MSI Optix MAG274QRF vs LG 27" 27GL850-B

asilaslan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bir suredir IPS 2K monitör arayisindayim Vatan'dan monitör ariyorum ve 2 monitör arasinda kaldim şu an sizden ricam lutfen kullananlar bana yorumlarini yazsin veya assagidakilerden hangisi en iyisi olur yazsin lutfen.
Linkler:

Ben de bu iki model arasında kaldım. İkisininde incelemesi rting sitesinde var. Msi daha yüksek puan aldığı için ben de geçen hafta msi olanı aldım. Ancak vatan da fiyat yüksek amazon daha 4 gün önce 3050 tl den sattı. Hepsi buradanın da 5000 tl üzerine 500 indirimi vardı 2000 e de 200 TL. Yani çok daha uygun fiyatlar yakalanabiliyor takip ederseniz. Msi'in paneli renk zenginliğinde ve siyah performansında daha üstün. ikisinin de 1 ms gtg gecikme değeri var. Msi 21 hz daha hızlı. Bir de msi ekranı her yöne zengin bir hareket özgürlüğü sunuyor. Bu özellikler dışında çok büyük bir farkları yok.

Hocam aynıları başka yerlede daha ucuz, neden Vatan?

Garanti suresinden korkuyorum bir sorun olursa Vatan da hemen kargoluyorlar oteki turlu kiminle iletisime gececegimi bilmiyorum sonucts olup pixel cikabilir vb.
Ben de bu iki model arasında kaldım. İkisinin de incelemesi rting sitesinde var. MSI daha yüksek puan aldığı için ben de geçen hafta MSI olanı aldım. Ancak Vatan da fiyat yüksek Amazon daha 4 gün önce 3050 TL'den sattı. Hepsiburada'nın da 5000 TL üzerine 500 indirimi vardı 2000'e de 200 TL. Yani çok daha uygun fiyatlar yakalanabiliyor takip ederseniz. MSI'in paneli renk zenginliğinde ve siyah performansında daha üstün. İkisinin de 1 ms GtG gecikme değeri var. MSI 21 Hz daha hızlı. Bir de MSI ekranı her yöne zengin bir hareket özgürlüğü sunuyor. Bu özellikler dışında çok büyük bir farkları yok.

Hocam peki MSI'in ozelliklerinde Rapid IPS geciyor LG de ise nano IPS sence nasılni fark olur.

1-Firmaların resmi perakendecilerinden aldığın sürece Vatan garantisi ile aynı şartlar söz konusu. Atıyorum vatandan aldığında da doğrudan msi yetkili servisine başvurma hakkın vardır diğer sitelerden aldığında da yeterki resmi Tr garantisi olsun ürünün. Örneğin msi Nereden Alınır?, bu linkte nerelerden alabileceğini yazmış. Buralardan aldığın sürece tüm garanti şartları aynı, sen vatan'a verdiğinde garantiye onlarda msi a yolluyorlar sizin adınıza hiçbir fark yok

2- Rapid ve Nano İps yeni nesil ips panellerinin her firmanın kendine göre adlandırmış halleri. Zaten panel üreticileri aynı, Lg aynı ürüne nano diyor, samsung rapid. Msi, dell vb. pc firmaları da sonuçta paneli bu üreticilerden alıp, yazılım ve kasa tasarımıyla farklı yorumlar getirmeye çalışıyorlar. Özetle aralarında neredeyse hiçbir fark yok. Lg 350 nit parlaklıkla daha parlak bir ekran sunarken, msi 300 nit ancak 8 bit üzerine özel yazılımlarla daha iyi(doğru ve doygun renk) bir renk deneyimi sunuyor.

Rapid ve Nano İps yeni nesil ips panellerinin her firmanın kendine göre adlandırmış halleri. Zaten panel üreticileri aynı, Lg aynı ürüne nano diyor, samsung rapid. Msi, dell vb. pc firmaları da sonuçta paneli bu üreticilerden alıp, yazılım ve kasa tasarımıyla farklı yorumlar getirmeye çalışıyorlar. Özetle aralarında neredeyse hiçbir fark yok.
Rapıd IPS, Fast IPS'in bir farklı ismiyken Nano IPS ekranın renk gamını arttırmaya yarar ve televizyonlar için ayırt edici unsurdur.

Panelleri aynı olsa dahi iç yapı, arka aydınlatma, OSD menüsü gibi faktörler monitörlerin renk gamını, doğruluğunu ve kalitesini etkilediğinden aradaki fark söylediğinin aksine dağlar kadar olabilir.

İkisininde incelemesi rting sitesinde var. Msi daha yüksek puan aldığı için ben de geçen hafta msi olanı aldım
RTİNGS monitörleri hitap ettiği kullanıcılara göre değerlendiriyor. Yani mesela A monitörü iyi bir tepkime sunuyorsa bu monitör CS tarzı oyunlar için iyi olduğundan yüksek puan alır.

Msi'in paneli renk zenginliğinde ve siyah performansında daha üstün.
Tamamen yanlış. Orada MSI monitörün kalibrasyon yapılmadan aşırı doygun renk verdiği ve bunun negatif olduğunun belirtildiğini anlarsınız. Tabii İngilizceniz varsa.

Lg 350 nit parlaklıkla daha parlak bir ekran sunarken, msi 300 nit ancak 8 bit üzerine özel yazılımlarla daha iyi(doğru ve doygun renk) bir renk deneyimi sunuyor.
Acaba bunun kaynağı nedir :D?

Bu bilgilerle monitör önerisi yapabilme özelliğinde olduğunuzu sanmıyorum.

1-firmaların resmi perakendecilerinden aldığın sürece Vatan garantisi ile aynı şartlar söz konusu. Atıyorum Vatan'dan aldığında da doğrudan MSI yetkili servisine başvurma hakkın vardır diğer sitelerden aldığında da yeter ki resmi TR garantisi olsun ürünün. Örneğin MSI Nereden Alınır?, bu linkte nerelerden alabileceğini yazmış. Buralardan aldığın sürece tüm garanti şartları aynı, sen Vatan'a verdiğinde garantiye onlarda MSI'a yolluyorlar sizin adınıza hiçbir fark yok.

2- Rapid ve nano IPS yeni nesil IPS panellerinin her firmanın kendine göre adlandırmış halleri. Zaten panel üreticileri aynı, LG aynı ürüne nano diyor, Samsung Rapid. MSI, Dell vb. PC firmaları da sonuçta paneli bu üreticilerden alıp, yazılım ve kasa tasarımıyla farklı yorumlar getirmeye çalışıyorlar. Özetle aralarında neredeyse hiçbir fark yok. LG 350 nit parlaklıkla daha parlak bir ekran sunarken, MSI 300 nit ancak 8 bit üzerine özel yazılımlarla daha iyi(doğru ve doygun renk) bir renk deneyimi sunuyor.

Peki bu 2 monitörden birini alacak olsan hangisini alirdin?

Peki bu 2 monitörden birini alacak olsan hangisini alirdin?
Msi aldım ve ikisi arasında kalsam yine msi alırdım. Ancak dediğim gibi ben 3700 TL civarlarına değil 3050 TL fiyata aldım. 3700 TL fiayatlara çıkacak olsam msi in aynı ürünün quantum dot olanını alırdım indirimleri bekleyerek. Ürünün linki MSI Optix MAG274QRF-QD 27" 1 ms WQHD G-Sync Pivot Oyuncu Monitörü Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Çok yönlü bir kullanım yapacaksanız. Yani film, rakabetçi oyunlar, hikayeli oyunlar vb. msi alman daha akıllıca olur. Sadece rekabetçi oyunlar oynayacaksan o zaman ikisini bu tek hususta kıyaslayan sitelere bakarak tercih yapman daha akıllıca. Ancak msi bence daha üstün bir monitör çıkarmış.
Rapid IPS, Fast IPS'in bir farklı ismiyken Nano IPS ekranın renk gamını arttırmaya yarar ve televizyonlar için ayırt edici unsurdur.

Panelleri aynı olsa dahi iç yapı, arka aydınlatma, OSD menüsü gibi faktörler monitörlerin renk gamını, doğruluğunu ve kalitesini etkilediğinden aradaki fark söylediğinin aksine dağlar kadar olabilir.

RTİNGS monitörleri hitap ettiği kullanıcılara göre değerlendiriyor. Yani mesela A monitörü iyi bir tepkime sunuyorsa bu monitör CS tarzı oyunlar için iyi olduğundan yüksek puan alır.

Tamamen yanlış. Orada MSI monitörün kalibrasyon yapılmadan aşırı doygun renk verdiği ve bunun negatif olduğunun belirtildiğini anlarsınız. Tabii İngilizceniz varsa.

Acaba bunun kaynağı nedir :D?

Bu bilgilerle monitör önerisi yapabilme özelliğinde olduğunuzu sanmıyorum.

Ona ben ve öneride bulunduğum arkadaşlar karar verir. Nereye bakıp kıyasladın ve bu kadar fazla ve gereksiz bilgi topladın bilmiyorum. Renk doygunluğunun aşırılığı birçok kıyaslamada bahsediliyor doğru ancak yeterli İngilizcen olsa bunun yazılımda yer alan ön ayarlardaki bir kusur olduğu, manuel olarak çok doğru ve kaliteli bir doygunluğa ulaşacağını da belirtiyorlar. Nitekim bu durum zaten panelin aşırı uçlarda dolaşabilmesinden kaynaklanıyor. Anlayabileceğin şekilde anlatayım bir araç 300 km hıza çıkabiliyorsa 120 km hızla da seyahet edebilir.

Ona ben ve öneride bulunduğum arkadaşlar karar verir. Nereye bakıp kıyasladın ve bu kadar fazla ve gereksiz bilgi topladın bilmiyorum.
Şey olmayabilir, mesela MSI.com?
Renk doygunluğunun aşırılığı birçok kıyaslamada bahsediliyor doğru ancak yeterli İngilizcen olsa bunun yazılımda yer alan ön ayarlardaki bir kusur olduğu, manuel olarak çok doğru ve kaliteli bir doygunluğa ulaşacağını da belirtiyorlar
Neredeyse herkesin elinde bir renk kalibrasyon cihazı bulunduğunu sanmıyorum. Kullanıcıların kendi yapacağı ayarların ise uzay renkler göstereceği bariz.
Nitekim bu durum zaten panelin aşırı uçlarda dolaşabilmesinden kaynaklanıyor. Anlayabileceğin şekilde anlatayım bir araç 300 km hıza çıkabiliyorsa 120 km hızla da seyahet edebilir.
Bunun hiçbir ilgisi alakası yok. Panelin sahip olduğu frekans hiçbir zaman renkleri aşırı doygun ya da soluk yapmadı. Bir yerlerden uydurulma bilgilerin kaynağını da koyarsan belki hak verebiliriz.

Şey olmayabilir, mesela MSI.com?

Neredeyse herkesin elinde bir renk kalibrasyon cihazı bulunduğunu sanmıyorum. Kullanıcıların kendi yapacağı ayarların ise uzay renkler göstereceği bariz.

Bunun hiçbir ilgisi alakası yok. Panelin sahip olduğu frekans hiçbir zaman renkleri aşırı doygun ya da soluk yapmadı. Bir yerlerden uydurulma bilgilerin kaynağını da koyarsan belki hak verebiliriz.
Çocuk yorma beni. Arkadaşın paylaştığı Vatan Bilgisayarın linklerinden iki monitörün teknik bilgilerine bir zahmet baksan Lg parlaklık 350 cd/m2 Msi 300 cd/m2 olarak orada bile görünüyor. Sen diyorsun ki bu bilgileri nerden atıyorsun. Siz monitör tanrısısınız sanırım, biz susup size dua edelim eğer öyle uygun buluyorsanız.

Geri
Yukarı