MSI RX 580 Armor Yükte 85 Derece

melihmutlu123

Hectopat
MSI Armor RX580 8 GB OC 4 Saatlik FurMark testinden sonra 85 dereceye kadar çıkıyor. Kasam Thermaltake V200 bilgisayar yepyeni. İçerisi 30-35 derece arasında Sid'e panel takılı bir şekilde alıyorum bu dereceleri. Yan panele elimi koyduğum zaman özellikle GPU'nun olduğu yere ciddi miktarda sıcaklık hissediliyor 4 saatin sonunda. Bu arada karta undervolt yaptım ama Benchmark uygulamalarında herhangi bir sıcaklık düşüşü görmedim. Oyunlarda 5-8 derece arasında bir değişim var. Undervoltsuz kart 82 dereceyi buluyor oyunlarda daha da çıkar gibime geliyor. Bu koşullar altında bu değerler nasıl? Bir de kasanın solunda 1 metre arkasında 10 CM sağında ise 1,5 metre civarında boşluk var.
Not: Oyunlarda herhangi bir FPS düşüşü veya drop almıyorum. Bir de Furmark testinde fan %100 gösteriyor ancak MSI Afterburner'da ekran kartı fanını %100'e aldığımda %15 civarı daha fazla ses çıkartıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Undervoltu tutup özel fan profili oluşturun. Ayrıca kasayı yan çevirmeyi deneyin. Arkada 10 cm boşluk az gibi. Power limiti fullesek 90-95 dereceyi görecek sanırım kart.

Undervolt'tan sonra PUBG girdim ultra ayarlarda kart 80 üstünü görmedi undervoltsuz 82 derece falan oluyordu hem de yüksek ayarlarda. Biraz daha undervolt denersem sorun olmaz diye düşünüyorum ama. Bu arada GPU 85 derecelere ulaştığı sırada işlemcim de 4 saattir %100 yükteydi. Etkisi olmuşmudur? Yan panel çıkık kullanacağım herhalde. Bende Armor modelini sevmiyorum hele de RX580 ile bu dereceleri göreceğimi tahmin etmiştim ama değiştirme seçeneği koymamışlar. Sistemim DA-V4 bu arada.
Bir de şunu sorayım elimde piyasadaki en iyi termal macunlardan biri var cooler master maker pro GPU'da ki stok termal macun ile değiştirsem faydası olur mu? Eski laptopumda gözle görülür fark görmüştüm. Bir de gerekirse kasa'ya daha iyi fan alacağım. Üç önde bir de arkada var üst tarafta 2 tane fan yeri var. En azından yukarıya egzoz fan koysam bir de PSU kapağının üstüne iki fan koysam nasıl olur sizce?

Undervolt'tan sonra PUBG girdim ultra ayarlarda kart 80 üstünü görmedi undervoltsuz 82 derece falan oluyordu hem de yüksek ayarlarda. Biraz daha undervolt denersem sorun olmaz diye düşünüyorum ama. Bu arada GPU 85 derecelere ulaştığı sırada işlemcim de 4 saattir %100 yükteydi. Etkisi olmuşmudur? Yan panel çıkık kullanacağım herhalde. Bende Armor modelini sevmiyorum hele de RX580 ile bu dereceleri göreceğimi tahmin etmiştim ama değiştirme seçeneği koymamışlar. Sistemim DA-V4 bu arada.
Bir de şunu sorayım elimde piyasadaki en iyi termal macunlardan biri var cooler master maker pro GPU'da ki stok termal macun ile değiştirsem faydası olur mu? Eski laptopumda gözle görülür fark görmüştüm. Bir de gerekirse kasa'ya daha iyi fan alacağım. Üç önde bir de arkada var üst tarafta 2 tane fan yeri var. En azından yukarıya egzoz fan koysam bir de PSU kapağının üstüne iki fan koysam nasıl olur sizce?
Dostum işte, o yüzden kasa kapağı açık kullanmalısın, yada kasanı değiştirmeli. V200 ucuz bir kasa değil, biraz ucuza satabilirsin eğer İstanbul'da yaşıyorsan. Başka kasalara bakabilirsin. Ön kısmı mesh olan.
Ben de almayı düşünüyorum DA-V4. Sürekli oyun oynayan bir tip değilim, ondan benim için sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Yan kapak açık kullanmamda sıkıntı da olmayacak.
Ancak Sharkoon TG4 varken almak mantıklı mı, V200'ü beklemeli miyim, bilemedim.

Bence kasa çok güzel ısınma sorunu ekran kartının soğutmasında %80'i. Kasanın da %20 bir payı vardır belki ama üst seviye bir hava akışı beklenmez diye düşünüyorum.

Dostum tam hatırlamıyorum ancak 1150'den 1040'a çekmiştim. İki türlü de furmarkta aynı sıcaklıkları aldım. PUBG'de 5 derece civarı bir fark çıktı başka oyunda denemedim. GTA 5 insin onda da denerim. Daha stabil bir oyun en azından.

Yeni konular

Geri
Yukarı