MSI RTX 4060 TI Ventus 2X Black 8 GB İncelemesi

Öncelikle bu beklediğiniz o RTX 4060 Ti incelemesi değil, MSI Ventus incelemesi olarak değerlendirebilirsiniz. Kart 4 gün önce elime geçti ve 2 gün önce iade edilmek üzere yola çıktı. Görselleri;
20230712_181240.jpg

20230712_181442.jpg

Kart öncelikle bit kadar ve çok hafif, Ventus RTX 3060 12 GB bunun yanında bayağı iri kalıyor. Fanlarının kalitesi berbat, soğutması ayrı berbat. Soğutucu blok sanki geri dönüştürülmüş konserveden yapılmış gibi. Furmark testinde 74, Cyberpunk 2077'de 77 dereceyi gördü. Tabii 90 dereceyi bile normal gören bir kısım Technopat üyesine bu normal gelebilir lakin şuradan durumun vehametini anlayabilirsiniz.

Sapphire Pulse 6600 XT Furmark testinde 66, Cyberpunk 2077'de 69 dereceyi gördü.
MSI Ventus 2x 3060 12 GB Furmark testinde 69, Cyberpunk 2077'de 71 dereceyi gördü.

Bu kartın test edildiği videolarda öyle değerler görmedim hatta bunun üzerine fanlarını ve RPM'i kontrol ettiğimde o testlerin ya çok serin ya da uzay sistemde yapılabilmiş olduğu kanısına vardım. Çünkü kendisinden daha fazla güç tüketen 3060 aynı fan yüzdesinde çok daha serin kalıyorsa sorun benim ortamım yerine modeldedir. Tabii fanları yükselttiğinizde ise bu berbat fanları uçak motoru gibi ses yapmaya başlıyor. Böyle gürültülü fanları da hayatımda ilk kez duydum.

RTX 4060 Ti 8 GB'ın artılarını, eksilerini ilerideki konuda anlatırım. Ventus 2X Black ise benim için sınıfta kalmış model. Kısaca 4060 Ti 8 GB düşünüyorsanız "bu MSI abi" falan deyip yanlışlıkla almayın, ikinci ele düşerse ileride de almayın. Ama birisi hediye ederse kullanılır.

Test videolarından farklı olma sebebi hava sıcaklığı olabilir mi hocam? 3060tan yüksek sıcaklığı varsa bu kötü bir model olduğunu kanıtlar tabii ben sadece havaya takıldım 😅

Hava 6600 XT ile 3060'a da sıcak. Biz de çölde yaşamıyoruz oda sıcaklığı ve kasa bu kartları 70'de tutarken bu 77'e kafa atıyor.

Güç tüketimi çok yüksek olsa anlarım o da yok.

Hava 6600 XT ile 3060'a da sıcak. Biz de çölde yaşamıyoruz oda sıcaklığı ve kasa bu kartları 70'de tutarken bu 77'e kafa atıyor.

Güç tüketimi çok yüksek olsa anlarım o da yok.

Onu anladım hocam sadece test videolarından farklı sıcaklıkların olması havadan dolayı olabilir mi diye sordum.

Onu anladım hocam sadece test videolarından farklı sıcaklıkların olması havadan dolayı olabilir mi diye sordum.

Gördüğüm videoda 65 civarında geziyordu ki bana hiç mantıklı gelmedi. Artık MSI'a ayıp olmasın diye fanları %100'e mi çektiler yoksa odayı buzul çağına mı indirdiler bilmiyorum.

Kendim denerken fan hızı ve yüzdesini de kontrol ettim devamlı, olur ya çok düşük döner ya da aktif olmaz. Her şey normaldi, ilginç.

Geçmiş olsun hocam, şu an hangi 4060Ti modelini satın aldınız?

3 fanlı Colorful ama beyaz. Artık simsiyah kasadan asıl duracaksa.

Arkadaşım perakendeci bu Ventus 2x'i kendileri bir denemelik kullanmıştı dedi geliş fiyatından veririm bir bak beğenirsen alırsın, durum bu. Dedim başka ne var ucuzdan verebileceği çift fanlı Palit vardı bir de bu.

Arkadaşım perakendeci bu Ventus 2x'i kendileri bir denemelik kullanmıştı dedi geliş fiyatından veririm bir bak beğenirsen alırsın, durum bu. Dedim başka ne var ucuzdan verebileceği çift fanlı Palit vardı bir de bu.
En mantıklı seçimi yapmışsın.

Palit tercih etmeme sebebiniz 2x fanlı olması mı hocam? Ayrıca 4060Ti incelemenizi de merakla bekliyorum zira ben de bu kartı alacağım gibi duruyor.

Palit tercih etmeme sebebiniz 2x fanlı olması mı hocam? Ayrıca 4060Ti incelemenizi de merakla bekliyorum zira ben de bu kartı alacağım gibi duruyor.

Emin olamadım şimdi boyutu ufak geldi onun da görsellerden, Ventus gibi soğutması olur boşuna zahmet o yüzden garantiye aldım.

Ama Palit, Zotac, PNY falan bu Ventus'tan iyi çıkar karttan kalitesizlik akıyor. 3060 Mech 2x bile yanında Gaming X modeliymiş gibi duruyor.

Geri
Yukarı