Mühendislik programları için Dell 7567 IPS alınır mı?

Murat Burç

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu sene elektrik-elektronik mühendisliği bölümünü kazandım.
Biraz araştırdığımda Matlab, AutoCAD, Solidworks ve Catia programlarını öğrenmem gerekiyormuş.
İnternette araştırdığımda ihtiyacım olanının yüksek RAM kapasitesi ve güçlü bir işlemci olduğunu söylüyorlar.
Dell 7567 7700HQ işlemci, 1050 Ti ekran kartı, 128 GB SSD, 1 TB HDD ve 16 GB RAM'e sahip.

Bu cihazı bu işlerde kullanabilir miyim? Bu fiyatlarda F/P oranı daha yüksek bir cihaz var mı? Bu cihazın F/P oranının yüksek olmasının övüldüğünü gördüm. Elektrik-elektronik mühendisliği bölümünde hangi programları kullanacağım hakkında bir bilgisi olan var mı?

İlk sene hazırlık okuyacağım fakat hazırlıkta da bu programlara çalışmak istiyorum.
Çıkabileceğim en yüksek rakam 4300-4400 yani Dell 7567 IPS ekranlı olan modelin fiyatı. Şayet bu programlardan alacağım verimi kayda değer bir şekilde artıracaksa cihazı aldıktan bir süre sonra Samsung 960 Evo 250 GB Nvme SSD takmayı düşünüyorum.

Dell 7567'de veya herhangi bir Dell dizüstü bilgisayarda alttaki kapağı açmak, bir parçayı değiştirmek cihazı garanti kapsamından çıkarıyor mu?

Dizüstü bilgisayar Nvme SSD desteğine sahip mi?

Şimdiden konuyla ilgilenen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba, şöyle anlatayım. Ben 3. sınıfa geçtim. Üniversite programın nedir bilmesem de genel hatlarıyla benzer olacaktır. Şimdiye kadar CodeBlocks ile C, eclipse ile java nesne yönelimli programlama matlab, multisim,Logisim LTSpice, kullandık. 3.sınıf itibariyle Matlab yoğunlaşacak bizde. 4.sınıfta da bildiğin her şeyi kullanacaksın işte. Yani demem o ki 4000 tl dizüstü bilgisayar falan çok gereksiz masraf. i5 2000-3000 tl arası bir bilgisayar işini görecektir. Devasa kodlar yazmıyorsun bölüm içeriğinde. Ha i7 almışsın ha i5. i7 3 saniyede çalıştırıyorsa programı i5 5 saniyede çalıştıracak.

Yazdığın özellikler gayet yeterli istediğin işler için. Çıkarıyor evet garantiden anlarlarsa ki anlarlar. Monster sitesine girip bir bak derim ama; Abra A7 V7.2 17.3" Oyun Bilgisayarı daha başka bir ürün seçip de kendin özelleştirebilirsin.
İlginiz için teşekkür ederim ama Dell 7567'de 16 GB RAM varken Monster 4600 TL olmasına rağmen 8 GB RAM'e sahip.
Monster'in kasa kalitesi eleştiriliyor ve Dell'in soğutmasının çok iyi olduğu iddia ediliyor. Yine de ilginiz için teşekkür ederim.
merhaba, şöyle anlatayım. Ben 3. sınıfa geçtim. Üniversite programın nedir bilmesem de genel hatlarıyla benzer olacaktır. Şimdiye kadar CodeBlocks ile C, eclipse ile java nesne yönelimli programlama matlab, multisim,Logisim LTSpice, kullandık. 3.sınıf itibariyle Matlab yoğunlaşacak bizde. 4.sınıfta da bildiğin her şeyi kullanacaksın işte. Yani demem o ki 4000 tl dizüstü bilgisayar falan çok gereksiz masraf. i5 2000-3000 tl arası bir bilgisayar işini görecektir. Devasa kodlar yazmıyorsun bölüm içeriğinde. Ha i7 almışsın ha i5. i7 3 saniyede çalıştırıyorsa programı i5 5 saniyede çalıştıracak.
Solidworks, AutoCAD kullanacağım için 7700HQ'nin fark edilir derecede etkisi olacağını söylediler.
Ben de cihazı uzun süre kullanma düşüncem olduğu için bu cihazı seçtim.
Siz de mi elektrik elektronik bölümünde okuyorsunuz? Üniversite programı derken dersin içeriğinden mi bahsediyorsunuz? Üniversitelerde öğretilen müfredat aynı değil mi?

2000 TL'lik bir laptop'ta işinin görür ama yapacağın işlemleri daha yavaş yapar. Bana göre geleceğe dönük olarak doğru bir tercih yapmışsın sonuçta sürekli değiştirilen bir şey değil.

İlginiz için teşekkür ederim ama Dell 7567'de 16 GB RAM varken Monster 4600 TL olmasına rağmen 8 GB RAM'e sahip.
Monster'in kasa kalitesi eleştiriliyor ve Dell'in soğutmasının çok iyi olduğu iddia ediliyor. Yine de ilginiz için teşekkür ederim.

Solidworks, AutoCAD kullanacağım için 7700HQ'nin fark edilir derecede etkisi olacağını söylediler.
Ben de cihazı uzun süre kullanma düşüncem olduğu için bu cihazı seçtim.
Siz de mi elektrik elektronik bölümünde okuyorsunuz? Üniversite programı derken dersin içeriğinden mi bahsediyorsunuz? Üniversitelerde öğretilen müfredat aynı değil mi?

Derslerinde teknik çizim vs fazla olabilir ya da ileri zamanlarda alacağın dersler üniversitenin sunduğu dersler olacağından farklılık gösterebilir. Üniversite farkı da burada oluşuyor. Her üniversiteden çıkan elektrik elektronik mühendisi bir değil. Üniversite programı derken bölüm derslerinden söz ediyorum evet. Solidworks ve AutoCAD kullanacağım bir içerikte dersim yok benim.
Ben de hazırlık okudum. Okula başladığımda 4000 tl lik bilgisayar alsaydım, bilgisayarı 3 sene boyunca zorlamadan kullanacaktım. Her teknolojik ürünün bir ömrü var, bu 3 sene içerisinde durduğu yerde zorlanmadan mevta olacaktı. Teknolojide uzun vade olayının geçerli olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Yüksek performans istiyorsan güzel tercih fakat dediğim gibi gereksiz para harcamış olacaksın. Ha 3 saniye ha 5 saniye.

Kardeşim çok zorlayıcı programlar değil onlar zaten. Dell fazlası ile yeterli olur arkadaşların dediği gibi daha düşük bir model bile işini görür ama almışken iyisini al kafan rahat etsin madem.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı