MSI Optix Monitörler İçin Ayar Tavsiyeleri

Tepki süresini hızlı yapınca Inverse Ghosting oluşuyor ayrıca MSI MAG yeni firmware'de freesync açınca tepki süresi normale geçiyor, kilit koydular.
Hay yaşa demek bu problemin adı Inverse Ghosting idi. Ne kadar araştırsam da tanımını bulamamıştım. Neyse ki kendim teşhis koyup kendi çözümümü kendim bulmuştum. Senin MAG monitörde güncel firmware kurulu mu? Kurulu ise nasıl kurdun, servise mi gönderdin?

Edit. Problemin adı ortaya çıkınca araştırdım. Yeterince iyi betimlediğinmi düşünüyorum yine de konuyu okuyanlara göstermek adına, bu sıkıntı kamerayla yakalana bildiği kadarıyla şöyle bir şeydir:

1569019797562.png

Son düzenleme:
  • FreeSync ile Hızlı Tepki Süresi Çatışması:
Bir AMD ekran kartı sahibi olarak ilk deneyimlemek istediğim şey FreeSync idi. FreeSync'i aktive ettim ve kırılmaların yaşanabileceği bol sahne geçişi olan bir oyun açtım. Kırılmalar yaşanmıyordu belki ama ghosting sorununa benzer durumlar meydana geliyordu. Bu durum nasıl anlatılır

• Siyah Dengesi ve Görüntü Ayarları:
Siyah ayarlayıcı 9.5 gibi bir ara ayar koysalarmış çözülecekmiş. Bu ara ayar mevcut olmadığı için çözümü bir renk profili oluşturmakta buldum. Bunun için Windows'daki ekran renk ayarlarını kullandım. Monitör ayarlarından siyah ayarlayıcıyı 10'a sabitledim ve bu program üzerinden gamma seviyesini %20 oranında aşağı çektim:

Oyunda:
  • Oyun Modu: Kullanıcı
  • Parlaklık: 40 / HDCR (parlaklık durumu tercih meselesi)
  • Karşıtlık: 50
  • Netlik: 0
  • Siyah Ayarlayıcı: 10
  • Renk Sıcaklığı: Normal
  • Görüntü İyileştirme: Zayıf
  • Tepki Süresi: Normal
  • Sıfır Gecikme: Açık
  • FreeSync: Açık

Monitör renk testi yapan 2 site buldum ve girdim. Haklılığınızı anladım. En geniş renk skalası için kesinlikle siyah ayarı 10 olmalı. Parlaklık çok arttığı için ben de sizin gibi 40'a çektim. Günlük kullanımda 30 da yetiyor.
Gamayı da windows'ta nvidia ayarlarından %20 aşağı çektim dediğiniz gibi.

Cidden güzel bir ayar oldu. Çok teşekkürler. Başta farkı algılayamamıştım ama monitör görüntü testi yapan sitelerde contrast ve beyaz doygunluğu ayarlarına bakarsak diğer ayarlara göre bu ayarın çok üstün olduğunu görebiliriz.

Fakat oyunlarda gerçekten genel olarak işe yarar mı bilmiyorum. Önceden ips panel monitörüm varken tek bir ayarla her şeyde kullanıyordum. Bu monitör ise oyunda, filmde, günlük kullanımda her şeyde farklı ayar istiyor.
En güzel ön ayarı sinema ayarı. Film izlerken güzel oluyor. Uğraştırmayan tek özelliği bu.

Monitör renk testi yapan 2 site buldum ve girdim. Haklılığınızı anladım. En geniş renk skalası için kesinlikle siyah ayarı 10 olmalı. Parlaklık çok arttığı için ben de sizin gibi 40'a çektim. Günlük kullanımda 30 da yetiyor. Gamayı da windows'ta nvidia ayarlarından %20 aşağı çektim dediğiniz gibi. Cidden güzel bir ayar oldu. Çok teşekkürler. Başta farkı algılayamamıştım ama monitör görüntü testi yapan sitelerde contrast ve beyaz doygunluğu ayarlarına bakarsak diğer ayarlara göre bu ayarın çok üstün olduğunu görebiliriz.
Faydalı olduysa ne mutlu bana. 😊 Sizin monitör neydi ve FW versiyonu nedir acaba?

Bende bu monitörü kullanıyorum yaklaşık 20 gündür ve monitör default ayarları ile geldiğinde hiç memnun değildim. Daha sonra birkaç ayar ile oynayınca monitör'ün muhteşem olduğuna kanaat getirdim. En azından beni doyurdu.
Benim kişisel ayarlarım şu şekilde, deneyip farka bakmak sizlere kalmış

• Oyun Modu: RTS (Anlamadığım bir biçimde renkler çok daha canlı, çok uğraştım fakat renkleri bu denli canlı şekle getiremedim kişisel olarak. Çok tuhaf.)
  • Parlaklık: 70 /
  • Karşıtlık: 75
  • Siyah Ayarlayıcı: 9 (Gama %20 civarlarında)
  • Görüntü İyileştirme: Kapalı
  • Sıfır Gecikme: Açık
  • FreeSync: Açık
Arka planınızı renkli bir fotoğraf ile farka bakabilirsiniz. Renklerin canlılığı, kullanıcı olarak RTS modu kadar canlı bir şekile getirilemiyor. En azından ben getirememiştim.
@XanthiN Inverse Ghosting durumu G-Sync içinde geçerli. RTX 2070 Super kullanıyorum ve DP aracılığı ile G-Sync'i açık duruma geitrdim. Aynı sıkıntı benim içinde geçerli ve ara ara rahatsız etmiyor değil.

Faydalı olduysa ne mutlu bana. 😊 Sizin monitör neydi ve FW versiyonu nedir acaba?

Fw 11 ama siyah ayarı yine dengesiz malesef.
Ben renk ayarı için şu siteyi kullandım:

Beyaz doygunluğu ve kontrastta tüm renkleri görebildiğim tek ayarı da yukarda yazdım zaten.
Gama kısmaktan da vazgeçtim sanırım.

Testi yapıp fikrinizi söylerseniz iyi olur insanlar.

Son düzenleme:
@@XanthiN

FW atılsa bile neden siyah ayarıyla ilgili bir değişiklik yapılamamış anlamış değilim. Yani 20 ye kadar kademeli ayar koyup olayı sadece 9 10 arasına kitlemek tamamen saçmalık. Bunu eminim biliyorlar peki neden değiştiremiyorlar yada değiştirmiyorlar ?

Ben de sizin gibi siyah ayarını 10 a getirip gama ayarını biraz düşürdüm. Başta yerini bulamazken biraz araştırınca buldum :)

Bir sitede MSI Optix MAG27CQ için ICM dosyası buldum ama yüklesem bile değişen bir şey olmadı. Bu 2 monitör arasında pek bir fark yokmuş.

Aynı sitede monitör hakkında bazı incelemeler yapılmış. Belki İngilizce yada Türkçeye çevirip bakmak istersiniz.

ICM linki

Başka daha uygun hazır ICM'ler bulunup kullanılır mı bilemiyorum ? Birde kullanıcının yaptığı ayarları ICM'ye kayıt edip herkesin test etmesi sağlanabilir mi acaba ?

Monitörün kendi sürücüsünü yüklediğinizde kendine ait ICM'yi yüklüyor ve bariz bir fark oluşuyor. Hatta sürücü dosyalarının içinde ICM dosyası da mevcut.

Bu arada MSI Gaming OSD yazılımında eğer Freesync aktif edildiyse Tepki Süresi Normale sabitleniyor. Zaten bir arkadaş yazmış Firmware güncellenince Normale sabitliyor diye.

Bunun dışında Freesync açtım ve denemeler yapacağım. Daha önce AMD ekran kartımda bazı problemler yaşadım. Bunun sebebi olarak MSI Gaming APP olduğunu söyleyenler oldu ve MSI'ın tüm uygulamalarını kaldırdım. Radeon yazılımı da yüklemeyip sadece sürücülerini kurdum.

Hatta MSI RX 470 ekran kartının BIOS'unu güncelledim.

Eskiden ara ara Windows açılışınca sapıtıyordu. Şimdilik bir sorun yok. 144 HZ ve Freesync ayarı açık şekilde kullanıyorum. Pek oyun oynamadığım için çok test yapamadım. Gerçi yapsam da detayları çok iyi analiz edeceğimi düşünmüyorum :)

Açıkçası bunlara rağmen monitörden memnunum. İmkanlarım dahilinde alabileceğim en pahalı ve en uygun olan monitörü aldım diye düşünüyorum. Ama açıkçası uzun süredir monitör teknolojilerinden habersizdim. Bu yüzden bu seviyedeki bir monitörün daha sorunsuz olmasını beklerdim.

1000 lira seviyesinde 75 HZ 24 veya 27 monitör almaya çalışırken buralara kadar çıktım. Sonuçta bir kez alıp uzun süre kullandığımız hatta birkaç sistem değiştirsek bile halen kullanacağımız bir monitör beklentisi içindeydim.

Salt oyun amaçlı düşünseydim zaten 24 INC VA yada TN alıp geçerdim. Ama olay 27 INC'e kayınca 2K gerekli gibi oluyor üstüne de olmuşken 144 HZ olsun diyorsunuz :) Böylece fiyat arttıkça artıyor. Belki 1600 1800 liralık bazı fırsat monitörler de vardı ama insan biraz kuşku duyuyor.

Bu bahsedilenler bütün OPTIX lerde vardır herhalde değil mi? msi optix mpg27c modeli mesela?
Evet aynıdır. Bahsettiğiniz monitör de VA panel ve curved. Teknoloji aynı teknoloji, model farkı var.
Benim kişisel ayarlarım şu şekilde, deneyip farka bakmak sizlere kalmış
...

@XanthiN Inverse Ghosting durumu G-Sync içinde geçerli. RTX 2070 Super kullanıyorum ve DP aracılığı ile G-Sync'i açık duruma geitrdim. Aynı sıkıntı benim içinde geçerli ve ara ara rahatsız etmiyor değil.
Deneyimlerini aktardığın için teşekkür ederim. 🤝
FW atılsa bile neden siyah ayarıyla ilgili bir değişiklik yapılamamış anlamış değilim. Yani 20 ye kadar kademeli ayar koyup olayı sadece 9 10 arasına kitlemek tamamen saçmalık. Bunu eminim biliyorlar peki neden değiştiremiyorlar yada değiştirmiyorlar? Ben de sizin gibi siyah ayarını 10'a getirip gama ayarını biraz düşürdüm. Başta yerini bulamazken biraz araştırınca buldum. :)
Faydalı olduğuna sevindim. Gamma gamma diyip durmuşum ama nasıl yapılabileceğini anlatmamışım. Çözemeyen arkadaşlar şu videoya bakabilirler. NOT: Türkçede Windows arama yerine "görüntü rengini ayarla" yazdığınızda karşınıza çıkar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bir sitede MSI Optix MAG27CQ için ICM dosyası buldum ama yüklesem bile değişen bir şey olmadı. Bu 2 monitör arasında pek bir fark yokmuş. ICM linki ...
Profil yükleme işine girmedim ben zaten gerek yoktu. Bizim yaptığımız birazcık gamma düşürmek. Kendi profilim güzel çalışıyor yalnız şöyle bir sorun buldum; monitörü kapatıp açtığımda monitör ayarları buga giriyor; profiller çalışmıyor, profiller arası geçiş yapılamıyor aynı zamanda gece ışığı da kilitleniyor, açılıp kapatılamıyor. Çözmek için bilgisayarı yeniden başlatmam gerekiyor... Siz de dener misiniz?

Yani bahsettiğim yer şurası, değiştirseniz de değişen bir şey olmuyor:

1569191952315.png

Son düzenleme:
@@XanthiN

Monitörü üzerinden kapatıp açtığımda profiller arası geçişte bir sorun olmadı. Gece ışığı da çalışıyor. Bildirim alanından seçtim çalıştı. Ben gerçi iris uygulamasını kullanıyorum. Biraz alışkanlık tabi.

Merhaba arkadaşlar,

MSI Optix Mag241c kullanıyorum. Bugün format attım, formattan sonra monitör sanki aydınlanmıyor, karanlık. Normalde bilgisayar ve monitör açıldığında monitöre gelen DP yazısından sonra ışıklar açılır gibi aydınlanma gelirdi. Ayarları ne kadar kurcaladıysam bunun sebebini bulamadım.
Tepki süresini hızlıdan en hızlıya aldığınızda bir kararma oluyor ya onun kadar değil ama hızlıda olduğu halde bir kararma mevcut. Çözüm hakkında önerilerinizi bekliyorum.

Ayarlarım;
  • Oyun Modu: Kullanıcı
  • Parlaklık: 80
  • Karşıtlık: 80
  • Siyah Ayarlayıcı: 10
  • Görüntü İyileştirme: Kapalı
  • FreeSync: Kapalı

Geri
Yukarı