MSI Z390 Goodlike BIOS Güncelleme Sorunu

Ufuk Keskin

Centipat
MSI Z390 Goodlike model bir anakartım var. BIOS'u otomatik olarak indirip kurmaya başladı ancak güncelleme takıldı. 1 saat bekledim herhangi bir hareket olmayınca bende bilgisayarı kapattım. Bilgisayarı prize takar takmaz bilgisayar kendisi açılıyor. Ancak ekrana görüntü gelmiyor. Sanırım BIOS'u güncelleyemedigi için BIOS çöktü. Yeni nesil bir anakart oldugu için anakartın üzerinde pil yok. Çokta bu konulardan anlamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayara güç takılı değilken BIOS pilini sökün ve JBAT1 ayaklarının arasına bir tornavida değdirip 15-20 saniye kadar tutarak CMOS sıfırlayın. BIOS pilini geri takın ve tekrar deneyin. BIOS güncellemesi yarıda kesildiyse büyük ihtimal kurtuluşu yok ancak belki de hiç yüklemeye başlamayıp Flashback moduna geçmiştir.

B450 Gaming Plus MAX anakartımı ilk aldığım gün uygulama üzerinden BIOS güncellemeye çalıştığımda bilgisayara reset attı ve hiçbir şekilde görüntü alamadım. Sorunu yukarıdaki şekilde çözdüm. Sizdeki tek sorun güç kablosunu taktığınız gibi bilgisayarın açılıyor olması. İyiye işaret değil.

Peki arkadaşlar bir şey soracağım. Bu anakartta CMOS'un yanında BIOS yazan bir tuş var. O tuşa bastığımda anakartın üzerinde bulunan LED ekranda hiçbir şey yazmıyorken tuşa bastığım zaman Updating yazısı yazmaya başlıyor. Ayrıca anakartın üzerinde Reset ve Power tuşuda var BIOS için biraz karışık bir anakart servise gitmeden çözmemin bir imkanı yok mu? Yardımcı olabilecek birisi lazım. :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Denemekte fayda var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
s1.PNG

Sadece anakarta CPU_PWR1 işlemci güç girişi ve ATX_PWR1 24 pin güç girişi takılı olsun başka hiçbir donanım takılı olmasın.
Flash belleği hazırla tuşa bas.

Anakartınıza ait BIOS'u uygun şekilde USB belleğe atıp, arka portta yer alan Flash BIOS butonu ile güncelleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Arkadaşlar söylediklerinizi yaptım ancak olmadı. Herseyi cıkardım anakartın üstünden ssd işlemci vs. Ancak malesef sorunum devam ediyor.

Dosya Ekleri

• 15791092406077559604569180176469.jpg
    15791092406077559604569180176469.jpg
    2,2 MB · Görüntüleme: 35
Arkadaşlar söylediklerinizi yaptım ancak olmadı. Herseyi cıkardım anakartın üstünden ssd işlemci vs. Ancak malesef sorunum devam ediyor.
BİOS sıfırlama işlemini kasanın arka kısmında bulunan CMOS butonu ile gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu işlemi yapmadan önce güç bağlantısını kesmeniz yani güç kaynağı kablosunu prizden çıkarabilir yada güç kaynağının üzerinde bulunan tuştan kapatabildiniz. Daha sonra önceden belirtmiş olduğum CMOS tuşuna basarsanız BİOS sıfırlama işlemi gerçekleşmiş olur.

Eğer sistem açılmazsa veya BİOS menüsüne giremezseniz anakart üzerinde bulunan BİOS değiştirme tuşunu kullanın. Kullandığınız anakart üst düzey anakart olduğu için 2 adet BİOS bulunmakta. Herhangi bir hata yada BİOS üzerinde yapılan ayardan dolayı sistem kendini başlatamazsa yedek BİOS kullanabilirsiniz.
Ayrıca anakart üzerinde döner yapıda bulunan hız aşırtma butonunu da sıfır konumuna getirin lütfen.
Bahsetmiş olduğum BİOS'lar arası geçiş tuşu anakartın ön yüzünde harici USB 2.0 portlarının sol tarafında kalıyor. Tuşun alt tarafında BİOS_SW1 yazısı bulunmakta.

İkinci BİOS'a geçiş yaptıktan sonra sistem bileşenlerinizi montajını yapın en azından sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için sadece işlemci, işlemci soğutucusunu, ram ve işletim sisteminin kurulu olduğu depolama aygıtını anakartta montajını yapın. Eğer kullandığınız İntel işlemcide dahili ekran kartı yoksa harici ekran kartınıza bağlamanız gerekmekte.

Son düzenleme:
Tüm söylenenlere rağmen yine sorun devam ediyorsa bios çökmüştür o zaman. Bios çipinin sökülüp cihaz ile yeniden bios yazılması lazım. Bu işlemi de her yer yapmıyor her yer de bilmiyor. İşini bilen birine yaptırman lazım.

Öneri kişi :

Bu adama ulaşabilirsen fiyat al yaptır derim. Tanıdığım birinin de arkadaşı bu arada işini iyi yapıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı