Çözüldü MSI X570-A Pro BIOS ve Boot Ekranına Erişilmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dervistprk

Hectopat
Herkese merhabalar.
Ekran kartı hariç yeni bir sistem topladım. Her şey normal, anakart güç alıyor PC boot ediyor ancak bir problemim var. Başlıkta da belirttiğim gibi Windows login ekranı öncesi hiçbir ekrana erişemiyorum. Onu da şu şekilde fark ettim; sistemde takılı bulunan M.2 SSD'yi söküp eski sistemimden Windows 10 yüklü SATA SSD'yi taktım ve 5-6 saniyelik bir siyah ekrandan sonra Windows login ekranının geldiğini gördüm. Bu sorunu çözmek için denediğim yöntemler:
  • BIOS pilini çıkartıp 5 dakika kadar sonra tekrar yerine takarak sıfırlama işlemi
  • Kısa devre yaptırtarak CMOS sıfırlama işlemi
  • Anakartın sayfasından son beta BIOS sürümünü MSI Flashback ile yüklemek
  • Anakartın sayfasından son stabil BIOS sürümünü MSI Flashback ile yüklemek
  • HDMI portu ile bağlanmayı denemek
  • DP to VGA dönüştürücü kullanarak VGA portu ile bağlanmayı denemek
  • Televizyona HDMI portu ile bağlanarak denemek
Ancak ne yazık ki hiçbir şekilde başarıya ulaşamadım. Sİstem özellikleri:
  • MSI X570-A Pro Anakart
  • AMD Ryzen 5 5600X işlemci
  • Crucial Ballistix 2*8 GB 3600MHz CL16 RAM
  • Sapphire RX580 4 GB Nitro Ekran kartı
  • Team MP-34 1TB M.2 NVMe SSD
Eğer bunlar dışında önerebileceğiniz bir çözüm önerisi varsa yardımlarınız bekliyorum. Teşekkürler.

Çözüm
UEFI kurulum mu yaptın yoksa normal mi? Anakart logosunun gözüktüğü ekranı UEFI kurulum diye biliyorum emin olmamakla birlikte.
UEFI kurulum yapmıştım. Eski sistemimden aldığım SSD ile açtım Windows'u zaten. Yeni bir OS kurulumu gerçekleştirmedim.
Bu arada belirtmeyi unutmuşum kusura bakmayın Vatan'da sağolsunlar 2 arkadaşla birlikte 3700x işlemci ile denedik ve BIOS ekranına erişebildik o şekilde. Böyle söyleyince BIOS update yapmam gerekmiş gibi geliyor ama belirttiğim gibi onu da yaptım ancak nafile. :(
Sorunun neyden kaynaklandığını buldum. Ekran kartında çift BIOS mevcut. Kartın üzerindeki switch BIOS tuşu ile kartın BIOS modunu OC BIOS modundan silent mode'a çektim. Neden bilmiyorum ama bu şekilde düzeldi.
Windows Login ekranı öncesinde hiçbir ekrana erişemiyorum derken? BIOS'a mı giremiyorsun anlamadım tam olarak. MSI anakartlarda ''Del'' tuşuna basman gerekiyor.
Demek istediğim eğer PC'yi ilk açtığımda DEL tuşuna basarsam PC BIOS'a giriyor (muhtemelen) çünkü ekranda hiç bir şey gelmiyor bu yüzden muhtemelen diyorum. Eğer F10 tuşuna basıp enter yaparsam (bu şekilde BIOS'tan çıkılır) PC restart atıyor ve yine 5-6 saniyelik siyah ekrandan sonra ekranda gördüğüm ilk şey windows login ekranı oluyor.
Özetle BIOS'a girmiyor demiyorum. Ben BIOS ekranını veya MSI Splash Screen ekranını (boot ederken yükleme ekranı) göremiyorum.

Demek istediğim eğer PC'yi ilk açtığımda DEL tuşuna basarsam PC BIOS'a giriyor (muhtemelen) çünkü ekranda hiç bir şey gelmiyor bu yüzden muhtemelen diyorum. Eğer F10 tuşuna basıp enter yaparsam (bu şekilde BIOS'tan çıkılır) PC restart atıyor ve yine 5-6 saniyelik siyah ekrandan sonra ekranda gördüğüm ilk şey windows login ekranı oluyor.
Özetle BIOS'a girmiyor demiyorum. Ben BIOS ekranını veya MSI Splash Screen ekranını (boot ederken yükleme ekranı) göremiyorum.
UEFI kurulum mu yaptın yoksa normal mi? Anakart logosunun gözüktüğü ekranı UEFI kurulum diye biliyorum emin olmamakla birlikte.

UEFI kurulum yapmıştım. Eski sistemimden aldığım SSD ile açtım Windows'u zaten. Yeni bir OS kurulumu gerçekleştirmedim.
Bu arada belirtmeyi unutmuşum kusura bakmayın Vatan'da sağolsunlar 2 arkadaşla birlikte 3700x işlemci ile denedik ve BIOS ekranına erişebildik o şekilde. Böyle söyleyince BIOS update yapmam gerekmiş gibi geliyor ama belirttiğim gibi onu da yaptım ancak nafile. :(
Sorunun neyden kaynaklandığını buldum. Ekran kartında çift BIOS mevcut. Kartın üzerindeki switch BIOS tuşu ile kartın BIOS modunu OC BIOS modundan silent mode'a çektim. Neden bilmiyorum ama bu şekilde düzeldi.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı