Mu "is not defined" hatası veriyor

Talha Kepenekci

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yazılıma çok merakım vardı ve ben de 0 bilgim olduğu için bir tavsiye üzerine Python ile sıkıcı işleri anında bitir adlı bir kitap aldım ve o kitapdan referans alarak çok basit kodlamalar ile kendimi denemeye başladım. Fakat Mu'da kodu girerken bana böyle bir hata veriyor ve bir türlü çözümünü bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim:
Kod:
Traceback (most recent call last):
 File "c:\users\talha\mu_code\hello.py", line 3, in <module>
 Myname = input (talha)
Nameerror: Name 'talha' is not defined.

Adımı tanımlayacağım bir şey yazıyordum ama bu hata ile karşılaştım. Sebebini bilen bana yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, Python ile yazdığınız kodu bizimle paylaşırsanız yardımcı olabiliriz. :)

Yine de Myname diye tanımladığınız girdi içinde input(talha) yazmışsınız. Tam olarak ne istediğinizi anlamadığım için kodu istedim, bilginize. Anladığım kadarıyla yapmak istediğiniz şey doğrultusunda input içine string olarak bir girdi girmeniz gerek.

Input dışarıdan veri almak için kullanılır, input içerisine bir değişken atanacaksa değişken daha önceden tanımlanmış olmalıdır. Myname = input(talha) şeklinde kullanabilmek için daha önceden talha isimli bir değişken tanımlı olmalıydı. Bu da pek kullanılan bir yöntem değil.
talha = 'Lütfen isim giriniz:'
Myname = input (talha)

Selam, Python ile yazdığınız kodu bizimle paylaşırsanız yardımcı olabiliriz. :)

Yine de Myname diye tanımladığınız girdi içinde input(talha) yazmışsınız. Tam olarak ne istediğinizi anlamadığım için kodu istedim, bilginize. Anladığım kadarıyla yapmak istediğiniz şey doğrultusunda input içine string olarak bir girdi girmeniz gerek.
Tam olarak bu sayfadaki etkinliği uygulamak istedim :)

g.jpg

Denildiği gibi talha diye bir değişken yok. Dilerseniz input içine tırnakla string bir veri girip onu sordurun ve o değişkeni istediğiniz yerde kullanın. Son mevzuyu bekliyor olacağım :)

Merhaba arkadaşlar, yazılıma çok merakım vardı ve ben de 0 bilgim olduğu için bir tavsiye üzerine Python ile sıkıcı işleri anında bitir adlı bir kitap aldım ve o kitapdan referans alarak çok basit kodlamalar ile kendimi denemeye başladım. Fakat Mu'da kodu girerken bana böyle bir hata veriyor ve bir türlü çözümünü bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim:
Kod:
Traceback (most recent call last):
 File "c:\users\talha\mu_code\hello.py", line 3, in <module>
 Myname = input (talha)
Nameerror: Name 'talha' is not defined.

Adımı tanımlayacağım bir şey yazıyordum ama bu hata ile karşılaştım. Sebebini bilen bana yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.
talha isimli string değişkeni tanımlanmamış. input fonksiyonu içerisinde string bir değişken alabilir (opsiyonel). Bu string'i veri alırken mesaj olarak kullanıcıya göstermek için kullanır. Yani içine girilen değişkene kullanıcının girdiği değeri atamak için kullanılamaz. Atamak için talha = input("isim") gibi tanımlama yapmanız lazım. İyi çalışmalar dilerim.

Geri
Yukarı