MSI Z170A Gaming M7 İleriye Dönük Bir Anakart mı?

• Konuyu başlatan Sero
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 29
  • Görüntüleme 4B
Öncelikle teşekkür ederim. Aşağıda attığınız sistem AMD Ryzen tabanlı bir sistem ve merak ettiğim husus ise Ryzen işlemcinin bir İntel İ7 performansı verebilcek mi ? Ve belirttiğim üzere ileride GTX1080 ya da daha üst modeller gibi astronomik ekran kartları kullanmak istiyorum. Attığınız sistemdeki anakart ileriye dönük bir anakart mıdır ? İleride yapacağım sistem güçlendirmelerine ayak uydurabilir mi ?

Attığım sistemde Ryzen 1700x intelin i7 6800K ya rakip çıkan bir işlemci. Geçebilirmi konusuna gelirsek sadece oyun odaklı düşünürseniz şuanda piyasadaki oyunlar için en uygun işlemcinin i7 7700k (yanında gtx1080) olduğunu düşünüyorum. Tek çekirdek performansı olarak bile i7 6900k tarzı işlemcilerden iyi sayılır. Ancak toplam iş ve çekirdek yükü açısından bakarsanız durum değişir.O zaman devreye ryzen7 1800x girer.Şuanki sonuçlar açısından en iyisi gibi gözüküyor. Performans testlerini vs. bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Overclock partisi yapmayacak isen gerek yok. İntel'in bir sene sonra soket değişimi yapıp yapmayacağı da belli değil. Ben Z170 M5 kullanıyorum daha uygunlarını da alabilirmişim. Çok önemli değil. Dediğim gibi soket değişmezse uzun seneler kullanırsın.

Attığım sistemde Ryzen 1700x intelin i7 6800K ya rakip çıkan bir işlemci. Geçebilirmi konusuna gelirsek sadece oyun odaklı düşünürseniz şuanda piyasadaki oyunlar için en uygun işlemcinin i7 7700k (yanında gtx1080) olduğunu düşünüyorum. Tek çekirdek performansı olarak bile i7 6900k tarzı işlemcilerden iyi sayılır. Ancak toplam iş ve çekirdek yükü açısından bakarsanız durum değişir.O zaman devreye ryzen7 1800x girer.Şuanki sonuçlar açısından en iyisi gibi gözüküyor. Performans testlerini vs. bulabilirsiniz.
Oyun oynayıp canlı yayın yapmak , video hazırlayıp renderlamak istiyorum toplayacağım bilgisayarda aslında. Oyun odaklı bir sistem için İ7700k demişsiniz bunun yanına hangi anakartı kullanabilirim ?

Overclock partisi yapmayacak isen gerek yok. İntel'in bir sene sonra soket değişimi yapıp yapmayacağı da belli değil. Ben Z170 M5 kullanıyorum daha uygunlarını da alabilirmişim. Çok önemli değil. Dediğim gibi soket değişmezse uzun seneler kullanırsın.
Amacım sadece oyun oynayıp canlı yayın yapmak ve video çekmek partiye falan gerek yok :mutlu: İşlemci ve ekran kartı olarak ne kullanıyorsunuz ?

Oyun oynayıp canlı yayın yapmak , video hazırlayıp renderlamak istiyorum toplayacağım bilgisayarda aslında. Oyun odaklı bir sistem için İ7700k demişsiniz bunun yanına hangi anakartı kullanabilirim ?

Amacım sadece oyun oynayıp canlı yayın yapmak ve video çekmek partiye falan gerek yok. :mutlu: İşlemci ve ekran kartı olarak ne kullanıyorsunuz ?
Render yapmadığım için çok iyi bilgi veremem ancak render gibi işler için yüksek iş yükü altına girebilen işlemciler ve yüksek rama sahip ekran kartları tavsiye edilir. Aynı anda oyun oynayıp yayın yapmakta büyük bir iş yükü. Size tavsiyem Ryzen 7 1700x yada bütçenize göre 1800x. Yanınada yakında çıkacak gtx 1080ti yada gtx 1080. Ryzen almayı düşünüyorsanız x370 serisi bir kart olmalı.
Anakartın pek oyun ve uygulamalara pek bir işlevi yoktur. Önemli olan performansa etki eden parçaları doğru ve uyumlu şekilde çalıştırması. Bir bütçe belirlediyseniz sistem başka sistem tavsiyeleride yapabiliriz.

Son düzenleme:
Bence kullanıcısını çok memnun etmeyecektir. 7700K bile canlı yayında takılmalar yapıyor. 6600K ( ki benimde sistemimdeki işlemci.) Salt oyun performansı için çok uygundur.
Dediğiniz gibi işlemci konusunda kafamda büyük rüzgarlar esmez ise 7700K da karar kılacağım. Ama kafama takılan şu oldu: 7. nesil ve kabylake olmasına rağmen 1151 soket.

Render yapmadığım için çok iyi bilgi veremem ancak render gibi işler için yüksek iş yükü altına girebilen işlemciler ve yüksek rama sahip ekran kartları tavsiye edilir. Aynı anda oyun oynayıp yayın yapmakta büyük bir iş yükü. Size tavsiyem Ryzen 7 1700x yada bütçenize göre 1800x. Yanınada yakında çıkacak gtx 1080ti yada gtx 1080. Ryzen almayı düşünüyorsanız x370 serisi bir kart olmalı.
Anakartın pek oyun ve uygulamalara pek bir işlevi yoktur. Önemli olan performansa etki eden parçaları doğru ve uyumlu şekilde çalıştırması. Bir bütçe belirlediyseniz sistem başka sistem tavsiyeleride yapabiliriz.
Konun başında da belirttiğim gibi parçaları toplu alamayacağım. En başta işlemci ve anakartı halledip hesaplı bir ekran kartı ile başlayıp sonra üst seviye ekran kartlarına çıkacağım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı