MSI RX 5600XT Gaming X 70 derece üstüne çıkıyor

Xurmirac

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | RTX 3060Ti
Dün öylesine bir bakayım sıcaklık değerlerine deyip oyunda test ettiğimde fark ettim ki ekran kartında bir sıcaklık problemi mevcut. Genel olarak kasadaki diğer hiçbir parçada bu denli bir sorun yokken işlemcim, SSD, M.2 SSD hepsi olağan sıcaklığında çalışıyor. Fakat ekran kartı, normalde yükte çıkması gereken derecelere bende neredeyse boşta çıkacak. İnsanlar yükte 55-60 derece arası görürken ben bir oyuna girdiğimde sıcaklık 70 derecenin üstünde seyrediyor, 1 saat kadar oyun oynarken 78'lere kadar çıkıyor. Mayıs 2020'de almıştım, daha önce de böyle miydi hiç hatırlamıyorum. Ekran kartına da hiçbir işlem uygulamadım. Kasa hava akışım da iyi zaten diğer parçalarda bu kadar belirgin sıcaklık artışı yok. Cooler Master MB511 Mesh panel kasa. 75 derece bir ekran kartı için ideal sıcaklık diyecekler için kartın incelemelerine ve testlerine bakmalarını öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dün öylesine bir bakayım sıcaklık değerlerine deyip oyunda test ettiğimde fark ettim ki ekran kartında bir sıcaklık problemi mevcut. Genel olarak kasadaki diğer hiçbir parçada bu denli bir sorun yokken işlemcim, SSD, M.2 SSD hepsi olağan sıcaklığında çalışıyor. Fakat ekran kartı, normalde yükte çıkması gereken derecelere bende neredeyse boşta çıkacak. İnsanlar yükte 55-60 derece arası görürken ben bir oyuna girdiğimde sıcaklık 70 derecenin üstünde seyrediyor, 1 saat kadar oyun oynarken 78'lere kadar çıkıyor. Mayıs 2020'de almıştım, daha önce de böyle miydi hiç hatırlamıyorum. Ekran kartına da hiçbir işlem uygulamadım. Kasa hava akışım da iyi zaten diğer parçalarda bu kadar belirgin sıcaklık artışı yok. Cooler Master MB511 mesh panel kasa. 75 derece bir ekran kartı için ideal sıcaklık diyecekler için kartın incelemelerine ve testlerine bakmalarını öneririm.

Garantiye ısınma problemi olarak verin belki termal padlerde sıkıntı vardır ya da macunda.

Aynı model ekran kartını kullanıyorum RDR, BF1 3-4 saatlik deneyimlerimde 60 derece üstü görmedim bir tek Jedi fallen order kartı 63 dereceye çıkardı o kadar garantiye vermeni öneririm.

Dün öylesine bir bakayım sıcaklık değerlerine deyip oyunda test ettiğimde fark ettim ki ekran kartında bir sıcaklık problemi mevcut. Genel olarak kasadaki diğer hiçbir parçada bu denli bir sorun yokken işlemcim, SSD, M.2 SSD hepsi olağan sıcaklığında çalışıyor. Fakat ekran kartı, normalde yükte çıkması gereken derecelere bende neredeyse boşta çıkacak. İnsanlar yükte 55-60 derece arası görürken ben bir oyuna girdiğimde sıcaklık 70 derecenin üstünde seyrediyor, 1 saat kadar oyun oynarken 78'lere kadar çıkıyor. Mayıs 2020'de almıştım, daha önce de böyle miydi hiç hatırlamıyorum. Ekran kartına da hiçbir işlem uygulamadım. Kasa hava akışım da iyi zaten diğer parçalarda bu kadar belirgin sıcaklık artışı yok. Cooler Master MB511 Mesh panel kasa. 75 derece bir ekran kartı için ideal sıcaklık diyecekler için kartın incelemelerine ve testlerine bakmalarını öneririm.
Aynı kartın MECH modelini kullanıyorum. Hiçbir oyunda daha 53 derecenin üstüne çıkmadı. Genelde oyunları 2k ultrada oynarım. 60fps altına düşüyorsa da ultra hariç oynarım.

Normalde %100 hızda çalışan kasa ön fanlarını %50de çalıştırmam, kartın hemen arkasında 40 derecede M2 SSD olması, bir de kartın ön yüzüne kasanın ön USB 3.0 bağlantısının çok az temas etmesi gibi aklıma gelen çok ufak detaylar var ancak bunların hiçbiri kartın bu denli ısınmasına sebep değil diye düşünüyorum.

M2;
E648C699-984F-4247-BBBA-EF7B960B24CA.jpeg

Temas;
6DCD1152-F226-4E9A-B98A-6AA4BC61386D.jpeg

Aynı model ekran kartını kullanıyorum RDR, BF1 3-4 saatlik deneyimlerimde 60 derece üstü görmedim bir tek Jedi fallen order kartı 63 dereceye çıkardı o kadar garantiye vermeni öneririm.
Aynı kartın MECH modelini kullanıyorum. Hiçbir oyunda daha 53 derecenin üstüne çıkmadı. Genelde oyunları 2k ultrada oynarım. 60fps altına düşüyorsa da ultra hariç oynarım.
Üstte yazdığım durumlar bu olaya bir sebep olamaz değil mi?
Hocam acaba RDR 'de kartın çekirdek hızı kaç MHz 'ye kadar çıkıyor bilgi verebilir misiniz? Veya Afterburner 'da kaç gözüküyor değer?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı