Mühendislik-oyun laptop farkları

yusuf_kaynar

Centipat
Merhaba. Yaklaşık bir ay içerisinde laptop almayı planlıyorum. Makine mühendisliği öğrencisiyim ve laptop almaktaki ana sebebim mühendislik programlarını (çizim, analiz vs. programları), oyunla pek aram yok ama oynarım 😀

Yaklaşık 6500 TL bütçem var fazla üzerinde çıkmak istemiyorum. Oyun laptoplarına bakma sebebim aynı donanıma ucuza sahip olmak(haklı değilsem uyarın).

1) i5 9300H ve i7 9750H arasında özellikle mühendislik uygulamalarında büyük (fiyat farkına değer) bir fark var mı?

2) Bu bütçedeki laptop tavsiyelerine açığım?

3) GTX 1050 ekran kartları çok mu eskidi ve oyun oynatmaz?

4) Bilgisi olan varsa mühendislik (çizim) uygulamaları hangi donanımlara en çok ihtiyaç duyuyor?

Teşekkürler...

Çizim programların çok büyük bir kısmı CPU tabanlı çalışır hatta çoğu CAM, CAD yazılımı render alırken GPU'yu kullanmaz bile.
Oyun için ise GPU daha önemli. GTX 1050 zamanı için bile orta seviye bir GPU. eSport olarak adlandırılan oyunları ve 2018 ve öncesi AAA oyunları hala oynatabilir durumda.
İleri de çıkacak oyunları da oynamayı düşünüyorsanız GTX 1050 ölü bir yatırım.
Eğer 2-3 yıl sorunsuz kullanacaksanız bütçeyi artırıp daha iyi özelliklere sahip bir cihaz almaya çalışın.

Cevabınız için çok teşekkürler. Oyunla dediğim gibi pek aram yok ama bu fiyatlara da iyi oyunları oynatsın istiyorsunuz :(

Az önce şuna dek geldim fikriniz nedir ?

Autocad solidworks vs programlar için 3500₺ ye 2.el işinizi rahat görebileceğiniz garantili faturalı cihazları alabilirsiniz.

İkinci el piyasasına yabancıyım ve kartla ödeme yapacağım, sanırım zor görünüyor.
Teşekkürler.

8 GB RAM eklemeyi unutma eğer alırsan, 3200MHz ve çift kanal ile çok daha iyi olacaktır sistem performansı. Ryzen işlemciler sever RAM performansındaki artışı.
O ürünün tek sıkıntısı ekranı iyi değil. Biraz araştırırsan göreceksin.

Şuan hedefim minimum RAM , SSD ve Freedos alıp asıl fiyatı ekrana işlemciye vs. vermek. Daha sonra dediğiniz gibi arttırmalar yapılabilir.Ekranı 60hz sanırım onu kast ettiniz çünkü bu fiyata genelde FullHD ve benzer diğer oluyor genelde.Ekranı sorunları ile ilgili bir bilginiz varsa, merak ettim.

Renk doğruluğu çok az, tepki süresi de yine iyi değil diye biliyorum. Ürünün bilgilerine de girerse SRGB renk gamutunda bile pek iyi değil. Birkaç şey daha vardı ama hatırlayamıyorum. Araştırmanı kesinlikle tavsiye ederim.

Geri
Yukarı