MSI X570-A Pro anakart VGA ışığı yanıyor

Bay

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16GB 2400 Mhz
SSD veya HDD modeli
SSD: Corsair MP510 HDD: WD Blue
Ekran kartı
Asus Rog Strix RX 580 8GB
Anakart
Msi X570-A Pro
İşlemci
Ryzen 7 2700x
Merhaba, geçenlerde anakartı bozduğum için başlıkta yazdğım anakartı aldım ve sistemin montajını yaptım. Sistem ilk açılışta problemsiz açıldı hiçbir sorun yoktu. Sonra PC'yi kapattım ve birkaç saat sonra tekrar açtığımda ekrana görüntü gelmedi. Kasanın içine baktığımda EZ Debug ledlerinden VGA etiketli LED'in sürekli yanık durumda olduğunu gördüm ve sistemi kapattım, kapattıktan sonra PSU'nun şalterini kapattım bir süre bekledikten sonra tekrar açtıp sistemi de çalıştırdım ve VGA ışığı yanmadan sistem açıldı. Ama ne zaman Windows veya düğme ile sistemi kapatsam tekrar açarken VGA ışığı sorunu ile yüzleşiyorum. Sistemi yeniden başlatırken herhangi bir sorun yok. Sistemi açarken şalteri kapat-aç yaptıktan sonra sistemi açabiliyorum. Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Denediğim çözümler:
1) İnternette yaptığım araştırmalar sonucu bir kullanıcının başka bir MSI X570 anakart ile aynı problemle karşılaştığını ve 2020 Eylül BIOS güncellemesine geri dönerek sorunu çözdüğünü gördüm. Kendi anakartım için de aynı BIOS'un yayınlanmış olduğunu gördüm ve BIOS sürümümü düşürdüm. Sonuç değişmedi.

2) BIOS altından çevre birimleri menüsü altında "GPU detection" gibi bir ayarı "ignore" olarak değiştirdim. VGA ışığı söndü ancak sonuç aynı.

3) BIOS'u varsayılan ayarlara getirdim. Sorun aynı.

4) Monitörü açtıktan sonra sistemi açmayı denedim. Sonuç aynı.

5) Diğer DisplayPort konnektörü ile görüntü almayı denedim. Sonuç aynı.

6) Format attım sonuç aynı.

Son düzenleme:
Hocam buradan "şu anda kullanılamayan ayarları değiştir" tuşuna bastıktan sonra aşağıdan hızlı başlatmayı kapatıp tekrar dener misiniz?

1652114659044.png

Yeni konular

Geri
Yukarı