Mühendislik fakültesi mi? Teknoloji fakültesi mi?

surgeon

Hectopat
Yer
Fethiye/Muğla
Daha fazla  
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi İnşallah
Merhaba, elektrik elektronik mühendisliği bölümü düşünüyorum. Ösym kılavuzunda mühendislik fakültesi ve teknoloji fakültesi şeklinde ayrılmış bölümler var. Bu iki fakülte arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha avantajlıdır? İş bulma konusunda teknoloji fakültesi mezunu sıkıntı yaşar mı?

Mühendislik fakültesine git teknoloji fakültesinde mühendis imzası atamıyorsun diyorlar bu yüzden puanları daha düşüktür. Son durum ne oldu bilmiyorum.

Hocam ben geçen yıl araştırmıştım. Bana denilen oydu ama puanınız yetiyorsa mühendislik fakültesine gidin.

Teknoloji fakültesi daha iyi. Mühendislik fakültesi teori üstüne, teknoloji ise pratik üstüne. Kuruluş amacı işi bilen mühendis yetiştirmek. Ama üniversite ismi önemli olduğundan ve teknoloji fakülteleri henüz ülkemizde tam oturmadığından mühendislik fakülteleri. Birçok karalama var imza yetkisi yalanı gibi, bunu çıkaranlar teknoloji fakültelerinin pratik üstüne eğitim vermesi ve buradan mezunların şirketlerce daha çok tercih edilmesi. İsmi iyi olan mühendislik fakültesine gidebiliyorsan git, gidemezsen teknoloji fakültesi daha iyi. Ama bildiğim kadar mtok yani teknik meslek mezunları girebiliyor.

İleride mf-4 400 puanlık teknoloji fakülteleri olursa onlar en iyi olabilir ama şuanda teknoloji fakültesi puanları düşük.

Teknoloji Fakültesi öğrencisi olarak imza yetkisi sıkıntısı yok. Mühendis ve mimarlar odasının açtığı bir dava sonucunda askıya alınan yetki Teknoloji Fakültesinin davası kazanması sonucu ile bitmiştir. Şuan teknoloji fakülteleri mezunları mühendis ve mimarlar odasına kayıt yaptırabilmektedir.

Teknoloji Fakültelerinde bir normal kontenjan birde MTOK kontenjanı bulunur. MTOK a sadece meslek lisesi çıkışlar gider ve 1 sene matematik fizik kimya hazırlık okurlar. Diğer kontenjandan geçenler direk 1. Sınıftan başlar.

Yeni yeni oluşan fakülteler oldukları için tam olarak oturmadılar. Mühendislik Fakültesi teoriğe daha çok ağırlık verir teknoloji fakültesindekiler ise uygulamaya.

Puanın aşırı yüksekdir odtü itü Karadeniz Teknik vb teknik üniversite kazanabiliyorsan onlara gidebilirsin.

İngilizce hazırlık okumayım onu kursa kapatırım diyorsan teknoloji fakültesini seçebilirsin.

58 bin mf4 siralamam var. Gazi Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği teknoloji fakültesini yazmayi dusunuyorum. Daha sonra sorun yasarmiyim? Üniversitesinin eğitimi nasildir?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı