MSI RX 460 aşırı ısınma ve kasma problemi

zabuni

Hectopat
Yer
Antalya, Turkey
Daha fazla  
Yaklaşık 2-3 ay önce MSI RX 460 2 GB ekran kartı aldım(tek fanlı). Sorunsuz çalışıyordu. Son 2 haftadır aşırı ısınıyor. Önceden boştayken maksimum 30-32 dereceyi görüyordu. Şimdi boştayken 35-41 arası değişiyor. LoL oynarken ise 95'e kadar çıktığı oluyor ve oyunda bir miktar kasmaya neden oluyor. Kendi çabalarımla çözmeye çalıştım ama fayda etmedi hiç. Yaptığım müdahaleler şunlar:

1. Bilgisayar zaten yeni toplandı ama genel bir temizlik yaptım. Ekran kartının içini sökmedim ama işlemcinin macununu değiştirmeye kadar temizledim. Fayda etmedi.
  2. MSI Afterburner ile fan hızını 95'e çıkardım fayda etmedi. Overclok yapmadım hiç. Ayarları standartta.
  3. Sürücüler güncel. Bilgisayara virüs bulaşmıştır diye düşündüm ve temiz format attım yine düzelmedi.
  4. Kasa kapalı. İçinde 3 adet fan var ve hava akımı fena olmayan bir kasa.

Ayrıca sistemim şu şekilde. i3 6098 3.60, RAM 8 GB Corsair LPX 2400, Asus H110M-D, MSI RX 460 2 GB OC. DP kablo ile Freesync monitöre bağlı.

Ben Antalya'da yaşamaktayım. Şu günlerde hava sıcaklığı 50 dereceye dayandı. Acaba ortam sıcaklığından mı kaynaklı bu aşırı ısınma? Odamda klima yok ve oda sıcaklığım çatı katı olduğundan bir hayli yüksek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa içi serin gibi sanmıyorum. Bir garantiye Gönderin siz en iyisi. Aynı kart bende de var. Benim ki 4gb versiyonu İzmir 43 derece 69 Dereceyi gördüm maksimum.

Öncelikle herkese teşekkür ederim. Sorunumu hallettim. Ekran kartının termal macununu değiştirdim. İçini açtığımda termal macun tam kurumamıştı ama parça parça topaklanmış gibiydi. Çok minik de olsa bazı noktalarında termal macun silindi silinecek gibiydi. Değiştirdikten sonra sıcaklık bırakın 95 dereceyi 59-60'ı bile zor gördü tam yükte :)

Vay hangi termal macunmuş ya o. benim tam yükte 69 gene güzel bir ısı değeri ama genede iyimiş 60 derece.

Macun, Xigmatek G3606...

Dosya Ekleri

• Bilgisayar_3875670.jpg
    Bilgisayar_3875670.jpg
    28 KB · Görüntüleme: 134
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı