MSI Optix Monitörler İçin Ayar Tavsiyeleri

Merhaba arkadaşlar,

MSI Optix Mag241c kullanıyorum. Bugün format attım, formattan sonra monitör sanki aydınlanmıyor, karanlık. Normalde bilgisayar ve monitör açıldığında monitöre gelen DP yazısından sonra ışıklar açılır gibi aydınlanma gelirdi. Ayarları ne kadar kurcaladıysam bunun sebebini bulamadım.
Tepki süresini hızlıdan en hızlıya aldığınızda bir kararma oluyor ya onun kadar değil ama hızlıda olduğu halde bir kararma mevcut. Çözüm hakkında önerilerinizi bekliyorum.

Ayarlarım;
  • Oyun Modu: Kullanıcı
  • Parlaklık: 80
  • Karşıtlık: 80
  • Netlik: 0
  • Siyah Ayarlayıcı: 10
  • Renk Sıcaklığı: Normal
  • Görüntü İyileştirme: Kapalı
  • Tepki Süresi: Normal
  • FreeSync: Kapalı

Monitörün kendi sürücülerini yüklediğinizde düzeleceğini tahmin ediyorum.

Bu arada bazen bende de aynı sorun olmaya başladı. Yada daha önce de yapıyordu ben fark etmemiştim. Bazen renk ayarları yapılamıyor profil seçilemiyor. Monitörü kapatıp açınca düzeliyor.

MAG271CQR için;

GAMA kısıp siyah ayarını 10 yapmak renk sorunlarımızı çözdü. Fakat 2K monitör oyunlarda düşük FPS
veriyor malesef. RTX 2060'la Assassins Creed Odyssey'de benchmark testinde ortalama 65 FPS alabiliyorum. O da ancak high ayarlarda. Full HD monitörüm varken ultrada rahat oynanıyordu.
Full HD'de ultrada oynadığın oyunu 2K'da highda oynayabilince arada görüntü olarak bir fark kalmıyor. 60FPS'in altı da cidden çok kötü. Akıcılık kayboluyor.
Verimli kullanım için 2K'da RTX2070 ve yukarısı lazım.

MAG271CQR için;

GAMA kısıp siyah ayarını 10 yapmak renk sorunlarımızı çözdü. Fakat 2K monitör oyunlarda düşük FPS
veriyor malesef. RTX 2060'la Assassins Creed Odyssey'de benchmark testinde ortalama 65 FPS alabiliyorum. O da ancak high ayarlarda. Full HD monitörüm varken ultrada rahat oynanıyordu.
Full HD'de ultrada oynadığın oyunu 2K'da highda oynayabilince arada görüntü olarak bir fark kalmıyor. 60FPS'in altı da cidden çok kötü. Akıcılık kayboluyor.
Verimli kullanım için 2K'da RTX2070 ve yukarısı lazım.

Aynen, ben fazla oyun oynayan birisi değilim. Şu an elimde RX 470 var. Belki ileride güncellerim. Rekabetçi oyun düşkünü birisi olsaydım bu sisteme göre tabi ki 24 INCH 1080p 144 HZ 1 MS tercih ederdim.

Ayrıca monitör değiştirmeden önce muhtemelen birkaç sistem güncellemesi yapmış olurum :) Monitör sisteme göre daha geç değiştirilen bir ürün diye düşünüyorum. Tabi kişiden kişiye değişebilir.

Monitörün kendi sürücülerini yüklediğinizde düzeleceğini tahmin ediyorum.

Bu arada bazen bende de aynı sorun olmaya başladı. Yada daha önce de yapıyordu ben fark etmemiştim. Bazen renk ayarları yapılamıyor profil seçilemiyor. Monitörü kapatıp açınca düzeliyor.

Monitörün sürücülerini nereden indirebilirim?

Bugün windows sürümünü 1903'ten 1809'a indirdim. Parlaklık biraz arttı ama hala daha istediğim gibi değil. Önceden windows açılınca sanki monitörün içinde ışık yanıyor gibi aydınlanma olurdu.

Monitörün sürücülerini nereden indirebilirim?

Bugün windows sürümünü 1903'ten 1809'a indirdim. Parlaklık biraz arttı ama hala daha istediğim gibi değil. Önceden windows açılınca sanki monitörün içinde ışık yanıyor gibi aydınlanma olurdu.
Buradan indirebilirsin.

VA ve IPS panellerde ghosting sorun olarak bile görülmüyor çünkü panelin yapısı gereği var. Çok doğal bir olay yani.

ben de aynı mönitörü kullanıyorum , refresh rate' i ON yapınca ekranda 144 yazısı beliriyor onu nasıl kapatabilirim ?

Monitörün arkasındaki analogdan Menü -> Oyun -> Yenileme Hızı -> Kapalı yaparsan gider.

Ben de MAG271CR modelini kullanıyorum dün aldım. Fiyat olarak bu paraya başka bu tarz bir monitör bulamadım açıkçası. Bazı kötü yanlarını biliyordum aslında bu kadar kötü olacağını bilmiyordum. Vatanbilgisayar dan aldım baktık kontrol ettik orada ölü piksel vs. yok gayet iyi ışık sızmasını anca karanlık bir ortamda anlaşılacağı için orada görmek o ışık altın imkansız.Eve geldim kurdum tamda düşündüğüm gibi 4 köşesinde de ışık sızması var bir cin parmak kalınlığında. Aslında ben bu monitörü konsol için aldım evde 40 inç. tv var odada onda oyun oynadığımda ev ahalisi kullanamıyor tv. yi. O da 1080p bir tv. Aldığım monitör de 1080p lakin 27 inç. e gitmemiş, aranda mesafe yoksa monitörle pikseller bariz bir şekilde görünüyor... Çok da umursamıyorum onu açıkçası. Monitörün kendi fabrika ayarları hiçbir işe yaramıyor her mod için ayarlar vasat. Kullanıcı illa kendi bir ayar yapması lazım. Ben sizin yaptığınız ayara göre yaptım şayet bu ''siyah ayarlayıcı'' beni deli etti sizinde dediğiniz gibi araya bir 9,5 koysalar sorun olmayacak şöyle ki gama ayarlarından da ayarlama yaptım ben 10'a getirdiğimde bu ayarı film izlerken ve ya siyah ağırlıklı bir duvar kağıdı vs. olduğunda kenar ışık süzmeleri çok can sıkıyor 9 da sıkıntı yok siyahlar tam siyah.Çift HDMI biri ps4 slim kasaya diğeri dizüstü bilgisayara bağlı. Bilgisayarda 120 Hz , konsol 60Hz kullanıyorum.Oyunda HDCR yi açsam bu sefer hareket bulanıklığı ayarı açılmıyor onu açsam tersi diğeri açılmıyor.

Siyah ayarlayıcı 10 iken.

IMG_0193.JPG

Siyah ayarlayıcı 9 iken.

IMG_0194.JPG

Isınamadım bu monitöre açıkçası gerçi parası ortada ne kadar para o kadar köfte.

@LuckSoul , kaç paraya aldın? 27 inç monitör 1080p için uygun değil diye her yerde söyleniyordu. Keşke 24 inç alsaymışsın ya da 27 inç tercih ettiysen 2K alsaymışsın. Kaç paraya aldığını yazmamışsın ama eminim 27 inç için de o paraya daha iyi bir 144hz 1ms 1080p VA/IPS panelli monitör alabilirdin. Örneğin şu sıralar AOC 24G2U revaçta. 144hz 1ms 1080p IPS panel, fiyatı ise yaklaşık 1300₺ civarlarında.

Siyah ayarlayıcı konusunda sana tamamen katılıyorum. MSI bu noktada büyük çuvallamış. Şu an MSI Optix MAG271CQR'in yanında ikinci monitör olarak 24 inç'lik 144hz 1ms 1080p Samsung CFG73 var. Bu monitörü ise yaklaşık 1200₺'ye aldım. Renk ve siyah dengesi konusunda benim 3 bin TL'lik 2K MSI monitörü tokatlıyor. Yanyana koyup baktığımda Samsung'un 1080p ekranı daha başarılı ve doygun görünüyor. Ayrıca hızlı yanıt süresi de MSI monitörlerden daha başarılı çalışıyor. Bunu görünce gerçek buymuş dedim, beni çok şaşırttı. MSI monitörlere öylesine koymuşlar. Bu Samsung'un da eksileri var ama fiyat performans dengesi bakımından on numara.

Pek "Color Banding" tecrübem ve bilgim yoktu, her iki monitörü aşağıdaki linkten teste soktuğumda MSI monitörde 2K çözünürlüğe rağmen ciddi color banding kusurları olduğunu farkettim. 1080p MSI monitörlerde daha fazla çıkar muhtemelen. 1000₺'lik Samsung monitörümde ise neredeyse kusur yoktu. MSI kalitesizliğiyle beni hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı