MSI Vector 4080 vs ROG G16 4080

Bütçe
50000 - 60000
Fakat her ikiside IPS panel ve her ikisinde de elbet ışık sızmaları olacaktır.
Işık sızması var ışık sızması var dostum, G16 da level atlamış.
Kullanıcıların büyük çoğunluğu bu dandik panelden şikayetçi.

Şahsen MSI vector tercih ederdim.

Satıcısı Hepsiburada olduğu için ROG'u satın aldım dostlar. Umarım bi sorun ile karşılaşmam. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
Hayırlı Olsun Hocam.
Bende biraz önce aynı model ASUS aldım.
Umarım bir problem ile karşılaşmayız.
Günlerdir bu modeli araştırıyordum zaten ve satıcısı hepsiburada olduğu için aldım. Diğer msi modelinin tasarımını pek beğenmiyordum ve o model çok ses çıkarıyormuş.

Bu modelin gördüğüm tek eksi yanı 16gb ram olması ama 2. slot boşta ve istediğin gibi kendin ram i arttırabiliyorsun. Gerekirse ilerleyen zamanlarda arttırırım.

Günlerdir hatta haftalardır bir indirim olsa da alsam diyordum. Bugüne nasipmiş 😁

Hayırlı Olsun Hocam.
Bende biraz önce aynı model ASUS aldım.
Umarım bir problem ile karşılaşmayız.
Günlerdir bu modeli araştırıyordum zaten ve satıcısı hepsiburada olduğu için aldım. Diğer msi modelinin tasarımını pek beğenmiyordum ve o model çok ses çıkarıyormuş.

Bu modelin gördüğüm tek eksi yanı 16gb ram olması ama 2. slot boşta ve istediğin gibi kendin ram i arttırabiliyorsun. Gerekirse ilerleyen zamanlarda arttırırım.

Günlerdir hatta haftalardır bir indirim olsa da alsam diyordum. Bugüne nasipmiş 😁
4060 olan ROG'u gözüme kestirmiştim. Sonra 6 taksit falan derken almışken iyisini alayım dedim kıydım paraya hocam. Sanada hayırlı uğurlu olsun. Dediğin gibi umarım bi sorun ile karşılaşmayız :)

Bi sorun çıktı mı
Dostum laptop bana ulaştı, windows kurulumunda biraz sorun yaşadım ama şuan stabil sorunsuz kullanıyorum. Ürünün kalitesi, kullanımı gerçekten keyifli. Işık süzmesi arkadaşın dediği gibi abartı kesinlikle değil. En azından benim ürünüm için. Her IPS panelde olan ışık süzmesi, bendede var elbette fakat bu beni hiç rahatsız edecek seviyede değil. Yalnızca tamamen karanlık olan sahnelerde kenarlarda belli oluyor. Performansına diyecek yok. Oyun oynarken fan sesi neredeyse anlaşılmıyor bile. Seste kafa ütüleyecek tarzda değil zaten. Alacak arkadaşlar gönül rahatlığıyla alabilirler. Premium bi cihaz kullandığınızı her daim hissedeceğinizi düşünüyorum.

Aynı şeylere bende katılıyorum. Laptop benim de elime ulaştı ve birkaç gündür oyunlar yükleyip deniyorum. Performansı, tasarımı, Armoury Crate programının arayüzü, klavyesi çok iyi.

Arkadaşın da dediği gibi w11 kurulumunda biraz uğraştırıyor.
Sorunlar ve çözümleri:

(1) W11 kurulumunda diski görmemesi:

(1) (1. Çözüm)
Bios dan VMD ayarını kapatmak

(1) (2. Çözüm) Asusun modele göre sürücüleri paylaştığı sayfasından "Intel Rapid Storage Technology (IRST) Driver" isimli sürücüyü indirip çalıştırıp içini flash belleğe çıkarttırıp w11 kurulumunda diski görmediği yerde sürücü yükle butonuna basıp flash bellekten yüklemek. (Bu sayfadaki sürücüyü sonradan gördüm ve ben çoktan VMD ayarını kapatıp w11 i kurup oyunları yüklemiştim. VMD yi kapatmadan önce intelin kendi sitesinden bu sürücüyü indirmiştim ama birkaç farklı bilgisayarda denememe rağmen programı çalıştıramadım ve bu yüzden flash belleğe dosyayı aktaramadım. Bu yöntemi denemedim ama en azından bu sürücüyü indirip çalıştırabilmiştim.)

(2) W11 i ilk kez kurduğunuz için neredeyse hiçbir sürücü yüklü değil. Wifi sürücüsü bile. W11 wifi ye bağlanma kısmında kısılıp kalabilirsiniz

(2) (1. Çözüm)
Ben w11 i kurarken wifi ye bağlan kısmında kalmıştım ve orayı şu şekilde geçtim. Sonra w11 kurulumunu tamamlayıp başka bilgisayardan flash belleğe wifi sürücüsünü (asusun modele göre sürücüleri paylaştığı sayfasından) yükleyip kurmuştum.

(2) (2. Çözüm) Şöyle bir çözümde buldum ama denemedim.

Son düzenleme:
Aynı laptopdan aldım. Şöyle bir sorun yaşıyorum laptobu bazen yeniden başlattığımda özelikle bataryadayken yeniden başattığımda wifi bağlanmıyor. Mux swich olayı var zaten. armory crate den Ultimate seçersem otomatik yeniden başlatıyor. Bu yeniden başlatıldığında wifiye yine bağlanmıyor. Manuel kendim kapatıp açmam gerekiyor düzelmesi için.

Bir başka yaşadığım sorun ise Rog pugio 2 mouse kullanıyorum ve 2.4 ghz bağlantı kullanıyor. Modemim de 20 hz ve 40 hz çekim güçleri var. Otomatik yada 40 hz de wifi bağlanmıyor. Mouse wifinin sinyalini kesiyor. Çözümü 20 hz alınca buldum fakat bu seferde wifinin verdiği verim azaldı.

Wifi ve bluetooth tek kartta olduğu için hem kulaklık hem gamepad bağladığımda wifi bağlantı aşırı şekilde yavaşlıyor. Online oyunlarda pingi etkiliyor bu durum.

Windows kurarken Bios dan VMD ayarını kapattım. Bunlara bir etkisi olur mu bilmiyorum açıp o şekildemi windows kursam bilemiyorum.

Işık sızması Rog strix yazısının olduğu yerde ve aşağıda bazı yerlerde var. Eğer Filmi 16:9 izlersem belli oluyor. Çünkü ekran 16:10 .

Bu sorunlar benden kaynaklı mı yoksa cihazla alakalımı çözemedim bir türlü. Laptoptan memnunum fakat kulaklıkla veyahut yüksek sesle oyun oynamıyorsanız düşük sesteyken coll whine sesini net bir şekilde duyuyorsunuz. Performans modu ya da turbo modda duymuyorsunuz çünkü fanlar ses yapmaya başladığı için coll whine sesini bastırıyor.

27 kasımdan önce sipariş verdiyseniz ALAN WAKE 2 hediyenizi talep edin.

Son düzenleme:
Aynı laptopdan aldım. Şöyle bir sorun yaşıyorum laptobu bazen yeniden başlattığımda özelikle bataryadayken yeniden başattığımda wifi bağlanmıyor. Mux swich olayı var zaten. armory crate den Ultimate seçersem otomatik yeniden başlatıyor. Bu yeniden başlatıldığında wifiye yine bağlanmıyor. Manuel kendim kapatıp açmam gerekiyor düzelmesi için.

Bir başka yaşadığım sorun ise Rog pugio 2 mouse kullanıyorum ve 2.4 ghz bağlantı kullanıyor. Modemim de 20 hz ve 40 hz çekim güçleri var. Otomatik yada 40 hz de wifi bağlanmıyor. Mouse wifinin sinyalini kesiyor. Çözümü 20 hz alınca buldum fakat bu seferde wifinin verdiği verim azaldı.

Wifi ve bluetooth tek kartta olduğu için hem kulaklık hem gamepad bağladığımda wifi bağlantı aşırı şekilde yavaşlıyor. Online oyunlarda pingi etkiliyor bu durum.

Windows kurarken Bios dan VMD ayarını kapattım. Bunlara bir etkisi olur mu bilmiyorum açıp o şekildemi windows kursam bilemiyorum.

Işık sızması Rog strix yazısının olduğu yerde ve aşağıda bazı yerlerde var. Eğer Filmi 16:9 izlersem belli oluyor. Çünkü ekran 16:10 .

Bu sorunlar benden kaynaklı mı yoksa cihazla alakalımı çözemedim bir türlü. Laptoptan memnunum fakat kulaklıkla veyahut yüksek sesle oyun oynamıyorsanız düşük sesteyken coll whine sesini net bir şekilde duyuyorsunuz. Performans modu ya da turbo modda duymuyorsunuz çünkü fanlar ses yapmaya başladığı için coll whine sesini bastırıyor.

27 kasımdan önce sipariş verdiyseniz ALAN WAKE 2 hediyenizi talep edin.
Alan wake 2 yi talep etmenin bir yolunu bulamadım.

Geri
Yukarı