Çözüldü MSI Z87-G45 BIOS Boot Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

BrkD22

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Öğrenci
Selam arkadaşlar,

Dün BIOS güncellemesi yaptıktan sonra, bilgisayar boot etme sorunu yaşamaya başladı. Sorunum şu, sistemimde iki tane disk kullanıyorum. Bir adet SSD ve bir adet HDD. Boot etme sıralamasında harddisk seçiyorum ve harddisk önceliğinide SSD ye veriyorum. Buna rağmen BIOS, HDD üzerinden boot etmeye çalışıyor. Şunuda belirteyim, güncellemeden sonra ilk boot sorunsuz oldu fakat ondan sonra BIOS a girmememe rağmen, bilgisayar boot etmedi. Boot edebilmek için CD istiyor. Bu arada ayarı düzeltmeye çalışırken UEFI Harddisk seçtim birkere, bilmediğim bir ekran geldi, güç butonuna tıklayıp kapadım bilgisayarı. Aşağıya aldığım hataların, yaptığım ayarların görüntüsünü koyuyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Sistemim,

Anakart: MSI Z87-G45
İşlemci: INTEL 4670K @ 3,4 GHz
Ram: CORSAIR Vengance Pro 1866 MHz CL9
SSD: CORSAIR Force GS 128 GB
HDD: WD Caviar Black 1TB
Ekran Kartı: GIGABYTE GTX 770
Cpu FAN : CM Hyper 212X

Sistem SSD yi görüyor.

jggYsHl.jpg

Boot Option 1'i Corsair Force GS olarak ayarladım.

2ai3aQB.jpg

Boot Device Priority den, önceliği Corsair'e verdim ve option 2 yi devre dışı bıraktım.

ggVtUse.jpg

Yaptıklarımı kaydettikten sonra, harddisk ikonu üzerine gelince hâlâ WD... diskimi gösteriyor. Bilgisayarı boot edemiyorum.

OasqPbB.jpg

Birde yukarıda dediğim gibi bir kere uefi Harddiskten boot ettim bu ekran çıktı karşıma bende bilgisayarı kapadım direkt.

kKuY9iW.jpg

Optimize default yap, Yaptıkdan sonra Boot mode select kısmı Uefi+Legacy olmadı ise UEFİ+LEGacy olarak değiştir.Boot option 1: SSD olanı Seç,Boot Option 2:HDD seç(boş bırakma)Hard disk Drive BBS Priorities Tıklayıp oradan yine 1. SSD 2. HDD olarak ayarlayıp save and exit yap.

Dün kendim uğraşırken default optimized yapmıştım hatta yukarıda koyduğum resimlerdeki tüm işlemleri defalt optimized yaptıktan sonra yaptım. Ama tekrar deneyeceğim eve dönünce. Teşekkür ederim.

- - - Güncellendi - - -

Şuan bilgisayar boot ediyor fakat her seferinde BIOS a girmem gerekiyor. Boot override seçeneğinden kendim SSD yi seçerek boot edebiliyorum. Diğer türlü boot etmeye çalışırsam aşağıdaki ekran geliyor.

kKuY9iW.jpg

- - - Güncellendi - - -

Beyler, 3 kere daha restart attım 2 tanesinde sıkıntısız boot olurken, 1 tane boot işleminde, tekrar boot edin ve geçerli boot aygıtı seçin diye uyarı verdi. Ben problemi anlaybilmiş değilim. Hiç bir ayara dokunmadım bu son 3 boot süresince. Stabil değil boot işlemi. Hep aynı uyarıyı verse yada hep normal boot etse anlayacağımda, olanlara anlam veremiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasayı açıp SATA1 portuna baktım, zaten BIOS üzerinde Board Expoler sekmesinde bütün bağlı bileşenleri gösteriyor. SSD hep aktif olarak gözüküyordu fakat DVD Writer yani SATA2, arada takılı değil diye gözükyor. Bu arada BIOS ekranımın yukarıda resimleri var fakat BIOS, sürücüleri ayırmıyor. Yani daha açık olmak gerekirse, HardDrivedan yada UEFI HardDrivedan boot ederim diyor. SSD yada HDD gibi iki ayrı seçeneğim yok. Şöyle birşey var, Harddisk priority seçeneği var oradan SSD ye öncelik veriyorum.

Sormak istediğim şey şu, u ile birlikte olan harddisk ikonunu ilk sıraya koymam gerekiyor sanırsam. Bunu dün denedim ve EFI Shell version diye başlayan ekran çıktı karşıma.

Ayarları kaydettiğine emin misin çıkarken? Save & Exit > Yes yapacaksın. Exit without Saving > Yes değil.

Evet eminim, zaten benim BIOSda yukarıdaki çarpıya basınca direk save ediyor, save etmeden çıkabilmek için ayarlar kısmına geçmek gerekiyor.

SSD ve Harici HDD takılı iken İmkanın varsa temiz kurulum ile win8 tekrar kur (Bunu yaparken Hiçbir ayar yapmadan Bios Default halde olsun) Format atarken Boot menü tuşu ile gerekenleri yaparsın.

Hocam anakart menusunden boot seçeneğinin seçtiğim zaman boot override bölümü var. Orada SSD çıktığı zaman, kesin ve sorunsuz boot yapabiliyorum. Windows formatlık bir sorun gibi gelmedi bana, ama olabilirde sonuçta. Tam emin olmadan Windows'u silmek istemem.

Benim denemek istediğim ama tam olarak ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını bilmediğim için korktuğum bir durum var. Clear CMOS tuşuna basıp,BIOSu resetlesem çözüm olur mu acaba? Sonuçta hiç bir ayara dokunmamışken, anlık ortaya çıkan bir sıkıntı bu.

Evet eminim, zaten benim BIOSda yukarıdaki çarpıya basınca direk save ediyor, save etmeden çıkabilmek için ayarlar kısmına geçmek gerekiyor.

Hocam anakart menusunden boot seçeneğinin seçtiğim zaman boot override bölümü var. Orada SSD çıktığı zaman, kesin ve sorunsuz boot yapabiliyorum. Windows formatlık bir sorun gibi gelmedi bana, ama olabilirde sonuçta. Tam emin olmadan Windows'u silmek istemem.

Benim denemek istediğim ama tam olarak ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını bilmediğim için korktuğum bir durum var. Clear CMOS tuşuna basıp,BIOSu resetlesem çözüm olur mu acaba? Sonuçta hiç bir ayara dokunmamışken, anlık ortaya çıkan bir sıkıntı bu.
CLR cmos yapabilirsin Sonrasında default yapıp dene. Formatı denemeden, çözüm olmadığını bilemezsin değil mi? :)

CLR cmos yapabilirsin Sonrasında default yapıp dene. Formatı denemeden, çözüm olmadığını bilemezsin değil mi? :)

Haklısınız ama bana formatlık gibi bir sorun gelmiyor. BIOS içerisinde bir sıkıntı var. Boot Override menüsünden manuel şekilde, Corsair Force GS seçtiğimde boot oluyor. Eğer olmassa deneyeceğiz formatı zaten yapacak birşey yok, ama en son çözüm o olsun isterim ;)

- - - Güncellendi - - -

CLEAR_CMOS yapınca düzeldi sorun, en azından 3 kere üst üste beni yormadan boot etti makine. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı