MSI RX 5600 XT Gaming X düşük güç tüketimi ve GPU kullanımı

Daha fazla  
Aşağıda belirttiğim sistemde yük altındayken GPU kullanımı sık sık ama anlık olarak %50-70'lere düşüyor. yük altında kalma süresi arttıkça bu yüzde daha da düşmeye başlıyor. Dikkatimi çeken nokta ise bu düşüşler sırasında GPU gücünün Watt bazında düşmesi. GPU %90'larda çalışırken 110-115 W güç tüketiyor. Ama gücün düşmesiyle kullanım ve FPS düşüyor. hangisi hangisinin sebep ve sonucu anlamadım. İnternette güç tüketimi 150W olarak geçiyor kartın. Güç kaynağı mı yetmiyor anlamadım. Nasıl yetmez onu da anlamadım. Normal mi yoksa onu da bilemedim. Düşünceleriniz nelerdir?

AMD R5 3600X +
MSI B450 Tomahawk Max +
MSI RX 5600 XT Gaming X +
G.Skill Trident Z 3200 MHz 8x2 = 16 GB
Toshiba 500GB NVMe M.2 +
MSI Frozr L +
MSI Gungnır 100R +
Cooler Master MWE 650W

Teşekkürler.

Her oyunda mı oluyor? Chipset ve ekran kartı driveri güncel mi? PSU sorunu değil. 500W bile yeter o sisteme.
500W biraz sorun çıkarabilir. PSU'da sorun olamaz zaten dediğiniz gibi.
Aşağıda belirttiğim sistemde yük altındayken GPU kullanımı sık sık ama anlık olarak %50-70'lere düşüyor. yük altında kalma süresi arttıkça bu yüzde daha da düşmeye başlıyor. Dikkatimi çeken nokta ise bu düşüşler sırasında GPU gücünün Watt bazında düşmesi. GPU %90'larda çalışırken 110-115 W güç tüketiyor. Ama gücün düşmesiyle kullanım ve FPS düşüyor. hangisi hangisinin sebep ve sonucu anlamadım. İnternette güç tüketimi 150W olarak geçiyor kartın. Güç kaynağı mı yetmiyor anlamadım. Nasıl yetmez onu da anlamadım. Normal mi yoksa onu da bilemedim. Düşünceleriniz nelerdir?

AMD R5 3600X +
MSI B450 Tomahawk Max +
MSI RX 5600 XT Gaming X +
G.Skill Trident Z 3200 MHz 8x2 = 16 GB
Toshiba 500GB NVMe M.2 +
MSI Frozr L +
MSI Gungnır 100R +
Cooler Master MWE 650W

Teşekkürler.
FPS düşmesi olarak hangi oyunu kast ediyorsunuz?

Her oyunda mı oluyor? Chipset ve ekran kartı driveri güncel mi? PSU sorunu değil. 500W bile yeter o sisteme.
Her oyunu Radeon software a optimize ederek oynuyorum. Driverlar güncel. Bellekler darboğaz mı yapıyor acaba diye düşünmüyor değilim. Ama öyle olsa VRAM kullanımı artması lazım diye biliyorum. O da artmıyor. Kafalar karışık. :)

Teşekkür ederim yine de :D
VSR ile 4K çözünürlüğünde GPU'yu zorlayın yine düşüyorsa bir sorun vardır.
Teşekkür ederim. Denedim. Ama yine düşüyor. Sorun var. Ama nedir? Ne olabilir?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı