MSI RTX 4060 TI Ventus 2X Black 8 GB İncelemesi

Öncelikle bu beklediğiniz o RTX 4060 Ti incelemesi değil, MSI Ventus incelemesi olarak değerlendirebilirsiniz. Kart 4 gün önce elime geçti ve 2 gün önce iade edilmek üzere yola çıktı. Görselleri;
20230712_181240.jpg

20230712_181442.jpg

Kart öncelikle bit kadar ve çok hafif, Ventus RTX 3060 12 GB bunun yanında bayağı iri kalıyor. Fanlarının kalitesi berbat, soğutması ayrı berbat. Soğutucu blok sanki geri dönüştürülmüş konserveden yapılmış gibi. Furmark testinde 74, Cyberpunk 2077'de 77 dereceyi gördü. Tabii 90 dereceyi bile normal gören bir kısım Technopat üyesine bu normal gelebilir lakin şuradan durumun vehametini anlayabilirsiniz.

Sapphire Pulse 6600 XT Furmark testinde 66, Cyberpunk 2077'de 69 dereceyi gördü.
MSI Ventus 2x 3060 12 GB Furmark testinde 69, Cyberpunk 2077'de 71 dereceyi gördü.

Bu kartın test edildiği videolarda öyle değerler görmedim hatta bunun üzerine fanlarını ve RPM'i kontrol ettiğimde o testlerin ya çok serin ya da uzay sistemde yapılabilmiş olduğu kanısına vardım. Çünkü kendisinden daha fazla güç tüketen 3060 aynı fan yüzdesinde çok daha serin kalıyorsa sorun benim ortamım yerine modeldedir. Tabii fanları yükselttiğinizde ise bu berbat fanları uçak motoru gibi ses yapmaya başlıyor. Böyle gürültülü fanları da hayatımda ilk kez duydum.

RTX 4060 Ti 8 GB'ın artılarını, eksilerini ilerideki konuda anlatırım. Ventus 2X Black ise benim için sınıfta kalmış model. Kısaca 4060 Ti 8 GB düşünüyorsanız "bu MSI abi" falan deyip yanlışlıkla almayın, ikinci ele düşerse ileride de almayın. Ama birisi hediye ederse kullanılır.

Emin olamadım şimdi boyutu ufak geldi onun da görsellerden, Ventus gibi soğutması olur boşuna zahmet o yüzden garantiye aldım.

Ama Palit, Zotac, PNY falan bu Ventus'tan iyi çıkar karttan kalitesizlik akıyor. 3060 Mech 2x bile yanında Gaming X modeliymiş gibi duruyor.
Ben de ne olur ne olmaz 3 fanlılara yöneleyim o zaman.

Emin olamadım şimdi boyutu ufak geldi onun da görsellerden, Ventus gibi soğutması olur boşuna zahmet o yüzden garantiye aldım.

Ama Palit, Zotac, PNY falan bu Ventus'tan iyi çıkar karttan kalitesizlik akıyor. 3060 Mech 2x bile yanında Gaming X modeliymiş gibi duruyor.
Hocam 4070 zotac twin edge var dereceler aynı cidden rezillik bidaha kesinlikle paraya kıyıp iyi soğutmalı modellere yonelicegim

XFX SWFT 210 6600XT de FurMark'ta 78 dereceyi oyunda 90 dereceyi gördükten sonra (2800 RPM'de anca 81 dereceye iniyordu) sadece soğutması iyi modellere yönelmeye başladım, gerekirse bir düşüğünü alıyorum ama soğutması iyi model alıyorum. Mal sahibi olalım derken dert sahibi olmanın alemi yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
XFX SWFT 210 6600XT de FurMark'ta 78 dereceyi oyunda 90 dereceyi gördükten sonra (2800 RPM'de anca 81 dereceye iniyordu) sadece soğutması iyi modellere yönelmeye başladım, gerekirse bir düşüğünü alıyorum ama soğutması iyi model alıyorum. Mal sahibi olalım derken dert sahibi olmanın alemi yok.
Hocam benim allahtan o kadar kötü değil oyunda max 77 gördü ama hocam 4070 gibi bi kart için hiç iyi dereceler değil

İkinci elden ilk RTX 3060 Ventus 3X almıştım, kart o kadar berbattı ki 2800 RPM 75 derecede zor duruyordu. 450 TL zarara rağmen iade ettim ve 5100 TL'ye Galax RTX 3060 white modelini buldum. Kart o kadar serin çalışıyor ki, 70 derecede 1200 RPM'i geçmedi. Bu iki karttan önce de Gainward RTX 3060 TI 8 GB almıştım o daha beterdi, 3000 RPM 78 dereceydi. Daha sessiz bir kartı yüzde 20'lik performans farkına tercih edip RTX 3060 aldım. İnsanlar kart alırken biraz daha güçlü olsun ama giriş seviye soğutmalı model olsun diyip alıyorlar ve bence bu yanlış. 2500 RPM sesi çektikten sonra kartım 200 FPS verse ne yapayım ki ? Kesinlikle ventus gibi giriş seviyesi modellerden uzak durulmalı. Üfleyerek daha iyi soğutursunuz bu modelleri.

Son düzenleme:
Öncelikle bu beklediğiniz o RTX 4060 Ti incelemesi değil, MSI Ventus incelemesi olarak değerlendirebilirsiniz. Kart 4 gün önce elime geçti ve 2 gün önce iade edilmek üzere yola çıktı. Görselleri;

Kart öncelikle bit kadar ve çok hafif, Ventus RTX 3060 12 GB bunun yanında bayağı iri kalıyor. Fanlarının kalitesi berbat, soğutması ayrı berbat. Soğutucu blok sanki geri dönüştürülmüş konserveden yapılmış gibi. FurMark testinde 74, Cyberpunk 2077'de 77 dereceyi gördü. Tabii 90 dereceyi bile normal gören bir kısım Technopat üyesine bu normal gelebilir lakin şuradan durumun vehametini anlayabilirsiniz.

Sapphire Pulse 6600 XT FurMark testinde 66, Cyberpunk 2077'de 69 dereceyi gördü.
MSI Ventus 2X 3060 12 GB FurMark testinde 69, Cyberpunk 2077'de 71 dereceyi gördü.

Bu kartın test edildiği videolarda öyle değerler görmedim hatta bunun üzerine fanlarını ve RPM'i kontrol ettiğimde o testlerin ya çok serin ya da uzay sistemde yapılabilmiş olduğu kanısına vardım. Çünkü kendisinden daha fazla güç tüketen 3060 aynı fan yüzdesinde çok daha serin kalıyorsa sorun benim ortamım yerine modeldedir. Tabii fanları yükselttiğinizde ise bu berbat fanları uçak motoru gibi ses yapmaya başlıyor. Böyle gürültülü fanları da hayatımda ilk kez duydum.

RTX 4060 Ti 8 GB'ın artılarını, eksilerini ilerideki konuda anlatırım. Ventus 2X Black ise benim için sınıfta kalmış model. Kısaca 4060 Ti 8 GB düşünüyorsanız "bu MSI abi" falan deyip yanlışlıkla almayın, ikinci ele düşerse ileride de almayın. Ama birisi hediye ederse kullanılır.

Konuyu hortlattığım için özür diliyorum öncelikle. Aldığınız Colorful'dan memnun kaldınız mı? Bende hazır sistem de Ventus 2X aldım maalesef bu incelemeyi gördükten sonra ben de değiştirmeye karar verdim.

Selam,

Hocam iyi marka bilinen marka diye güveniyorsun ama bazen işte sorunlu ya da kronik oluyor.

Bende zamanında çok araştırmadan ASUS TUF GTX 1660 Super almıştım ASUS dedik TUF dedik falan ama meğerse ısınma problemliymiş. Gerçekten de inceleyince içinde çok kötü ve küçük bir soğutma bloğu ve fanlar da yetersiz kalitesiz. 87leri görüyordum oyunlarda.

İncelemelere bakıyoruz tabii ama bazen dediğin gibi ya uzay ya da başka şekilde test yapıyorlar ve yanıltıcı da olabiliyor. Geçmiş olsun. Ama yenilemişsin zaten sırayla bakıyorum incelemelerine :)

Geri
Yukarı