MSÜ'ye nasıl hazırlanılmalı?

YoldaşSovyet

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS ROG STRİX RTX 4090
CORSAİR VENGEANCE RAM 64GB
SAMSUNG EVO 870 2TB SSD
İNTEL İ9 13900K 13. NESİL
CORSAİR 1200W 80+ GOLD
CORSAİR 5000D
ASUS ROG STRİX Z690-A
Meslek
Harita Tapu Kadastro ve Sondaj
2025-2026 öğretim yılında MSÜ'ye katılmayı düşünüyorum. 2024-2025 yılında lise 4. sınıftan mezun olmuş olacağım. MSÜ'ye girmiş veya bilgisi olan arkadaşlara sorularım olacak.

1. MSÜ'ye girmek için hangi spor hareketlerini yapmam gerekecek? Vücudumu ona uygun şekillendirebilmek için.
2. Çift vatandaşlığa sahibim ve yaşadığım ülkede pek sınav sistemi yaygın değil. Türkiye'ye geldiğim zaman MSÜ'ye girebilmem için ek hangi sınavlara girmem gerekecek?
3. Son olarak da, sağlık mülakatı hakkında biraz bilgi sağlar mısınız?

1. MSÜ'ye girmek için hangi spor hareketlerini yapmam gerekecek? Vücudumu ona uygun şekillendirebilmek için.
400 metre koşu şınav mekik sadece. Başka yok.
2. Çift vatandaşlığa sahibim ve yaşadığım ülkede pek sınav sistemi yaygın değil. Türkiye'ye geldiğim zaman MSÜ'ye girebilmem için ek hangi sınavlara girmem gerekecek?
MSÜ sınavı YKS ile alıyor. Yabancı sınavı var mı bilmiyorum. Sanıyorum ki diğer vatandaşlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Emin değilim.
"Çifte vatandaşlığı olan bir kişi, Milli Savunma
Üniversitesine başvurabilir ancak HO/Asb.MYO’dan
mezun olacağı tarihe kadar T.C. dışındaki
vatandaşlığından vazgeçmesi gerekmektedir."

3. Son olarak da, sağlık mülakatı hakkında biraz bilgi sağlar mısınız?
Ne gibi sorularınız var? Hastaneye gidiyorsunuz göz ortopedi kalp akciğer nöroloji kan değerleri... Bir sürü inceleme var. Sağlıklı olmanız lazım. Gözler maksimum 1°. Skolyoz en fazla 5 derece. Ayak tabanları düztabanlık 19°> olmalı.

MSÜ sınavı YKS ile alıyor. Yabancı sınavı var mı bilmiyorum. Sanıyorum ki diğer vatandaşlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Emin değilim.
"çifte vatandaşlığı olan bir kişi, milli savunma.
Mezun olacağı tarihe kadar T.C. Dışındaki.
Vatandaşlığından vazgeçmesi gerekmektedir."

Ne gibi sorularınız var? Hastaneye gidiyorsunuz göz ortopedi kalp akciğer nöroloji kan değerleri... Bir sürü inceleme var. Sağlıklı olmanız lazım. Gözler maksimum 1°. Skolyoz en fazla 5 derece. Ayak tabanları düztabanlık 19°> olmalı.

Bu hastaneye gidip testleri önceden mi yapmamızmı gerek?

"çifte vatandaşlığı olan bir kişi, milli savunma.
Mezun olacağı tarihe kadar T.C. Dışındaki.
Vatandaşlığından vazgeçmesi gerekmektedir."

KKTC vatandaşıyım T.C. vatandaşlığımda var buradaki bazı komutanlara sorayım büyük ihtimalle yardımcı olurlar sınavlar için.

Geri
Yukarı