MSI Optix Monitörler İçin Ayar Tavsiyeleri

@LuckSoul , kaç paraya aldın? 27 inç monitör 1080p için uygun değil diye her yerde söyleniyordu. Keşke 24 inç alsaymışsın ya da 27 inç tercih ettiysen 2K alsaymışsın. Kaç paraya aldığını yazmamışsın ama eminim 27 inç için de o paraya daha iyi bir 144hz 1ms 1080p VA/IPS panelli monitör alabilirdin. Örneğin şu sıralar AOC 24G2U revaçta. 144hz 1ms 1080p IPS panel, fiyatı ise yaklaşık 1300₺ civarlarında.

Siyah ayarlayıcı konusunda sana tamamen katılıyorum. MSI bu noktada büyük çuvallamış. Şu an MSI Optix MAG271CQR'in yanında ikinci monitör olarak 24 inç'lik 144hz 1ms 1080p Samsung CFG73 var. Bu monitörü ise yaklaşık 1200₺'ye aldım. Renk ve siyah dengesi konusunda benim 3 bin TL'lik 2K MSI monitörü tokatlıyor. Yanyana koyup baktığımda Samsung'un 1080p ekranı daha başarılı ve doygun görünüyor. Ayrıca hızlı yanıt süresi de MSI monitörlerden daha başarılı çalışıyor. Bunu görünce gerçek buymuş dedim, beni çok şaşırttı. MSI monitörlere öylesine koymuşlar. Bu Samsung'un da eksileri var ama fiyat performans dengesi bakımından on numara.

Pek "Color Banding" tecrübem ve bilgim yoktu, her iki monitörü aşağıdaki linkten teste soktuğumda MSI monitörde 2K çözünürlüğe rağmen ciddi color banding kusurları olduğunu farkettim. 1080p MSI monitörlerde daha fazla çıkar muhtemelen. 1000₺'lik Samsung monitörümde ise neredeyse kusur yoktu. MSI kalitesizliğiyle beni hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor...

2450TL civarına aldım.27inç de 1080p düzgün olmayacağını bilerek aldım yukarıda yazımda da dedim zati piksel sorun değil benim için %95 konsol için aldım sonuçta evdeki tv de 40 inç 1080p pikselleri dememe gerek yok :) .24 inç almadım konsolda 40 inç de oynadığımdan tat vermez diye düşündüm büyük panelde oynadığım için.Birde bildik markalardan alayım istedim İnternet üzerinden sipariş vermedim.Samsun'da ürün genişliği olarak monitör, vatan bilgisayar da vardı aldım çıktım. Beni deli eden ışık süzmesi, sırf bunun için IPS panel monitör almadım.Daha önce başıma gelmişti para iadesi almıştım.
Dizüstü bilgisayarda da kullanıyordum çıkardım şu an sadece konsolda kullanılacak uzak mesafeden sorun yok. İşin garip tarafı konsolda oyun oynarken sorun yok pc de çok rahatsız ediyor beni. Kenarlardaki ışık sızmasını ayarı 10 yerine 9'a ayarlayıp hallettim.Farklı markalar var evet birinde bir özellik varsa diğerinde yok ve ya her birinde kusur illaki var. Bir da haki sefere alırsam şayet Qled panel alırım.

@LuckSoul , kaç paraya aldın? 27 inç monitör 1080p için uygun değil diye her yerde söyleniyordu. Keşke 24 inç alsaymışsın ya da 27 inç tercih ettiysen 2K alsaymışsın. Kaç paraya aldığını yazmamışsın ama eminim 27 inç için de o paraya daha iyi bir 144hz 1ms 1080p VA/IPS panelli monitör alabilirdin. Örneğin şu sıralar AOC 24G2U revaçta. 144hz 1ms 1080p IPS panel, fiyatı ise yaklaşık 1300₺ civarlarında.

Siyah ayarlayıcı konusunda sana tamamen katılıyorum. MSI bu noktada büyük çuvallamış. Şu an MSI Optix MAG271CQR'in yanında ikinci monitör olarak 24 inç'lik 144hz 1ms 1080p Samsung CFG73 var. Bu monitörü ise yaklaşık 1200₺'ye aldım. Renk ve siyah dengesi konusunda benim 3 bin TL'lik 2K MSI monitörü tokatlıyor. Yanyana koyup baktığımda Samsung'un 1080p ekranı daha başarılı ve doygun görünüyor. Ayrıca hızlı yanıt süresi de MSI monitörlerden daha başarılı çalışıyor. Bunu görünce gerçek buymuş dedim, beni çok şaşırttı. MSI monitörlere öylesine koymuşlar. Bu Samsung'un da eksileri var ama fiyat performans dengesi bakımından on numara.

Pek "Color Banding" tecrübem ve bilgim yoktu, her iki monitörü aşağıdaki linkten teste soktuğumda MSI monitörde 2K çözünürlüğe rağmen ciddi color banding kusurları olduğunu farkettim. 1080p MSI monitörlerde daha fazla çıkar muhtemelen. 1000₺'lik Samsung monitörümde ise neredeyse kusur yoktu. MSI kalitesizliğiyle beni hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor...

27" 2K 144 HZ monitörü bence eşdeğer monitörlerle kıyaslamak daha doğru olacaktır. Belki bazı açılardan kıyaslanabilir ama her açıdan kıyaslamak ne kadar doğru bence tartışılır.

Belki de genel olarak 2K monitörler yeterince iyi seviyeye ulaşmadı. Belki de bu seviyelerde benzer sorunlar var. Bilemiyorum.

Aynı marka diyelim Samsung'un 2K ile 1080p monitörü aynı seviyelerde mi ? yada MSI 1080p ile 2K'sı aynı özelliklere mi sahip ? Renk, siyah dengesi, tepsi süresi vs vs.

Sanırım bu color banding olayı 2K monitörlerde daha fazla görülen bir şey. Çok bilgim yok. Ama bana öyleymiş gibi geliyor. Sanırım 2K olması color banding'i yok etmekten öte daha fazla ortaya çıkmasını sağlıyor olabilir.

Mutlaka monitör almadan önce araştırıyoruz. Bu seviyelerde başka eşdeğer bir şey bulamadığımızı biliyoruz. O noktada Samsung monitörlerin de birçok eleştiri aldığını görüyoruz.

Yani ya 24" 1080p'ye mahkum olunacak yada 3 bin seviyelerdeki 2K monitörler istiyorsak bu kusurlarına fazla takılmamamız gerekecek. Daha üst seviye 2K monitörlerde durum nasıldır bilgim yok.

Bu monitörleri kullananlar varsa yazarlarsa bilgilenmiş oluruz.

Daha iyisini görmeden elimizdeki bize hep daha iyi gibi görünür. Şu an bu durumdayım. Tv ekranından monitöre geçiş yapmış birisi olarak monitörden memnunum. Normalde bu seviye bir monitör bile almamam gerekiyorken yani belki 24 inç 1080p hatta 75 hz bana yetecek iken bir monitör alıp yıllar boyunca kullanan birisi olarak almışken çıkabileceğim kadar çıkayım düşüncesiyle aldım.

Görüyorum ki beklentiye göre veya farklı durumlardan kaynaklanan kiminde az çok memnuniyet kiminde ise hayal kırıklığı yaşanıyor.

27" 2K 144 HZ monitörü bence eşdeğer monitörlerle kıyaslamak daha doğru olacaktır. Belki bazı açılardan kıyaslanabilir ama her açıdan kıyaslamak ne kadar doğru bence tartışılır.
Zaten sadece kıyaslanabilecek açılardan kıyasladım. Çözünürlükle alakası olmayan, renk gamutu, siyah dengesi ve tepki hızı süresi üzerinden bahsettim. Keskinlik, netlik vb. olaylarına girmedim. Samsung'un da kendi kulvarında kusurları var fakat F/P bakımından çok daha ideal diyerek bitirdim.
Yani ya 24" 1080p'ye mahkum olunacak yada 3 bin seviyelerdeki 2K monitörler istiyorsak bu kusurlarına fazla takılmamamız gerekecek. Daha üst seviye 2K monitörlerde durum nasıldır bilgim yok.
Detaya girmeden temel özellikler bakımından kıyaslarsak, 1200₺'lik monitör ile 3000₺'lik monitör arasındaki fark sadece 24 inç 1080p ve 27 inç 2K çözünürlük. İş böyle olunca bu çözünürlük ve ekran boyutu farkı için gerçekten ~2000₺ fazla vermeye gerek varmıydı diye düşündüm ve olmadığına karar getirdim. Detaya girdiğimizde de zaten, elimdeki diğer monitör için konuşuyorum, renk ve diğer konularda tokatlıyor.
Daha iyisini görmeden elimizdeki bize hep daha iyi gibi görünür.
Aynen öyle. Ben de bu monitörü çok beğenerek aldım. 2K monitörler arasında en F/P görüneni buydu. Markası da MSI'ydi üstelik. Bir kaç kusuru dışında beğenerek kullanıyordum taa ki yanına başka monitör koyana kadar. Bu durum bu monitörün kötü olduğu anlamına gelmedi sadece yeterli kadar iyi olmadığını görmemi sağladı.
Görüyorum ki beklentiye göre veya farklı durumlardan kaynaklanan kiminde az çok memnuniyet kiminde ise hayal kırıklığı yaşanıyor.
Beklenti görecelidir. İyi 1080P monitörler 1000-1500₺ bandındayken 2 kat para verip 3000₺'ye 2K monitör alınıyorsa insan tabii ki o fiyata değecek bir şeyler görmek istiyor. Bu beklentiden ziyade verilen paranın karşılığının alınmak istenmesi. 2 kat para ödemenin karşılığı daha büyük ekran ve daha iyi çözünürlükten öte olması gerekiyordu.

Bu mesajı okuyan arkadaşlar, hakkında konuştuğumuz MAG271CQR kesinlikle çok kötü bir monitör değil ama çok kaliteli de değil. Bu monitörün bir tık üstleri 3500 - 4000₺ civarlarında olduğu göz önünde bulundurursak hala 2K segmentinde alınabilecek en iyi F/P monitörlerden biri olduğunu düşünüyorum. Yalnız ne yazıkki bu bile fiyatının uygun olduğu anlamına gelmiyor. Benim hayal kırıklığım 1080p monitörler ile aralarında devasa fiyat farkları olmasına rağmen özellik bakımından o fiyat farkını karşılayamamaları, daha iyi çözünürlük ve ekran boyutundan öteye gidememeleri. 2K sizin için çok elzem değilse, tavsiyem, gidin kaliteli bir 1080P monitör alın derim çünkü arada gerçekten fiyat uçurumu var.
------------
20 KASIM

Gün itibariyle monitörü elden çıkardım fakat konuya desteğim devam edecek. Bilmek istediklerinizi sorabilir, konu ve ürün hakkında yorumlar yazabilirsiniz. 👍

Son düzenleme:
27 MSI OPTIX MAG271C FullHD, 144HZ 1MS sahibiyim. Blackfriday zamanı Amazondan 1499'a aldım.

Dün ilk kez kullanma fırsatım oldu. Counter Strike'da koyu renkli alanlarda birşeyler oluyor. Nasıl tarif edeyim bilmiyorum. sanki florasan bozulunca tık tık diye hızlı hızlı yanıp söner ya göz alır, sanki öyle gibi, nasıl analatayım cidden bilemiyorum :/ Siyah kısımlardayken oyun içinde ilerleyince beyazlık mı oluşuyor bişeyler oluyor. anlarız artık. bilmiyorum ya. Şimdilik yazdığınız gibi ayarlamayı denicem bakalım çözebilecek miyim..

27 MSI OPTIX MAG271C FullHD, 144HZ 1MS sahibiyim. Blackfriday zamanı Amazondan 1499'a aldım.

Dün ilk kez kullanma fırsatım oldu. Counter Strike'da koyu renkli alanlarda birşeyler oluyor. Nasıl tarif edeyim bilmiyorum. sanki florasan bozulunca tık tık diye hızlı hızlı yanıp söner ya göz alır, sanki öyle gibi, nasıl analatayım cidden bilemiyorum :/ Siyah kısımlardayken oyun içinde ilerleyince beyazlık mı oluşuyor bişeyler oluyor. anlarız artık. bilmiyorum ya. Şimdilik yazdığınız gibi ayarlamayı denicem bakalım çözebilecek miyim..

Freesync'yi kapatıp tekrar deneyin bakalım sorun aynı şekilde devam edecek mi?

Counter Strike'da koyu renkli alanlarda birşeyler oluyor. Nasıl tarif edeyim bilmiyorum. sanki florasan bozulunca tık tık diye hızlı hızlı yanıp söner ya göz alır, sanki öyle gibi.
İlk mesajda belirttiğim yüksek değişken FPS'li sahnelerde yaşanan titreme problemini yazmışsınız. FreeSync'den kaynaklanıyor, normal bir durumdur. Kapatırsanız geçer.

merhaba amd ryzen 5 2600x zotac rtx 2060 16 gb ram sistem topladım
MSI 27" OPTIX MAG271C hoşuma gitti alınır mı
bide bu var aklımda
Samsung 27"LC27FG73FQMXUF

bütçe 2.200 tl

Ben bunu kullanıyorum, çok oyun oynamadığımdan almıştım. Renk doğruluğu önemli bir konu, yabancı forumlarda renk konusunun üstünde çok duruyorlar. Samsung PLS ya da Qled monitör alırsanız bu sorunları yaşamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı