Mühendislik Okumak Nasıldır?

Arkadaşlar makine ya da elektrik mühendisliği okumak kolay mıdır?
Öncelikle hiçbir mühendislik dalı kolay değildir. Gerek dersleri, gerek temposu, gerek projeler, ödevler derken zorlu bir 4 yıl geçer.

Ben uçak mühendisi mezunuyum. 4 yıl + 1 yıl hazırlık (İngilizce) ile 5 yılda okulu bitirdim. Bi' ömrümden 3 yıl gitmiştir diye tahmin ediyorum :) İlgin varsa temel dersleri hallettikten sonra bölüm dersleri inanılmaz geçecektir. Özellikle Üniversite 3 ve son senede.

Haftanın 6 günü okulda +10 saat geçirirdim. Ayrıca yaz kursları falan derken yazın tatilinizden de pek bir şey bırakmıyordu bizim üniversite.

Temel derslere geleceksek aralıksız 6-7 saat kimya, fizik çalıştığımı hatırlarım. Vizelerim, finallerim iyi geçerdi. Çalışana zor değil kısacası :) İçinden geliyorsa ve gerçekten severek yapacağına inanıyorsan bu işi 1 adım önde başlarsın her şeye

Ben elektrik elektronik mühendisiyim (EEM). Okuması zor. Bana göre Türkiye'deki hatta dünyadaki eğitim artık yetersiz. Dolayısıyla kendini geliştirmen gerekiyor. Eğer EEM okursan IEEE Öğrenci Kulübüne de katılmanı tavsiye ederim. Kendini geliştirebileceğin en iyi yer İstanbul. Tabi geliştirmeye çalışırsan. Daha başka sorun varsa sorabilirsin.

Sürünmek isteyen mühendislik okur. Vakti zamanında Cerrahpaşa İng. Tıp kazanacak puanla mühendislik seçmek gibi bir hata yaptım. Kesinlikle istikbal için Tıp seçin. Size bir ağabey tavsiyesi...

Sürünmek isteyen mühendislik okur. Vakti zamanında Cerrahpaşa İng. Tıp kazanacak puanla mühendislik seçmek gibi bir hata yaptım. Kesinlikle istikbal için Tıp seçin. Size bir ağabey tavsiyesi...
Ben de TIP kazandım, pilotaj da kazandım. Gidip mühendislik seçtim ama. Evet, okul zamanında süründüm ama şu an fazlasıyla sefasını sürüyorum.

Bana sorarsanız gelecek için tıp değil mühendislik okumalısınız. Sağlık sektörlerinden diş hekimliği olabilir geleceği var. Kendini ne kadar geliştirdiğine bağlı. İşsiz kalmazsın ama başladığın yer değişebilir (iyi ya da kötü anlamda).

Tıp için geleceği düşündüğümde sıkıntılı dönemler gelecek. Yapay zeka nedeniyle bir çok kişi işini kaybedecek tabi bir çok yeni iş de çıkacak. Gelecek için mühendislik bilimleri önemli. Yurt dışına kolay çıkmak istiyorsan yazılım mühendisliği öneririm. Eğer paran varsa KOÇ-Sabancı oluyorsa git ya da İTÜ'nün Sunny programı var. Eğer paran yoksa devlet üniversitelerine gitmeye çalış, özel sektör Bilkent-Sabancı ve Koç dışındakilere çok da iyi bakmıyor.

Ne istiyorsun, nasıl bir hayat istiyorsun onu paylaşırsan daha bilgi paylaşabilirim.

Bana sorarsanız gelecek için tıp değil mühendislik okumalısınız. Sağlık sektörlerinden diş hekimliği olabilir geleceği var. Kendini ne kadar geliştirdiğine bağlı. İşsiz kalmazsın ama başladığın yer değişebilir (iyi ya da kötü anlamda).

Tıp için geleceği düşündüğümde sıkıntılı dönemler gelecek. Yapay zeka nedeniyle bir çok kişi işini kaybedecek tabi bir çok yeni iş de çıkacak. Gelecek için mühendislik bilimleri önemli. Yurt dışına kolay çıkmak istiyorsan yazılım mühendisliği öneririm. Eğer paran varsa KOÇ-Sabancı oluyorsa git ya da İTÜ'nün Sunny programı var. Eğer paran yoksa devlet üniversitelerine gitmeye çalış, özel sektör Bilkent-Sabancı ve Koç dışındakilere çok da iyi bakmıyor.

Ne istiyorsun, nasıl bir hayat istiyorsun onu paylaşırsan daha bilgi paylaşabilirim.
Kendimi okuduğum mühendislik dalında geliştirmek ve çalışmak istiyorum yani.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı