde çözülebiliyor:
  1. FreeSync: kapalı ve tepki süresi: hızlı ayarında kullanacaksınız
  2. FreeSync açık ve tepki süresi: normal ayarında kullanacaksınız
Biz bu monitörü FreeSync desteği, 1ms, 144hz ve 2k var diye aldık. En önemli iki özellik aynı anda düzgün çalışamıyor. Olayı çakmamın ardından biraz araştırdım ve bu durumun daha çok curved ekranlarda böyle olduğunu okudum. Hatta bir çok curved modelde 1ms seçildiyse FreeSync özelliği açılamıyormuş, ya da tam tersi. Bu monitöre kilit koymamışlar ama stabil değil. Nvidia ve g-sync kanadında bir sorun var mı deneyimlemediğim için bilmiyorum. Eğer aynı durum Nvidia'da da meydana geliyorsa bahsettiğim şekilde çözebilirsiniz. Lütfen geri bildirimde bulunun.

MAG271CQR ile alakalı bir konu açmayı planlıyorum. Açarsam monitörün durumunu, yapılması gereken ayarları vs bu konuda belirteceğim.

Son düzenleme:
@@XanthiN

Dediğiniz gibi dikkatli bakınca 9 10 arasında çok fark oluşuyor. Haklısınız hocam.

1 MS için hızlı da mı olmalı yoksa En hızlı değil miydi ? Yani normal, Hızlı ve En hızlı var. Bunların MS değerleri nedir tam olarak ? Birde sıfır gecikme tam olarak nedir ? Hareket bulanıklığı nedir nerede kullanılır ? Monitörün menüsündeki yenileme hızı ayarı nasıl olmalı ? Konum Kapalı ve Açık seçenekleri var ?

Bu durumu daha açık şekilde belirtmeleri gerekiyordu. Bunları gizleyerek monitör'ün bu özellikleri varmış gibi lanse etmeleri bence çok büyük bir aldatmacadır.

Forumlarında da bakıyorum sorulara karşı Freesync yi kapatın falan diyorlar. Bunun tam olarak sebebi nedir acaba ? Belki ekran kartı ve yazılımıyla alakalıdır bilemiyorum ? yada gerçekten monitörün bir sıkıntısıdır.

Bu arada AMD ekran kartı kullananlar "Sistem bir bağlantı arızası algıladı ve istenen çözünürlük ve yenileme hızını ayarlayamıyor" diye başlayan ekran görüntülerini de yolladığım hata mesajlarını alıyorlarsa eğer şu çözümü uygulasınlar.

Regedit'e girip EnableUlps ayarını 1 den 0 a getirmeniz gerekiyor. Sonra da sistemi yeniden başladın. Bir de bu ayar her sürücü yükleme ve kaldırma da geri geliyormuş ve tekrar yapılması gerekiyormuş.

Ben her sistemi açtığımda yada başka işlerim olunca monitörü kapattığımda tekrar geri gelip açtığımda bu hatayı alıyordum. Şimdi sistemi yeniden başlattım hata vermiyor. Umarım düzelmiştir. Tekrardan 144 HZ'ye alıp denemeler yapmam lazım.

Daha detaylı açıklama için şuraya bakabilirsiniz.

Eğer bazı sorunlara çözüm buldularsa ve Firmware yüzünden ise keşke kullanıcıların bunu yapmasına imkan verselerdi çok iyi olurdu. Monitörü yollayıp geri gelmesi bence büyük sıkıntı. Ki sorunlar çözülecek mi onu da bilmiyoruz. En azından şu kontrast ayarı için yapılmalı.

Dosya Ekleri

• Capture.jpg
    Capture.jpg
    45,6 KB · Görüntüleme: 68
  • Screenshot_13.png
    Screenshot_13.png
    16,2 KB · Görüntüleme: 59
Tekrardan Selamlar beyler ;

20.08'de servise verdiğim monitörü geri alabildim sonunda (12.09'da hazır konumadaydı).
istedigim gibi FW.013'E firmware yülkseltilebilmiş.

KISA OLARAK: MONİTÖRÜ OLANLARIN YAPTIRMASINI ÖNERİRİM DÜŞÜNCEM BUNDAN SONRA ÇOK ZAMAN ALMIYACAĞI 1,2 GÜNDE HALLEDEBİLİRLER

ilk izlenimlerim ve testlerimde gerçekten görüntü kalitesinde ciddi bir iyileşme renk dolgunlugunda çok iyi bir artış özellikle kırmızı ve bu bana kafayı yedirten siyah ayarında çok ciddi bir iyileşme gördüm uzun zaman oldu önceden beni rahatsız eden oyunlardaki karanlık yerlere gitmeye (pubg cs:go AC: odyssey) tam olarak aynı şekilde karşılaştıramasamda bu sefer gözüme yanlış gelen birşey göremedim. Sonuç olarak yazılım güncellemesi sayesinde ekranda beni memnun edicek kalitede bir görüntü görüyorum uzun vadede nasıl gelir bilmiyorum ama benim içim rahatladı :) bunun dışında yazılımla gelen yeni özellik veya daha iyi ayar yapma falan göremedim.

Şuan için rx 5700xt ile güzel bir görüntü alabiliyorum. İstanbul şişlideki service point'de yazılmı güncellendi bilginize. Denememi istediginiz birşeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım kendinize iyi bakın.

Tekrardan Selamlar beyler ;

20.08'de servise verdiğim monitörü geri alabildim sonunda (12.09'da hazır konumadaydı).
istedigim gibi FW.013'E firmware yülkseltilebilmiş.

KISA OLARAK: MONİTÖRÜ OLANLARIN YAPTIRMASINI ÖNERİRİM DÜŞÜNCEM BUNDAN SONRA ÇOK ZAMAN ALMIYACAĞI 1,2 GÜNDE HALLEDEBİLİRLER

ilk izlenimlerim ve testlerimde gerçekten görüntü kalitesinde ciddi bir iyileşme renk dolgunlugunda çok iyi bir artış özellikle kırmızı ve bu bana kafayı yedirten siyah ayarında çok ciddi bir iyileşme gördüm uzun zaman oldu önceden beni rahatsız eden oyunlardaki karanlık yerlere gitmeye (pubg cs:go AC: odyssey) tam olarak aynı şekilde karşılaştıramasamda bu sefer gözüme yanlış gelen birşey göremedim. Sonuç olarak yazılım güncellemesi sayesinde ekranda beni memnun edicek kalitede bir görüntü görüyorum uzun vadede nasıl gelir bilmiyorum ama benim içim rahatladı :) bunun dışında yazılımla gelen yeni özellik veya daha iyi ayar yapma falan göremedim.

Şuan için rx 5700xt ile güzel bir görüntü alabiliyorum. İstanbul şişlideki service point'de yazılmı güncellendi bilginize. Denememi istediginiz birşeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım kendinize iyi bakın.

1, 2 gün içinde halledip yollamaları bana uzak ihtimal gibi geliyor. Sizin de epey sürmüş. Keşke yeni satın alınan monitörlerin hepsine bunu yapsalar yada çok mu zor biz niye yapamıyoruz ? Bu cidden çok kötü bir durum. İnsan kargoya vermeye bile çekiniyor. Kutusu sağlam bile olsa. Çok uzak değilim araçla da götürebilirim ama 20 25 gün beklenecekse büyük sıkıntı olur.

Belki ekstra test işlemleriyle daha uzuyor olabilir yani yollayıp sadece FW güncelleyin denilse belki daha kısa sürer bilemiyorum.
.
.
Güncelleme

FW güncellemek için özel donanım gerektiği için biz yapamıyormuşuz.

FW.007 den FW.013 e geçen birisi fark edilir ölçüde color banding sorununun azaldığını söylemiş. Ama monitörün arka tarafını çizdiklerini de yazmış.

Hatta şu şekilde foto yollamış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hatta birisi şu şekilde eleştirmiş. Çeviri google o yüzden idare edin :)

Samsung, indirme ve manuel kurulum için firmware'i web siteleri aracılığıyla müşterilerine sunmaktadır. MSI'nin bu konudaki tembelliğini örtmek için müşterilere yalan söylemeyi bırakın. Monitörün bir USB portu var. Böylece bir alet olmadan mümkündür. Bir kez daha söyleyeceğim. Farenizi, klavyenizi ve anakartınızı ve daha fazlasını yeni bellenim ile yanıp sönebilirsiniz. Bu yüzden tamamen mümkün ve Samsung zaten yapıyor. MSI da olmalı. Yeni monitörlerimizi başka bir ülkeye göndermemiz gerekmiyor (benim durumumda 2000 km uzaklıktaki Polonya'ya göndermem gerekiyor), programlayıcılarınız uygularsa kolayca USB üzerinden yapılabilecek lanet bir ürün yazılımı yükseltmesi için. Bu MSI gibi bir şirket için kabul edilemez bir tedavi yöntemidir.

Allahtan bizim servis 2000 KM uzaklıkta değil :)

Konusu burada.

Son düzenleme:
Konu açacağım diyordum sonunda açtım herkesi beklerim:

@Burakjet

Normal seviyede color banding var. Sanırım biraz fazla takıntılı birisin. 6bit + FRC, 8bit ve hatta 10bit ekranlarda bile color banding görülür. Color banding istemiyorsan, oyun için tasarlanmayan, 10bit değerinden daha yüksek pahalı panelleri tercih etmelisin.

Ek olarak Windows sürümü ve ekran kartı driverı gibi unsurlar da color banding yapıyor, bilgin olsun.
Mesela şuraya bakabilirsin: Windows 10 May 2019 Update has color reproduction issues — here's the fix

Yani color bandingi oluşturan birçok şey var ve bunu monitör kaynaklı sanıp, cihaz değiştiren birçok insan var. Kaldı ki dediğim gibi color banding yapmayacak monitör istiyorsan, profesyonel ve pahalı panellere yönelmelisin. Bu arada Nvidia'nın, AMD'ye oranla daha çok color banding yaptığı söyleniyor.

Usta bu TestUFO: Ghosting burdan test yaptınmı hiç ghosting için? ben yeni aldım sendeki MSI Optix MAG271CQR bu monitörü test yapınc arkada hafif gölge bırakıyor siyah yani ghosting var. sende varmı aynı problem testi yaptıgında? ona göre iade edicem çünkü fifa vs rahatsızlık veriyor

Usta bu TestUFO: Ghosting burdan test yaptınmı hiç ghosting için? ben yeni aldım sendeki MSI Optix MAG271CQR bu monitörü test yapınc arkada hafif gölge bırakıyor siyah yani ghosting var. sende varmı aynı problem testi yaptıgında? ona göre iade edicem çünkü fifa vs rahatsızlık veriyor
Aynı monitörü 5 ay kullanıp elden çıkarmıştım. Dediğin gibi bir miktar ghosting var o monitörde. Daha da kötüsü siyah kalibrasyonu yani gamma seviyesi çok başarısız ve renkleri doğru tonda sunamıyor.

MAG271CQR yorumlarımı okumak istersen göz at:

Fifa'da o ghosting'i cidden fark edebildiniz mi? Kayıt varsa izlemek isterim. Ben fark edilebileceğini zannetmiyorum. Belki başka bir sorun vardır.

Fifa'da o ghosting'i cidden fark edebildiniz mi? Kayıt varsa izlemek isterim. Ben fark edilebileceğini zannetmiyorum. Belki başka bir sorun vardır.
Arkadaşın dediği çok muhtemelen Inverse Ghosting durumu. Benim de başıma gelmişti, sebebini bulana kadar çok çekmiştim. Çözüm çok basit. FreeSync açıkken tepki süresini hızlı yapıldığında ortaya çıkıyor. Ya FreeSync açık & tepki süresi normalde ya da FreeSync kapalı & tepki süresi hızlıda kullanacaksınız. @GriZzLyRoD FreeSync açıkken tepki süresini hızlıya alırsanız oyunlarda bu durum oluşur, deneyin.

Zamanında alttaki konumda problemi tarif etmeye çalışmıştım:
"ghosting sorununa benzer durumlar meydana geliyordu. Yalnızca dikkatli gözlerin fark edebileceği durumlar oluşuyordu; hareketli sahnelerdeki renklerde akma, hareketli objelerin ardında oluşan siyah karartı sorunları gibi. Koyu renk bir objeyi beyaz bir ortamda düşünün. Ekranı oynattıkça objeyi takip eden siyah bir karartı oluşuyordu."

"Tepki süresini hızlı yapınca ınverse ghosting olusuyor ayrıca msi mag yeni firmware de freesync açınca tepki süresi normale geçiyor kilit koydular."

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı