MSI RTX 3070 Gaming X Trio vs Gigabyte AORUS Master RTX 3070

@Power Supply Unit @Uchiha Shisui.

Tabii ASUS bu durumu da fiyatlarına yansıtıyor zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu test 11 ay öncesine ait referans olarak almak mantıksız, listedeki rakipleri Gigabyte eagle, Gigabyte'ın en kötü modeli ve o zaman daha rakiplerin top modelleri yoktu.
Ayrıca temel ve Boost frekansta göre de kart karşılaştırmak çok mantıksız.
Maşallah sizde de her karttan varmış :D

3000 serisi Gigabyte, ASUS, MSI tüm modellerini ve diğer markalarında çeşitli modellerini kullandım, kullanıyorum 😁

@Power Supply Unit @Uchiha Shisui.

Bu test 11 ay öncesine ait referans olarak almak mantıksız, listedeki rakipleri Gigabyte eagle, Gigabyte'ın en kötü modeli ve o zaman daha rakiplerin top modelleri yoktu.
Ayrıca temel ve Boost frekansta göre de kart karşılaştırmak çok mantıksız.

3000 serisi Gigabyte, ASUS, MSI tüm modelleri ve diğer markalarında çeşitli modellerini kullandım, kullanıyorum 😁
Öncelikle "mantıksız" demek için done sunmanız lazım ama ben sizin yerinize sunayım.

Aşağıda MSI RTX 3070 SUPRIM X ekran kartının incelemesi mevcut. Yükte aldığı en düşük sıcaklık 63 derece. Bunu kenara yazdık.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sonrasında aşağıdaki videoya geri gidiyoruz. ASUS ROG STRIX 3070'e bakıyoruz. 61.9 dereceyi görüyoruz ve bunu da kenara yazıyoruz.

Bu durumda ortada 1.1 derecelik fark oluşuyor. İsterseniz üzerinden 20 yıl geçirin. Takipçi sayıları belli inceleme kanallarının sundukları verileri dikkate almak en doğal durumdur. Eğer mantıklı yorum yapacaksak böyle olması gerekir. Sizin sayısız kartınız olması ve bunları madencilik tarlanızda farklı değerlerde çalıştırmanız kartların sınıflandırmasında geçerlilik sunmuyor. ASUS Rog, MSI Suprim, Palit GameRock üst seviye soğutmaya sahip ürünlerdir. Bu durumu "o iyi, bu iyi" diye irdelemenin manası yok.
Şimdi uzun uzun anlatamam ama suprim>strix.
Gaming X ve Aorus dışında bu iki karta da sahibim.
Sadece soğutma bloğuna bakarak bile hangisinin iyi olduğunu söylemek mümkün.
Ayrıca şu yorumunuza hiçbir şey demedim ama "soğutma bloğuna" bakarak bir şey anlaşılmaz. Bunun en bilindik örnekleri kule tipi işlemci soğutucularında gözükür. Bu konuda da veri sunayım:

Yukarıdaki videoda Mugen 5 ile SE-224-XT'yi baz alabilirsiniz. Görüntü ve fiyat açısından ciddi farklar bulunmasına rağmen soğutma performansı SE-224-XT'de daha iyi. Yani her şey görüntüden ibaret olmuyor.

Son düzenleme:
Gaming X alırdım.
Çünkü Gigabyte kadar vizyonsuz bir firma görmedim.
4 slot ekran kartı yapıyorsun (Aorus Master RTX 3070 3 slot civarıymış, yanlış hatırlamışım). Ama 2.9 slot ROG Strix ile yarışamıyor. Üstelik ROG Strix 830$, Aorus Master 800$. Arada fiyat olarak fark var ama uçurum yok. LCD ekran eklesinler çok lazımmış gibi.

Son düzenleme:
@Uchiha Shisui aç iki kartın inceleme videolarını izle kardeşim ne deyim. Önce bir iddia atan sensin kanıt olarak sadece STRIX attın rakipleri eagle ve Founders Edition olan. Ayrıca ben bu kartları mining de kullandığımı söylemedim, mining dışında başka işlerde de kullanılabiliyor değil mi mesela ebir e-spor Cafe'de?
Suprim daha çok güç çeker daha fazla ısınır daha fazla FPS verir, STRIX daha az ısınır daha az güç çeker daha az FPS verir. Suprim'e STRIX'den verdiğinden daha yüksek o.c değerleri verirsin çünkü o yükü kaldırır ama STRIX kaldıramaz.

Şimdi uzun uzun anlatamam ama suprim>strix.
Gaming X ve Aorus dışında bu iki karta da sahibim.
Sadece soğutma bloğuna bakarak bile hangisinin iyi olduğunu söylemek mümkün.
Bloğa bakıyorsak Aorus Master en iyisi oluyor. 4 slot değilmiş, pardon.
RTX 3080 modeliyle karıştırdım.

Son düzenleme:
Bloğa bakıyorsak Aorus Master en iyisi oluyor. 4 slot kart.

Aorus Master 4 slot değil bayağı küçük bir kart istersen resim atabilirim nereden baktın bilmiyorum ama yanlış bakmışsın.
Ve bloğa bakınca fikir veriyor çünkü diğerleri yanında pire gibi kalıyor.
Asus Tuf, Aorus Master'dan daha kaslı bloğa sahip mesela.

Son düzenleme:
@Uchiha Shisui aç iki kartın inceleme videolarını izle kardeşim ne deyim. Önce bir iddia atan sensin kanıt olarak sadece STRIX attın rakipleri eagle ve Founders Edition olan. Ayrıca ben bu kartları mining de kullandığımı söylemedim, mining dışında başka işlerde de kullanılabiliyor değil mi mesela ebir e-spor Cafe'de?
Suprim daha çok güç çeker daha fazla ısınır daha fazla FPS verir, STRIX daha az ısınır daha az güç çeker daha az FPS verir. Suprim'e STRIX'den verdiğinden daha yüksek o.c değerleri verirsin çünkü o yükü kaldırır ama STRIX kaldıramaz.
Ben size termal performans açısından veri sundum. Zaten açıp iki tane kartın videolarını izleyerek bunu söylüyorum. "Ya bu daha iyi, kanka" demedim. Ayrıca daha çok güç çeker mantığınıza da yine bir içerikle cevap vereyim: Suprim X, 3-4W daha fazla çekiyor. Kafamdan sallamıyorum bu arada. Bizzat ölçümlerini aktarıyorum.

Aorus Master 4 slot değil bayağı küçük bir kart istersen resim atabilirim nereden baktın bilmiyorum ama yanlış bakmışsın.
Ve boğa bakınca fikir veriyor çünkü diğerleri yanında pire gibi kalıyor.
Asus Tuf, Aorus Master'dan daha kaslı bloğa sahip mesela.
Evet Aorus Master RTX 3080 ile karıştırdım. Yine de 3 slot falanmış sanırım, nasıl küçük oluyor? Boyutlarda da ufak fark var (ROG Strix'e göre). 2-3 cm kadar daha uzun mesela ROG.

Ben size termal performans açısından veri sundum. Zaten açıp iki tane kartın videolarını izleyerek bunu söylüyorum. "ya bu daha iyi, kanka" demedim. Ayrıca daha çok güç çeker mantığınıza da yine bir içerikle cevap vereyim: Suprim X, 3-4W daha fazla çekiyor. Kafamdan sallamıyorum bu arada. Bizzat ölçümlerini aktarıyorum.

Yav bu yüzden uzun uzun açıklamakla uğraşamam yazdım bir ton veri vermemi istiyorsun gece gece bununla uğraşamam yarın işe gideceğim işim gücüm var. Sen kendi bildiğinle devam et.
Bende iki kartında 3080 ve 3090 modelleri var yan yana koyduğumda Suprim üstün geliyor ister inan ister inanma sana kalmış, forum diye tecrubemizi aktarıyoruz gereksiz muhabbete giriyorsunuz.
Evet Aorus Master RTX 3080 ile karıştırdım. Yine de 3 slot falanmış sanırım, nasıl küçük oluyor? Boyutlarda da ufak fark var (ROG STRIX'e göre). 2-3 cm kadar daha uzun mesela ROG.

Aorus'un tüm modelleri - 3070 için söylüyorum- rakiplerin üst seviye modellerinden daha küçük hatta orta sınıf modellerden de küçük.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı