MSI X570 GAMING Plus sistemde EZ Debug VGA ışığı yanıyor

DeCuervo

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bayrampaşa/Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Forwarder
Merhabalar,

İki hafta önce bilgisayarımı yenilemeye karar verdim. İşlemci, anakart ve yeni RAM aldım özellikleri şöyle;
  • AMD Ryzen 5 5600X CPU.
  • MSI X570 GAMING Plus MB.
  • Kingston HyperX 32 GB 3600 MHz CL 18 RAM kit.

Bütçem şimdilik bunlar ile sınırlı olduğu için, eski bilgisayarımın parçalarıyla birleştirip yeni bir kasa haline getirdim.

Eski kasamdan taktığım parçalar ise;
  • FSP Hyper 700W 85+ PSU.
  • ASUS GTX 960 GPU.
  • Samsung EVO 860 240GB SSD.

Her şey iyi hoş gidiyordu kasayı baştan kurdum. Çalıştırdığımda EZ Debug LED'inde CPU ışığı yanıyordu, BIOS Update yapınca bu problem geçti, bilgisayar gayet güzel açıldı her şey güzel çalışıyordu. Sonra reset atmak durumunda kaldım ve bu sefer VGA ışığı yanıyordu, birkaç kez reset ile denesem de açılmadı, başka ekran kartı buldum arkadaşımdan onu kullanınca açıldı. Daha sonra ekran kartımı test etmek adına onun bilgisayarına taktım ve ekran kartım on numara çalışıyordu. Eve geçince ekran kartını tekrar taktım basınca açıldı, birkaç kez reset attım tekrar açıldı. Tam her şey çözüldü derken BIOS ayarlarını yaptım (sadece RAM frekansını ve sistem saatini değiştim.) Kaydedip çıktım ve anakart üzerinde tekrardan VGA ışığı yanıyordu. Böyle ilginç bir problem ile karşı karşıyayım. İnternette gezen bazı çözümleri denedim ama nafile. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim, saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç kaynağından dolayı olabilir. Benzer bir sorunu ben de yaşadım, GTX 760 kullanırken bilgisayar açılıyordu ama 5500XT taktığımda açılmıyordu. Aradan kısa süre geçtiğinde tekrar açılıyordu. Güç kaynağını değiştirdikten sonra sorunum çözülmüştü. Eski işlemciniz neydi, PSU kaç yıllık?

Güç kaynağım eski ama güvenilir diye düşünüyorum, Fsp Hyper 700w 85+, 5 yıllık şuan. Eski işlemcim i5-4690k
Arkadaşlar çözümü buldum. PCI Express slotunu değiştirdikten sonra sorunum çözüldü. Sanırım PCI-Ex. 4. nesil gtx 960 gibi kartlarda sıkıntı çıkartıyor tam bilmiyorum. 3. pci-ex. slotuna taktıktan sonra 3. nesil olan herhangi bir problem ile karşılaşmadım. Saygılarımla umarım yardımcı olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı