Mühendislik öğrencisi için laptop tavsiyesi

macbook pro 13 inç 8 gb ram 128 gb ssd versiyonuna bütçem tma yetiyor. Ancak tam olarak karar verebilmiş değilim. Neden mac yada neden pc seçmeliyim kararsız kaldım. Günlerden beri kafayı yemek üzereyim birde dolar mevzusu çıktı sıkıştım kaldım yokmu kurtaracak beni ?

pc tavsiyesi istedim kriterlerime göre windows laptop 4,500-5000 tl olarak çıktı. Mac te 5,900 tl öğrenci indirimi ile. Mac alırsan daha uzun ömürlü olur,daha stabil daha rahat edersin diyenlerin yanında okullarda,piyasada herkes windows kullanıyor zorluk çekersin diyenlerin arasında kaldım cidden çok zor bir kararmış.

birde şöyle durumu genel özetledim ;

çevre mühendisliği öğrencisiyim ve laptop alma arefesindeyim. bütçem 6 bin tl. Mevcut laptobum hp dv6 serisi ve 10 yılı aşkın süredir kullanıyorum. Aradığm özellik kesinlikle uzun ömürlü olması. Orası bozuldu burası kırıldı sistem çöktü donanım bozuldu yazılım bozuldu uğraşmak istemiyorum. Ama diğer yandan öğrencilik hayatım boyuncada beni desteklesin yani okulda göreceğimiz programları desteklesin istiyorum. Biz şuan autocad kullanıyoruz. Bu program mac te sorunsuz açılıyor diye duydum. Belki matlab ve c++ yada benzeri bir dil göreceğiz. Microstation,netcad te mesleki programlarımızdan bazıları. Şimdi ben ne yapayım bana akıl verirmisiniz ? almayı düşündüğüm mac pro 13 inç 8 gb ram 128 gb ssd. Bu bütçeye ve bu isteklerime göre beni yönlendirirmisiniz? mesela şu type-c girişi bile kafamı kurcalamaya yetti usb takmak için aparat almak gerekecek sanırım. Umarım şuan bulunduğum hali anlarsanız ve en doğru kararı almam için beni yönlendirirsiniz. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
O kadar uçmaya gerek yok. Öğrencisin zaten, kendini kasma o kadar. Sana direk olarak 1 tane model tavsiyem var.
Gördüğüm kadarıyla tüm alanlardan azar azar, çok ağır yüklenen birisi değilsin. Bu cihaz seni kolay kolay üzmeyecektir. Üzerine 8GB bir DDR4 bellek daha eklemen gerekli yalnız. Daha sonra ister Windows ister Hackintosh istersen ikisini birden kullanmak için Dual Boot kurulumu yapar, Windows/MacOS/her ikisinin keyfini de sonuna kadar çıkartırsın.

Yardıma ihtiyacın olursa da çekinmeden beni etiketleyebilirsin. Müsait olduğum zamanlarda yardımcı olmak isterim. :)

O kadar uçmaya gerek yok. Öğrencisin zaten, kendini kasma o kadar. Sana direk olarak 1 tane model tavsiyem var.
Gördüğüm kadarıyla tüm alanlardan azar azar, çok ağır yüklenen birisi değilsin. Bu cihaz seni kolay kolay üzmeyecektir. Üzerine 8GB bir DDR4 bellek daha eklemen gerekli yalnız. Daha sonra ister Windows ister Hackintosh istersen ikisini birden kullanmak için Dual Boot kurulumu yapar, Windows/MacOS/her ikisinin keyfini de sonuna kadar çıkartırsın.

Yardıma ihtiyacın olursa da çekinmeden beni etiketleyebilirsin. Müsait olduğum zamanlarda yardımcı olmak isterim. :)

Böyle içten bir yardım teklifi için çok teşekkür ederim. Zira şuan tam olarak yardıma ihtiyacım var. Ben size durumu daha detaylı bir şekilde özetleyeyim madem.
- Öncelikle para konusunu çözdüm benden yada babamdan çıkmayacak para. Ailemden birinden hallettim tam 6 bin tl. Şimdi parayı bulmuşkende en iyisini yapmak istiyorum.
- Hal böyle olunca karar vermek dahada bir zor oluyor. Bir daha böyle sorgusuz sualsiz bir para elde edemem ve almışken evladiyelik olsun modundayım. Aradığım özellikleri yazmıştım ancak yinelemekten zarar gelmez.

- İlk aradığım özellik dayanım süresi. Yazılım, donanım ve kozmetik olarak uzun yıllar hizmet etsin.
- Donmasın. Ben pc yi değil pc beni beklesin.
- Isınma ve fan sesinden bıktım.
- Pilinin kullanıcıya verdiği süre uzun olsun olsun ama pilin kullanım ömrüde uzun olsun isterim.
- Bunun dışında kullanım alanım genel kullanım : İnternet, Film, Müzik. Okul için autocad gibi programlar.

Şimdi neden mac neden windows arasında kaldığımıda özetleyeyim;

mac diyorum çünkü ;
- Stabil olduğunu ve yazılım ve donanım hatası en az seviyede olduğunu duydum.
- Pil saat olarak 10 saat veriyor. Ömür olarak bilmiyorum ama saat bazında bana çok güzel gözüktü.
- Donma sorunu vs yaşanmadığını ve fan sesi vs gibi sorunlarının olmadığını duydum.
-Hafif ve ince olması kısaca tasarımı.
- Uzun yıllar kullanıma müsait olduğunu duydum.

windows diyorum çünkü
- Yıllardır kullandığım bir sistem ve alışma vs gibi sorunlar çekmeyeceğim.
- Okulda ve iş hayatında tüm piyasa windows kullanıyor. Program bazında uyuşmazlıklar yaşamayacağım.
- Giriş-çıkış bol. En basitinden mac için usb takabilmek için aparat almak gerekiyor. Bunda böyle bir sorun yok.

mac demiyorum çünkü;
-işletim sistemi farklılığı, okul ve diğer pc ler ile iş birliği konusunda beni endişelendiriyor.Örnek vermek gerekirse mac te office programı varmı onu bile bilmiyorum. Diyelim netten world belgesi buldum açacak mı ? yada hocama bir makale yazacağım ama hoca benim yazdığım yazıyı kendi windows pc sinde açabilecek mi ? Bunu sadece office olarak düşünmemek lazım diğer programlarıda dahil ediyorum.
-Giriş-çıkış konusu. Harici diskim var film arşivim içinde onu izlemek için bile dönüştürücü gibi bir aparat almam gerekecek. Bu belki çok büyük bir sorun değil ama sonuç olarak windows pc kadar pratik değil.
- Her program mac te bulunmuyor diye okudum. şimdi bu büyük sorun ancak birde bulunan programlar nasıl bulunuyor bunu bilmiyorum. Yani windowsta google araması yapıp download linkini bulup işimizi hallediyoruz. Mac te nasıl oluyor bunu bilmiyorum yani illa app store üzerinden mi indirme yapabiliyoruz ? Yada basit programlara bile ücret ödemek gerekiyor mu ? Her ne kadar yasal olmasada windowsta en baba programı bile ücretsiz kullanabiliyoruz birşekilde...Bu konuyu gerçekten bilmediğim için soruyorum öğrenmek istiyorum.

windows demiyorum çünkü
-yıllarca kullandım. Hatta yaşım gereği win 98 ile başladım. Windowsu anlatacak değilim zorluklarınıda biliyoruz iyiliklerinide. Benim tek endişem aradığım kriterdeki windowsu bulamamak yada bulsam bile neredeyse mac fiyatına gelecek olması. Yani bende isterim mac kadar performans versin, mac kadar stabil olsun ve onun kadar yıllarca kullanayım ve mac ten ucuz olsun. Hadi tasarımı inceliği kenara koydum. Varsa gerçekten ama gerçekten varsa marka/model verin hiçbir ön yargı olmadan incelemek isterim.

Çok uzattım. Konu başlıklarım bunlar. Sizi umarım sıkmam. Tek tek gidebilirseniz benim için karar vermesi çok daha kolay olur teşekkür ederim.

Sana mac alan örnek bir üniversite öğrencisi hakkında bir hikaye anlatayım. Bu arkadaş mac almak istediğini söyledi ve bir Macbook pro satın aldı. İlk zamanlar çok memnun du gayet hızlı ve stabildi. Pili de çok iyiydi. Dönem ilerledikçe derslerle ilgili hesapta olmayan programlar çıktı . Haliyle uyumluluk sorunları da çıktı. Bunları çalıştırmak için parallel windows vb programlar kullanmaya başladı. Fakat bunlar da stabilite sorunları çıkardı. Böyle olmayacak deyip mac e sıkıntısız bir şekilde bütün driverları ile Windows yükledik (Boot Camp vs). Fakat kendine yediremedi Windows yüklenmesini galiba, macOS tarafında yavaşlamalar başladı. Mecbur okul bitene kadar böyle gitti. Sonra sildi Windows u zaten. Okul bittikten sonra duydum ki mac in gpu su yanmış. Yani o kadar da kurşun geçirmez değil. Ama arkadaşım oyun vs hiç oynamadığı için mac ten genel olarak memnundu. Fakat bu uyumsuzluk sıkıntıları canını sıktı.

@ozguratalay
Bu iki modelden birisi senin için bana kalırsa en ideal seçim olacaktır. Hemen her cihaz uzun yıllar kullanıma uygundur, bundan emin olabilirsin. Fakat yıllar geçtikçe o dönemin kullanım skalasında alındığı yılın kullanım sklasındaki yerinde olmayacaktır.

Şimdi aradıklarına gelecek olursak dürüstçe söyleyeceğim.
  • Windows, MacOS'a göre daha çok pil yiyen bir işletim sistemi. Pil ömrü Windows'ta iken daha kısa olacaktır cihazın.
  • Windows aradıklarının hemen hepsini kapsıyor. Hatta artık Windows 10 ile gelen yeni özellikle Linux'ta tabanlı sistemlerde yapman gereken derlemeleri Native olarak Windows içerisinde yapabiliyorsun.
  • Hemen hemen tüm çalışacağın programlar Windows tabanlı olarak yazılıyor ve Windows'a göre menüleri optimize ediliyor.
  • OS-Free tabanlı bir sistem satın almanın verdiği rahatlık, MacOS veya Surface gibi sistemler satın almaktan çok daha iyi. Çünkü alacağın cihaza ister Windows kur, ister Hackintosh ile MacOS kur, istersende Ubuntu gibi Unix türevi açık kaynak sistemler kur. İhtiyacına göre şekillenebiliyorlar.
  • İstediğin donanımı rahatça kullanabilirsin. Yedek parça sıkıntısı çekmezsin. Yeni nesil donanımları lak diye takıp kullanabilirsin.
Gelelim MacOS'ta yapabileceğin şeylere.
  • Windows'ta yaptığın çoğu şeyi yapabilirsin ama birçok şeyi de yapamazsın.
  • Kafana göre sürekli dışarıdan zırt pırt onu kurayım bunu kurayım, yapamazsın. (Mağaza dışı söz ediyorum tabii ki de.)
  • Korsan yazılım kullanabilmen için kırk takla atman lazım.
  • En ufak yazılım için bile bazen ücret ödemen gerekebilir.
  • Microsoft'un tüm yazılımları MacOS içinde mevcut. Uyumluluk sorunu yaşamazsın.
  • Kafana göre donanım değiştiremez, istediğin parçayı alamazsın. Çünkü o ürünün sürücüleri yoksa bir hiçsin demektir. (Hackintosh yaparsan 3. parti sürücüleri kullanabilirsin çünkü Kernel'e kısmen müdahale edebiliyorsun fakat orijinal Mac cihazlarda böyle bir şey yapamazsın.)
  • Alışma sürecin çok uzun sürmeyecektir tahminimce.
Eğer ille de tek seferde 5, 6K para harcayacağım diyorsan Dell XPS serisini tek geçerim. Ama bana kalırsa o paranın tamamını başka şekilde al. Yani nakit olabilir, hesabına havale olabilir vs. vs. Ve bana kalırsa yine de o parayı tamamen kullanma. 3, 3.5 liraya tüm laptopla ilgili ihtiyacını karşılarsın ve hatta bu paranın içinde kendine taşınabilir batarya bile alabilirsin laptop için.

Taşınabilir batarya demişken;
XPS serisi için bu ürünü satın al derim. Olmadık yerde bol bol kullanırsın. :)

Son düzenleme:
Windows, MacOS'a göre daha çok pil yiyen bir işletim sistemi. Pil ömrü Windows'ta iken daha kısa olacaktır cihazın.
Dell 7567 oyuncu bilgisayarı tarayıcı gibi hafif kullanımlarda hesaplarıma göre yarı parlaklıkta 10 saat ekran süresi verecek hoparlörden yüzde 35-40 ses müzik dinleme dahil bu kullanımın içine.

Dell XPS serisi de çok iyi pil ömrü sunacaktır diye düşünüyorum. Macbook Pro'lar da bu sürelerin üzerine çıkamıyordur sanırım.

Dell 7567 oyuncu bilgisayarı tarayıcı gibi hafif kullanımlarda hesaplarıma göre yarı parlaklıkta 10 saat ekran süresi verecek hoparlörden yüzde 35-40 ses müzik dinleme dahil bu kullanımın içine.

Dell XPS serisi de çok iyi pil ömrü sunacaktır diye düşünüyorum. Macbook Pro'lar da bu sürelerin üzerine çıkamıyordur sanırım.
Mesajımı yanlış okumuşsun. Dell XPS serisinin pil ömrü çok ciddi boyutlarda, buna kesinlikle lafım yok. Lakin aynı cihaz üzerinde Windows ve MacOS pil ömrü karşılaştırırsak eğer Windows'un daha çok pil tükettiğini göreceksindir. Windows daha komplike bir yapıya sahip MacOS'a göre. Bu sebeple de daha çok pil tüketimi oluyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı